Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am dat serch dar nu gasesc pt vectra, am citit un tutorial pt astra g si m-am apucat sa dau si eu jos cum scria
acolo.
am dat partea dintre scaune tot demontat, scumiera, protectia de la sc=himbator de la frana de mana, cu cotiera cu toate plasticele, dar nu e acolo, ori nu dau eu de el .
ma puteti ajuta cum ajung la el si cum se demonteaza?
as avea nevoie de o poza cine mai are vectra b 2 diesel , cu conductele care intra in bord pe la motor. cele de caldura nu de aer rece. pt ca la mine sunt anulate si nu imi dau seama cum e acolo , cum sa le mufez la loc.. mai e si o electrovalva sau ce mai e pe acolo.
am vectra b din 2001 2.0dti 200.000km
ms
Skip ads

  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu imi poate spune nimeni unde se afla si cum se demonteaza
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ai aici ceva poze unde este plasat caloriferul,chiar dupa scrumiera in spatele tuburilor care duc aer sub scaune



Pe conducte nu ai nici o electrovalva.
Ai o valva vaccumatica care este plasata intre motor si peretele despartitor al habitaclului,chiar deasupra conductelor de A/C.
  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:ai aici ceva poze unde este plasat caloriferul,chiar dupa scrumiera in spatele tuburilor care duc aer sub scaune



Pe conducte nu ai nici o electrovalva.
Ai o valva vaccumatica care este plasata intre motor si peretele despartitor al habitaclului,chiar deasupra conductelor de A/C.

multumesc pt poze sunt de mare autor dar pe unde se demonteaza, pe lateral sau dau plasticul ala de vine caldura in spate? am umblat dupa scrumiera si nu stiu cum sa dau tubu de vine in fata caloriferului.
se scoate prin lateral cumva? pe unde anume.
imi poti arata o poza cum intra furtunele de la motor in acest calorifer? la mine sunt anulate si e si o valva acolo. nu stiu sa le pun la loc.
motor 2.0dti 2001. vectra b
pe unde intra si iasa din calorifer, sub capota , in spatele motorului. ms anticipat


Ultima modificare facuta de elvectra la Lun 27 Sep, 2010 10:12 pm
Skip ads

  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
da valva aia vacumatica nu stiu cum vine. o poza daca imi poate arata cineva , cu motorul .acolo cum intra furtunele in habitaclu. defapt in spatele motorului, dupa turbo putin in dreapta jos . intra 2 tavi cu freon si 2 de apa calda pt a incalzi caloriferul (astea 2 nu stiu cum vin impreuna cu valva vacuum) ms
  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
imi arata si mie cineva cu motor de 2.0dti vectra cum vin furtunele care intra in habitaclul de caldura va rog
cele din spatele turbinei jos , putin dreapta, sunt 2 de cauciuc si o valba. acolo m-ar interesa. ms
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
uite pozele pe care le-am promis.

Caloriferul are 2 tevi lungi care ajung pana in compartimentul motor unde se imbina cu furtunele.

Un furtun pleaca din chiuloasa de deasupra alternatorului si intra in stiutul de sus al valvei.


Din stiutul de jos al valvei ,dinspre motor se duce un furtun la teava din dreapta a caloriferului
Iar din stiutul dinspre habitaclu se duce un furtun care se bifurca spre teava din stanga a caloriferului iar in cealalta parte cred ca la pompa de apa (nu stiu exact daca la pompa sau nu)


  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
multumesc adrian, esti de mare ajutor
  • figo84

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut, nu se putea da jos caloriferul fara a demonta bordul? ma refer daca se poate da jos doar partea cu scrumiera clima etc...
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Astãzi m-am uitat si eu dupã acea valva. Se numește heater blow valve. Dupã cum spunea Adrian trebuia sã fie poziționatã undeva în zona turbinei. Ei bine, nu este nimic. Practic furtunul iese din chiulasa se duce direct in stuțul radiatorului din partea stângã iar cel care iese din radiator se duce undeva sub alternator. Masina este Vectra B II cu motor Y2,0 DTH. Menționez cã am climatronic.
Ieri pt ca a fost ceva mai rãcoare dar acul din bord îmi aratã 90 grade, m-am gândit sã mai comut pe cãldurã sã vãd cum lucreazã. Zis și fãcut.....cãldurã nexam.....adicã pe maxim cald aerul din habitaclu era calâi.....mã așteptam ca în alte dați sã frigã.....Am mai fãcut acest experiment vara si te ardea aerul instantaneu.....parcã era Sahara. Acum aer normal de exterior chiar dacã cãldurã era la maxim si apa la 90 de grade.
Modulul cu climatronic are tot acea tija la clapeta? Unde se afla?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din ce vad sunt 3 modele pe vectra B, in functie de ce nu am idee.

Schimbator caldura incalzire habitaclu
5 | 9118439 | 1618164 -RADIATOR,CORE,HEATER,LHD 1
4 | 90512200 | 1618110 -RADIATOR,CORE,HEATER,LHD 1
3 | 90463839 | 1843107 -RADIATOR,CORE,HEATER,LHD 1
3 | 90586299 | 1843215 -RADIATOR,CORE,HEATER,LHD 1

http://www.ecat24.com/opel/...0/118/1047/10564/
http://www.ecat24.com/opel/...0/118/1046/10560/

La piese auto vad piesa aceasta ce rol are.
Rezistor ventilator habitaclu sau Reglaj suflanta de interior 1845793 90568693
1 | 90568692 | 1845055 MOTOR AND FAN,ASSY.,AIR CONDITIONING UNIT,LHD 1 (Ventilator habitaclu)
2 | 90568693 | 1845793 RESISTOR,FAN MOTOR,LHD 1
2 | 9135937 | 1845797 RESISTOR,FAN MOTOR,LHD 1

http://www.ecat24.com/opel/...0/118/1047/10591/

Pare sa fie ca aceasta Rezistenta trepte
https://www.clubopel.com/vie...992&start=140

Radiatorul puteti incerca sa il desfundati cu jet de apa/ sau cu un furtun de la robinet.
https://www.clubopel.com/vie...p=1753825#1753825
https://www.clubopel.com/vie...p=1748930#1748930
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR