Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Azi cind am completat lichidul pt spalat parbriz am remarcat ceea ce se vede in poze:motorina.Se vede si pe cutia metalica(calculator pompa injectie?).Intrebarea este:de ce curge,pe unde si cit este de grav?Acum 1 saptamina nu era deci...?Poate avea vreo legatura cu mersul mai rapid(ieri am mers pe A2 vreo 20-25Km numai cu 160 si o portiune de vreo 5 km cu motorul pe la 4500r/min(sa se mai curete turbina si alea-alea)?De asemenea au inceput sa fie mai dese niste intreruperi in zona 2000-3000r/min...






Skip ads

  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ight=motorina+ecu
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca curge nu e bine... e clar
  • hodea paul

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1988 e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am gasit calculatorul central inundat de motorina.Stie cineva sau ma poate ajuta cineva cu o rezolvare in aceasta problema?
Care ar fi cauza,multumesc anticipat Exclamation
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Este un senzor de pe pompa de injectie pe unde scapa motorina. motorina urca pe izolatia de la fir pana in mufa. poti incerca sa rezolvi singur prin taierea izolatiei sau prin lipirea cu poxipol sau altele. daca esti atehnic, ii dai un pm lui dancuciureanu si ii explici problema si o sa vada el despre ce este vorba. eu stiam ca problema se poate rezolva doar prin schibarea pompei de injectie, tot ce se poate face cu bani putini este sa se devieze traseul de scurgere, sa nu mai ajunga in mufa de la ECU. Cel mai bine ia si vorbeste cu dancuciureanu si se rezolva cumva.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel ca tine [sau poate la fel], ASTRA G, Y1,7 DTI pierde-am motorina pe langa calc. de injectie , era o sonda cu cap ambutisat unde intra o priza[ imi pare rau ca nu am piesa acasa, ca pune-am o poza] si se prelingea motorina pe la ambutisare......rezolvare? am avut noroc la un parc de dezmembrari si am gasit piesa cu 50E. la ceilalti, la dezmembrari , nu mi-au dat-o pe motiv ca ei nu mai vand pompa de injectie fara sonda aceea. foarte greu se schimba ptr ca nu ai loc de lucru.............dar se poate schimba. am vrut sa o cumpar noua dar nu avea cod pe ea si nu o gaseau , decat cu injectie cu tot la un pret de 65 mil........asa ca daca gasesti piesa .........ia-o.BAFTA.
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nu mai merge cu ea asa ca o sa se duca calculatorul de atata motorina care se scurge prin mufele alea doua.
Daca nu poti inca sa umbli la senzorul ala pacatos de pe pompa, macar dezizoleaza firele alea sa nu mai urce motorina sus in mufe.
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Intre timp am luat legatura cu 1.7dti edition(mihai).Era binenteles problema cunoscuta,vineri merg la service.
Skip ads

  • dyzzy

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
doamne cate topicuri deschise pe subiectul asta.
De ce nu folositi "search"?
Pentru cei ce au problema asta vizitati www.ecu.ro
numai bine!
  • Tilea Gabriel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
szilid a scris:Se poate face ai PM numarul meu de tel.


Mii de multumiri prietene , problema a fost rezolvata ( pe langa altele Very Happy ), nu mai vine strop de motorina iar dupa curatarea EGR si debitmetru aer chiar se simte altfel masina .
Care mai aveti probleme si sunteti pe aici pe aproape ( si nu numai ) recomand cu incredere , eu sunt super multumit .
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Imi cer scuze ca nu am gasit singur (multumesc lui mctoto) si am postat altundeva (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1887&postdays=0&postorder=asc&start=1000). Am vrut sa il desfac si eu dar cand am dat peste acel lichid am crezut ca ii ceva pentru izolare termica si nicidecum motorina (nu stau bine cu mirosul). Mi s-au rupt 5 pini si vreau sa ii refac, dar as avea nevoie de putin ajutor. Dupa ce refac pinii, inainte de incapsulare nu trebuie introdus nimic inauntru (ex: ceva siliconic)? Mai ceva dupa montare, conectare baterie pur si simplu dau cheie?
Multumesc anticipat!
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Imi cer scuze ca nu am gasit singur (multumesc lui mctoto) si am postat altundeva (topic). Am vrut sa il desfac si eu dar m-am oprit cand am dat peste "acel lichid" despre care am crezut ca ii ceva pentru izolare termica si nicidecum motorina (nu stau bine cu mirosul Sad ). Mi s-au rupt 5 pini si vreau sa ii refac, dar as avea nevoie de putin ajutor. Dupa ce refac pinii, inainte de incapsulare nu trebuie introdus nimic inauntru (ex: ceva siliconic)? cu ma sfatuiti sa incapsulez(denumire)? Mai ceva dupa montare, conectare baterie pur si simplu dau cheie?
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sal,nu il strica de tot,poate mai are viata in el,apeleaza la cineva mai cu experienta zic eu.
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sal,
Nu voi lucra chiar eu pe el. Insa nu stiu dupa aceea ce sa fac il montez si...
  • RaresSDT

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ma inumar printre putini posesori de opel astra g 1,7dti care nu am motorina "vagaboanda" dar am un prieten care detine tot un asemenea model de masina si cam balteste motorine in mufa, dupa ce am citit tot acest topic am inteles ca remedierea ra fi:

- taierea firelor din acea electrovalva de pe pompa
- lipirea lor cu cositor
- izolarea lor cu o rasina speciala

Acum ce nu am inteles:
Trebuie facute ceva lipituri si in calculator?
Trebuie cava garnitura izolata din acea electrovalva?

Multumiri anticipate pt. raspunsuri !
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cosminmake - daca vrei ma suni (0746039310) si discutam, nu ai fi primul la care rezolv problema asta. Acuma in ce stadiu ai masina? ai desfacut ECU?
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sal,
Am desfacut ECU si am reusit sa refac pinii (multumesc lui 'szilid' pentru ajutor). Acum va rog spuneti-mi cum se numeste conformalul acela sau ce altceva sa folosesc pentru izolarea firelor si de unde as putea cumpara o astfel de "chestie". Multumesc anticipat!
  • stefan_marghioala

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
te referi la rasina aia de o folosesti dupa ce desfiintezi mufa de la sonda ?
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
"cosminmake" se refera la gelul care se afla in ECU.
  • stefan_marghioala

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aha, OK. In cazul in care vrea cineva sa stie de rasina pentru mufa, este EPOXY METAL de la BISON, pe care o gasiti in baumax (probabil si in alte magazine cu asa ceva). Nu are moarte. Very Happy Bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR