Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pe 22 sept.anul acesta am facut o plimbare de o zi impreuna cu familia la Chisinau.Am trecut vama pe la Oancea-Cahul ,am alimentat masina de acolo ca e mai ieftin si am ajuns in 4 ore la Chisinau.Imediat dupa Cahul este localitatea Tiganca unde se afla un Cimitir de Onoare al romanilor cazuti in al 2-lea Razboi Mondial(1020 soldati). Drumurile sunt bunicele se poate merge cu 100/h,iar aproape de Chisinau se lucreaza la latirea drumului.O tarisoara pitoreasca cu multe coline,verdeata,putine localitati si putine masini.In schimb in Chisinau e alta situatie.Masini multe si majoritatea dintre ele scumpe.Orasul e foarte frumos si curat.Parcurile pe masura , nu am vazut pisici si caini comunitari Very Happy .Ne-am plimbat un pic prin zona centrala,am cumparat dulciuri la copii si apoi am venit acasa prin Vama Leuseni-Albita-Husi.Pe aceasta parte, drumul este extraordinar de bun!Graiul moldovenesc din Repubilca Moldova ne-a amuzat foarte tare Very Happy !
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Spune si tu mai multe,ce se poate vizita ,ce acte trebuie,pune poze cu ce a-i vazut etc.E interesant de mers pana la chisinau.Ce orase mai sunt pana acolo?
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ce sa zic...Moldova are multe orasele cum sunt:Cahul,Cantemir,Balti s.a. numai Chisinaul este oras adevarat.Restul sunt micute si saracute!Primul oras pe care l-am intalnit a fost Cahul de unde am alimentat cu benzina.Doar l-am traversat,nu am oprit.Un singur echipaj de politia m-a oprit si m-a intrebat de acte in special cartea verde.La vama se cere neaparat pasaport pe care moldovenii pun viza lor gratuita.Intrarea in Moldova se plateste 25 lei moldovenesti sau aproximativ 8 lei romanesti.Au schimb valutar in vama moldoveneasca.Cand intri si cand iesi din tara lor te controleaza aproape peste tot in masina.Cauta tigari de contrabanda.Masina cu care care mergi trebuie sa fie proprietate personala,iar daca este a altuia trebuie sa ai procura!
In Chisinau am vizitat cum am spus mai sus 2 parcuri in zona centrala,Catedrala,Arcul de Triumf.un minimarchet de unde am cumparat dulciuri.Cam atat am putut vizita intr-o zi!
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Schimba lei ro pe leo mold.?Cum e mancarea,e scumpa?Ce se poate cumpara de la ei ,sa fie legal?Mersi pentru raspuns.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sigur ca schimba in vama lor moldoveneasca leii romanesti cu ai lor.100 lei romanesti fac aproximativ 400 lei moldovenesti.Noi am cumparat pitza si ceva dulciuri si mi s-a parut usor mai ieftin decat la noi!Combustibilul este mai ieftin cu un leu pe litru.Au benzina 92 cu plumb ,dar au si benzina fara plumb 95 si 98 pt.motoarele pe injectie!Orice poti cumpara de acolo numai ca preventiv ar trebui pastrat bonul in cazul in care ti-l cere la vama!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR