Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
800 de lei + 50 manoperã în București
Skip ads

  • theOS_the_one

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mda, am fost la alt mecanic care imi zice ca ar fi de la senzorul de arbore cotit .
A zis ca ma costa 55€ senzorul si 40€ mana de lucru. Mi se pare putin cam mult avand in vedere ca eu am gasit pe net senzorul la 35€ si pe ebay la 23€ .
http://www.expressauto24.ne...evas-KPS-97180388
Ebay

Nu stiu daca este original nici cel de pe ebay si nici cel care il pun ei la service (daca stiti cum se identifica un senzor original va rog sa-mi spuneti).

Vazusem un video pe youtube unde se explica cum se schimba si cum se masoara si as dori sa stiu daca la opel astra g y17dt este la fel ca la corsa C
http://www.youtube.com/watch?v=ZEvuRc0tEr0

Ce ziceti as putea face eu treaba asta , pentru ca vreau sa masor senzorul vechi inainte de al comanda pe cel nou ca nu cumva sa fie problema de la pompa de injectie , asa cum mi-au zis cei de la Opel
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
L—am schimbat si eu, cam 250 lei sezonul Bosh si 30 de lei manoperã
  • aury_ro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
In cerc sa gasesc pe cineva sa ne combinam la cumparatul acestei valve, la un pret mult mai civilizat, dar trebuie sa ne adunam vre-o cinci persoane.Am avut o oferta la un moment dat 50$ bucata. Putem cere oferta la firma aceasta: http://www.weiku.com/produc...096360_0760.html. Nu au vrut sa imi trimita doar o bucata.
Skip ads

  • autocargo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit alta metoda de reparatie pe acest forum bulgaresc...http://www.opelclub.bg/index.php?showtopic=117824
Desii traducerea in romana si engleza nu e perfecta, acesta spune ca umplerea cu epoxy (metoda traditionala) in mufa nu ar fi tocmai buna fiindca in cele din urma motorina v-a iesii pe la imbinarea corpului de metal cu partea din plastic (mufa).
Solutia lui ar fi 2 gauri in locurile indicate si injectarea aceluiasi epoxy in interiorul senzorului... Ce parere aveti?
Se pare ca garniturile cedeaza, si cea mai simpla reparatie ar fi gaurirea si umplerea cu poxipol.
  • rossu

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am gaurit acel plastic maro si am ajuns la metal. Nu cred ca e vreo sansa sa bagi intre acel plastic si metal, rasina bicomponenta. Nu exista spatiu intre ele. Ar fi o solutie sa o demontezi cum a facut tipul din Bulgaria, dar e un risc.
Un mecanic mi-a aratat o smecherie prin care se poate infileta surubul din spate al valvei. Se foloseste un imbus cu bila sau cap rotund, se pune putin silicon pe partea unde intra imbusul in surub ( ca sa nu cada surubul), dupa care floare la ureche. Prima data am stat 2 ore sa pun acel surub. Cu imbisul cu bila stai 1 minut.
  • mmmedelyn

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti scuzati ca va deranjez , stiti cumva pe cineva care se pricepe la problema asta in Bucuresti si care ma poate ajuta?, ca de unu singur nu vreau sa incerc imi e sa nu stric altceva pe acolo.Va multumesc
  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Este cineva din judetul Timis care poate face operatia de reparare si inlocuire a valvei y33 pentru ca eu duc lipsa de timp si de canal(elevator).
Skip ads

  • dumicris1979

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2007

  • Mesaj Privat
theOS_the_one a scris:Mda, am fost la alt mecanic care imi zice ca ar fi de la senzorul de arbore cotit .
A zis ca ma costa 55€ senzorul si 40€ mana de lucru. Mi se pare putin cam mult avand in vedere ca eu am gasit pe net senzorul la 35€ si pe ebay la 23€ .
http://www.expressauto24.ne...evas-KPS-97180388
Ebay

Nu stiu daca este original nici cel de pe ebay si nici cel care il pun ei la service (daca stiti cum se identifica un senzor original va rog sa-mi spuneti).

Vazusem un video pe youtube unde se explica cum se schimba si cum se masoara si as dori sa stiu daca la opel astra g y17dt este la fel ca la corsa C
http://www.youtube.com/watch?v=ZEvuRc0tEr0

Ce ziceti as putea face eu treaba asta , pentru ca vreau sa masor senzorul vechi inainte de al comanda pe cel nou ca nu cumva sa fie problema de la pompa de injectie , asa cum mi-au zis cei de la Opel
Am schimbat si eu senzorul si Îti recomand pe original este fãcut pt Isuzu de mitsubitshi si are sigla mitsubitshi pe el.nu îl schimba cu cu altul decât cel original ca nu va merge.Este putin mai scump (100€) dar nu ai ce face.Eu am asteptat 2 zile sa mi vina pe comandã. Acum este ok.
  • ilie dumitru daniel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2014

  • Mesaj Privat
?opel a scris:Am discutat cu mai multa lume, dar nimeni nu stie concret ,pe unde si de unde motorina in mufa din fata la ECU Y17DT
Daca sa mai discutat subiectu imi cer scuze dar nu gasesc!
Stie cineva concret pe care fir, sau pe unde ajunge motorina in mufa ecu?
Daca stie as ruga raspuns concret ;caci povesti am auzit dar nu sau dovedit a fi reale


Multumesc anticipat pt. toti cei care vor fi la subiect.
Sad


Salut am avut si eu aceasi problema .la.un corsa c 2003 1.7 dti am un var mecanic care se ocupa pompe.injectie injectoare motooare. ...a ridicat masina pe.elevator.in spate la motor pompa.de.injectoe are un senzor pe ea ..zirele din senzor.duc.direct sus in calculator ..ehh explicatoa e ca motorina urca pe fir.in sus ..si ajunge in calculator ..mi.a dez.izolat firele si pe acolo curge motorina. Daca nu faceam chestia asta cu firele imi ardea calculatorul
  • gionel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cele citite pe aici m-am apucat de repararea electrovalvei de avans de la astra mea ! Am incercat alta metoda prin pastrarea mufei originale .
Am polizat(frezat) interiorul mufei printre borne cu o freza cu capete de 2mm respectiv 3mm in adancime vreo 5-6mm am degresat si dupa aceea incarcat cu epoxy metal
verificati etanseitatea inainte de lipire cu presiune aplicata prin orificiul central aflat in corpul electrovalvei (care intra in pompa ) . cand suflati cu presiune o sa vedeti cum scoate motorina pe langa borne .
Alimentati cu 12V pentru scurt timp si vedeti cum trece aerul dinspre orificiul central spre cel lateral sub sita .asa verivicati functionarea.
  • gionel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si ceva poze pe care o sa incerc sa le postez aici ![imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2016-03/21235_d48ysdsk6.jpg][img]https://www.clubopel.com/8080/uploads/2016-
Skip ads

  • gionel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
scula ajutatoare confectionata din OL striat D=8mm m-a ajutat cumva la desfiletarea surubului ascuns . suruburile care prind electrovalva au capul randalinat pe exterior si asa mi-a venit ideia sa rotesc surubul cu acel fierbeton polizat
In foto cu aparatul de masura este masurata valoarea ohmetrica a bobinei
  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In Mures exista cineva care a "blindat" valva?
  • JJAACCKK80

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Pentru a da jos electrovalva de pe pompa sau sa am acces la ea trebuie demontat si altceva/trebuie neaparat canal?si de ce scule as avea nevoie?citind acest forum nu miam facut o idee,multumesc{imbus de 5 lunga scurta cu bila fara?)
  • JJAACCKK80

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata,pt. cei ce vor sa se apuce singuri ii sfatuiesc sa se apuce doar daca au mai participat la diferite reparatii,adica daca se pricep un pic la masini(mecanica),pasii de inceput;borna -.si, scutul motorului jos, ,calculatorul+ ,suportul acestuia,un fir de masa de pe suport,2 furtune de vacum de pe suportul calc.,si inca un senzor de pe suportul calc,(2 suruburi de 10mm,nu stiu daca era nevoie)eu le-am desfacut,...si apare senzorul de la pompa..cu un imbus de 5mm(eu am folosit un imbus in forma de L, se desfac cele 2 suruburi,intradevar pt.cel din interior ar fii bine sa se taie dintrun imbus (tot in forma de L) o bucata de 6-7 cm, ca sa ai o tija dreapta suficient de lunga/scurta ca sa desurubezi surubul din interior,ar fii bine niste ochelari de protectie,pt. ca jos sub masina cad toate mizeriile in achi,lanterna,cric(neaparat suspendata pe "capre",cu siguranta personala nu te joci..astai regula de baza..degresare,umplere cu epoxy metal bison,si in rest cam atat,spor(daca am uitat ceva sunt sigur ca o sa va dati seama in timp ce o sa lucrati .SAL Shocked
  • DStoia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Si eu am aceiasi problema dar nu îmi permit sa dau 600 lei pe o electrovalva noua asa ca am dato jos am lipit 2 fire pe cei 2 pini si am degresat bime cu acetona si am umplut mufa cu bizon apoxi metal astept pana a doua zi sa se usuce lipiciul ca scrie pe el ca în 12 ore se usuca coplect si a 2 zi am sa o montez si sper sa opresc pierderea de motorina am sa va țin la curent cu progresele
  • DStoia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Am montat electrovalva si se pare ca ține nu mai curge motorina mulțumim baieților de pe forum care au gasit idea de reparație cu lipirea celor 2 fire si umplerea mufei cu bizon apoxi metal a fost foarte greu de desfacut si de strîns la loc cele 2 suruburi dar eu sunt foarte mulțumit salutare baieți
  • MGargarita

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Se numește electrovalva avans undeva pe pagina 44
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Va salut cine ma poate ajuta cu reprezentarea pinilor din mufa k, am 2 pini rupti si nu stiu daca sunt folositi sau nu la motorul Y17 dti , am avut acum 4 ani problema cu motorina se rupsese un pin ...lam reparat ....acum iarasi aceiasi problema 2 pini rupti. pentru debitmetru ce pin intra in calculator cred ca la ala asi avea ceva....multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR