Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • tonescug

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Mersi mult. Constatare nu mai trebuie ca deja am facut si stiu pe unde scapa, deja am dat ssi eu 2 mil si nu m-am ales cu nimic decat ca stiu acu pe unde rasufla exact, sper sa fie numai pe acolo. Oricum daca ai putea sa-mi spui adresa mai exacta si cum se cheama service-ul sa trec si eu pe acolo sa-i intreb de lipit si incarcat cu freon cat vor ar fi ok. Mersi inca o data.
Skip ads

  • Adi B

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2004

  • Mesaj Privat
la reprezentanta, in timi, m-a costat 6mil sa-mi dea tevile jos, sa le monteze inapoi, agent refrigerant, cica au pus ulei la compresor ... deh, odata cu caldura, am observat ca nu-mi merge clima ... aveam tevile (ambele) sparte. Cea mai ieftina solutie a fost sa le sudez (400 mii), ca daca era sa le schimb ca sa le pun noi, ma costa in jur de 3 mil una si vreo 8 a doua, cu comanda din state si inca vreo 2-3 sapt de asteptare ... ca nu putea sa mi le dea doar bucatile care imi trebuiau, trebuia toata bucata ...

acum, merge si sunt multumit ... eu zic ca se merita.
  • cristifm

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2005

  • Mesaj Privat
tonescug

adresa exacta nu o stiu..dar e simplu de explicat - cum iesi din pasaj de la obor inspre stefan cel mare, la lizeanu faci dreapta pe linia tramvaiului si imediat dreapta pe prima straduta pe care ai interzis (de altfel)..mergi 50m si pe stinga scrie "reparatii clima". Acolo e minunea.

sa-mi spui daca trebuie sa fiu mai explicit
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Straduta aceea se numeste Vaporul lui Assan.
Skip ads

  • cristifm

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2005

  • Mesaj Privat
asa..corect, merci mikki
  • alexandrum77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salutare, am o problema la un Astra Y17DT din 2002 la AC.Apas pe butonul de AC si numika.Nu creste sau scade turatia, nu aud sa intre ceva in miscare + ca aer co. nu iese deloc.Chestia e ca in Germania cand am luato era frig tare afara si nu mi-am dat seama ca nu merge.Asta e.Daca stii un service Ok pentru AC in Cluj sau ceva idei va rog sa postati.

Multumesc anticipat!
Alex
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
este un service pe varianta manastur - grigorescu dar eu nu as calca pe acolo , mii se par cam neseriosi , am mai auzit ca este parca in apahida parca un service care monteaza si AC sau clima in caz ca nu ai
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu mi-am schimbat tot felul (vezi topic schimbari de tot felul Smile ) la Proton Auto. Eu m-am declarat foarte multumit. Cred ca se ocupa si cu AC. Suna si intreaba. www.protonauto.ro
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
intai verifica siguranta de la AC si apoi vezi care e treaba
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceasi problema, am fost cu ea la Service Opel in Tg.Mures. Au facut nu stiu ce la o supapa si au umplut instalatia cu freon.
  • alexandrum77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salutare.Imi este fisurat fagurele de la radiatorul de A/C.Scapa gazul bine de tot.Mecanicul mi-a spus ca ma pot duce la Bistrita la fabrica de radiatoare si se poate face fagure nou care se sudeaza la radiatorul meu.Am sunat si cei de aclolo au spus ca au facut frecvent asa ceva chiar si pentru Audi A8.A6 sau BMW.Costa 2.5 mil.Alta varianta ar fi sa-l lipesc la un service care se ocupa cu asa ceva.M-ar costa pana 1 mil.Intrebarea e daca careva ati mai avut asa ceva probleme cum ati procedat si daca o lipitura tine sau nu.
Multumesc!
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Faza e ca eu cred ca acolo e presiune destul de mare, si nu cred ca tine lipit, doar sudat, eventual inlocuit total.
Oricum nu sunt sigur, sa vedem ce zic si altii.
Skip ads

  • alexandrum77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da...sudat am vrut sa spun.La o firma ce sudeaza radiatoare fisurate.Lipiturile nu cred nici eu ca tin.
  • alexandrum77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am fost la service.E fisurat radiatorul.Undeva pe al mijloc la fagure.Oscilez intre o sudura la locul respectiv sau o inlocuire de fagure la o fabrica care mai face chestii din astea si la alet marci de masini.Multumesc pentru raspunsuri.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si eu am o problema cu AC-ul. stiti undeva in bucuresti unde se repara si eventual sudeaza...? am intrebat la augsburg si mi-au zis ca aia doar schimba daca e ceva fisurat...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema. Am fost la service "Clima" de pe str. Vaporul lui Asan (str. perpendiculara pe Lizeanu), m-au uscat de bani si concluzia a fost neagra: "condensator (radiator freon) fisurat. Am intrebat daca se poate suda (lipi). raspuns:da 8700000 demontat, lipit, montat, umplut freon. Concluzie: imens pentru o carpeala care nu se stie cat tine. Ajuns acasa am lansat peste 20 de mail-uri la magazinele de piese Opel sa ma interesez de pret. Rezultat: intre 7.650.000 si 15.000.000(la Opel GTT, nu ma pot abtine, justificare pret: pentru ca este piesa de origine Opel!). Am comandat la Mobil Com '95 (str Viitorului nr 155, in continuarea lui Lizeanu, perpendicular pe "Fane Babanu") si in 2 zile l-am avut, azi l-am luat, 7.650.000 cu TVA inclus, trimis din Danemarca si fabricat in Spania. Urmeaza sa-l montez. Nu stiu unde, poate la Augsburg. Va voi tine la curent cu rezultatele si preturile. Inainte de a-l monta trebuie facute cateva teste: daca cupleaza compresorul pe direct, daca cupleaza ventilatorul din fata condensatorului pe direct, daca e bun oringul de la valva de joasa presiune. Astea le pot face singur la un prieten cu garaj cu rampa. de-abia pe urma voi merge la service sa monteze condensatorul pentru a nu pierde garantia piesei(12 luni).
  • broschi2002

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2005

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu, am fost in someseni (pentru cei din cluj) dupa secpral pe dreapta la o firma care repara si importa radiatoare, imi aduc un radiator de clima din danemarca cu 6 mil,, in pret e si montajul, incarcatul cu freon e 1,7 mil, si baietii par profesionisti, c red ca este o solutie buna , mai degraba decat sa merg la bistrita sa resudeze fagurul cu 2,5 mil + drum si asa mai departe, totusi e radiator nou cu garantie.
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Acum ca tot m-am apucat de mesterit pe la aerul conditionat si am rezolvat una din probleme, a ramas alta:
De cand am luat masina aerul conditionat a scos un zgomot mai puternic decat la alte astre G, un zgomot de "fier pe fier" sau ceva asemanator.

Exista vreo piesa care poate fi lubrefiata la aerul conditionat sau zgomotul asta vine de la uzura compresorului?
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai lubrefierea se face odata cu introducerea freonului, prin introducerea unei cantitati de ulei pentru lubrefiere.
Poate scirtie de la altceva si nu de la aerul conditionat.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
zic sa te duci la un service specializat....un compresor nou e in jur de 800euroi asa ca-i pacat sa-l strici pe cel existent...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR