Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Fialdo-Nu mai fi asa ferm cand afirmi ceva si anume asta e problema la motoarele 1,7. Precizeaza daca stii care dintre motoarele de 1,7 au aceasta problema si carui fapt se datoreaza.
Singurele probleme la injectoare apar la cele 1,7 CDTI in toate variantele, fiind datorate sistemului de injectie Comon Rail(a sensibilitatii acestuia la motorina proasta). La celelelalte nu apar astfel de probleme. Pt a evita astfel de probleme folositi motorina buna, de preferat Euro 5.
Skip ads

  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
popescu iulian
nu am cum sa te contrazic...intr-adevar motoarele cdti sunt ceva mai pretentioase la combustibilul din Romania decat "tractorasele" tdi. Insa si la tdi sunt destule cazuri de probleme cu injectoarele. Motoarele 1.7 tdi sunt ISUZU si in timp nu s-au dovedit atat de fiabile fata de alte motorizari diesel de la opel. Asta insa nu inseamna ca sunt si f proaste....Din nefericire multe din conditiile de la noi le ajuta sa clacheze (combustibil, praf, etc).
In alta ordine de idei am inteles ca liviu71 are un 1.7 cdti....iar interesul lui este sa fie ajutat si nu sa ne contrazicem noi....
Parerea mea !


Ultima modificare facuta de Fialdo la Sam 07 Jun, 2008 12:29 am, modificat de 5 ori in total
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
''tractorasele'' TDI, nu dti, asta daca te referi la motoarele diesel ce echipeaza masinile grupuilui VAG (VW).
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Apropo, in Iasi este un mare meserias pe injectoare.....d-l Glodeanu C-tin....am inteles ca in prezent este in curs sa-si achizitioneze tehnica moderna de diagnosticat si curatat injectoare....
Skip ads

  • valhelen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Personal am avut probleme cu 2 injectoare.
Am fost la mecanic si mi-a zis ca trebuie schimbate diuzele.
Din 3xplicatiile lui mi s-a spus ca nu mai pulveriza bine motorina...aparuse uzura in orificiul diuzei injectorului.
M-a costat 500 de mii diuza plus manopera...
Multa bafta
  • alexmd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am achizitionat de curand o Corsa 1.7, motor Y17DT, din 2001. Cel mai corect pt ea si pt mine ar fi schimbarea distributiei, pe langa celelalte consumabile. Intrebarile sunt in special pt cei din Ploiesti, si anume:
Ce magazin imi recomandati pt piese? (Eu am gasit cea mai avantajoasa oferta la RIPS, pe Gh. Doja);
Estimativ, cat costa manopera pt asa ceva si unde imi indicati s-o fac? Poate exista mecanici sau service-uri care v-au multumit de fiecare data si merita mentionati.

Merci!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au problema cu masca de la casetofon am o sugestie:
In urma cu ceva vreme, am cumparat din Oradea pentru colegul nostru "cuculete" o masca adaptoare pt. Corsa. Era neagra, din plastic, avea conturul exterior al panoului ala original si avea decupaj pentru instalarea unui casetofon/CD-player standard. Pretul a fost 20 RON. I l-am expediat prin curierat. Puteti sa-i cereti detalii si impresii.
Magazinul respectiv in gasiti la adresa www.metrafo.ro.
Codul produsului era RAM 40.100 (ce bine ca nu am sters mesajele lui cuculete Smile )
Momentan eu sunt intr-o delegatie si nu sunt in Oradea in cursul saptamanii, dar daca va convine produsul si impresiile lui "cuculete" sunt favorabile, mai sunt colegi in Oradea care pot sa va ajute.

L.E. Adaptorul seamana cu cel din poza lui "bavarezul" din topicul de mai jos.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=30226
  • kaosnicu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
libra a scris:Pentru cei care au problema cu masca de la casetofon am o sugestie:
In urma cu ceva vreme, am cumparat din Oradea pentru colegul nostru "cuculete" o masca adaptoare pt. Corsa. Era neagra, din plastic, avea conturul exterior al panoului ala original si avea decupaj pentru instalarea unui casetofon/CD-player standard. Pretul a fost 20 RON. I l-am expediat prin curierat. Puteti sa-i cereti detalii si impresii.
Magazinul respectiv in gasiti la adresa www.metrafo.ro.
Codul produsului era RAM 40.100 (ce bine ca nu am sters mesajele lui cuculete Smile )
Momentan eu sunt intr-o delegatie si nu sunt in Oradea in cursul saptamanii, dar daca va convine produsul si impresiile lui "cuculete" sunt favorabile, mai sunt colegi in Oradea care pot sa va ajute.

L.E. Adaptorul seamana cu cel din poza lui "bavarezul" din topicul de mai jos.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=30226


Salut ! Poti sa`mi trimiti o masca din aceea ? Ziceai k costa 20 ron, cu tot cu transportul prin curierat cat m-ar duce in total ? Astept raspuns. Mersi. Bafta.
Skip ads

  • kaosnicu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am o Corsa C cu motor de 1.7 DI. Despre acest motor stiu decat ca are 65 de cai. Vreau sa va intreb pe cei care aveti aceeasi motorizare, cum vi se pare ? Nu e cam lenes ? Aaa si mai vreau sa va intreb ce cuplu are ? Multumesc..
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daca e 1.7 cred ca ai 75 calutzi...
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1.7 DI : 48 kw = 65 cp (cuplu maxim 130 Nm)
1.7 DTI : 55 kw =75 cp

Motorul 1.7 DI este un motor bun fara turbo,ceea ce-l face mai fiabil dar mai lenes si te va tine mult timp.
Nu sunt sigur,dar cred ca il poti remapa,vorbeste cu maiandrei.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Are turbo - au mai fost discutii pe tema asta si asa ziceam si eu, ca nu are turbo, dar mi s-a demonstrat ca are, singura diferenta intre cele doua motoare fiind intercooler-ul (pe care Y17DT il are). Fiind un motor turbo si parerea mea e ca se poate remapa cu succes.
Skip ads

  • kaosnicu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult prieteni. Deci turbina are, dar fara intercooler. Eram curios sa aflu ce cuplu are. Dar la ce turatii se obtine cuplu maxim ? Per total, sunt multumit de motorul acesta, sper sa ma duca multi ani . Very Happy
  • kaosnicu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
O intrebare Question ce inseamna "a remapa" ? scuze pt intrebari puse de un novice Confused
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Chip tuning,schimba softul masinii cu unul mai nou si ii da mai multi cai-putere si cuplu,consumul nu se va modifica sau chiar poate scadea.
Cred ca la 4400 RPM obtii cuplu maxim,asa e la Combo cu motorizarea asta.

Merci Corsafuhrer,nu stiam ca are turbo 1.7DI.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nici eu. Tot de aici de pe forum am aflat si eu Very Happy Ca daca te iei strict dupa denumire, ar reiesi exact ca nu are turbo (neavand acel "d" in denumire).
Zona de cuplu incepe tot de la 1800 rpm (cred), ca si la Y17DT. Astfel, vitezele le schimb astfel incat sa cazi pe cel putin 1800rpm.

LE: am gasit in manual: Y17DTL are 138NM cuplu maxim, iar zona lui incepe la 2000 rpm. Tine pana la 3000rpm in cazul ambelor motorizari.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Corsafuhrer a scris:neavand acel T in denumire


Very Happy
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cine se pricepe la distributii...la masina din semnatura am cerut de la magazinul d piese un kit distributie si din cate am vazut k mi au dat ei acolo nu i vorba decat de 2 role si cureaua, dar nea' mecanicu mi a zis ceva cik imi tre si pompa de apa. Asa o fi oare? maine ar trebui as o bag in service dar nu stiu care-i treaba cu pompa de apa. imi poate da cineva un sfat!
ms anticipat
  • Vladd

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna, sunt relativ nou pe aici, si am o problema pe care nu am mai intalnit-o nicaieri pe site, am un corsa diesel din 2001 y17dt si cand ajung la turatia de 2800 - 3000 rpm motorul incepe sa dea rateuri, sa scuture ca si cum are avea tendinta sa moara, am fost la diferiti mecanici si au zis ca nu are nimic, Mentionez faptul ca atunci cand ajung in jurul turatiei de 2800-3000 rpm toate ceasurile de la bord cad ( ca si cum ar fii masina oprita) iar dupa o secunda doua revin la normal. Ce ma sfatuiti sa fac? Astept parerile voastre, multumesc anticipat (Precizez ca am aproape 205.000 km rulati cu ea.)
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai fost sa faci un test? Ai coduri de eroare stocate?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR