Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai cauta ca gasesti. Uite una pe care o stiu https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 acum are si alt motor mai puternic, masina e super-bibilita si intretinuta, a bagat mai mult decat scoate Laughing , o stiu si merita daca o mai vinde, el are masina de serviciu si asta cam sta.
Cauta si te doare de istoric nu parfum de nou si ceva polish.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dan, te chinui degeaba. Omul are o varsta la care prefera masina care "da" cel mai bine pe Copou. Nu-l intereseaza aspecte din gen tehnic decat daca se refera la puterea motorului. Stiu cum e, mai cunosc si eu genul care visa la Bertone 125CP in 3000EUR cu totul si care a ajuns la o AstraG 1.6 100CP in 3500EUR fara inmatriculare, cu modulul de ventilatoare si sonda lambda duse si care se opreste in mers din senin. Asta dupa ce era sa ia din Cluj un Bertone cu motor X18XE1 si ECU de Z18XEL, iar restul facut din bucati.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu multumesc pentru sugestie . Daca era in craiova in mod sigur azi o vedeam si pe ea.dodo_13 daca chiar vroiam putere luam direct un e 36 325 si nu ma complicam cu asa ceva . Pe viitor putin mai constructiv sau abtine te te rog .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Comentariul meu a fost ala constructiv. Nu vrei sa vezi versiunea mai putin constructiva. Succes in cautari!

P.S. Taxa de inmatriculare la 325i de 15 ani e 2500EUR .

P.S. 2 Intr-o idee mai constructiva: uitat-te si la Ford Fiesta 1.25 75CP Zetec 2000-2002. Ieftina, sprintena, manevrabila, fiabila, taxa mica (exista si Euro4). Singura problema e ca-i destul de mica, dar na, nu se pot chiar toate la 2000EUR. Adica ceva in genul:
http://autovit.ro/ford-fiesta-C15438325.html
Skip ads

  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
merge si bg inca... Da o sa ma uit si la fiesta dar va intreb nu as putea gasi totusi o corsa mai bine ca fiesta cred ca sunt din aceeasi clasasi parca sunt mai ieftine piesele . Eu vreau ceva mai mare dar poate e mai bine mai noua de an . cea din poza imi place dar sare de 2600 cu inscris rar parerea mea din pacate ...multumesc PS imi place varianta asta e constructiva .


Ultima modificare facuta de viorel28 la Mie 06 Oct, 2010 3:57 pm
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
E 150 taxa. Oricum, era un exemplu, sunt si mai ieftine chiar daca nu cu atatea dotari. Da, Corsa e mai mare si poate piesele sunt mai ieftine, dar in rest (fiabilitate, manevrabilitate, viteza) Fiesta Zetec 75CP e peste.

Cat despre achizitie, la modul cel mai serios: indiferent de ce alegi, sa fie ori o masina cu istoric cunoscut (ruda, cunostinta, forum, ...) ori o aduci tu sau cineva de incredere din Germania.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate . Vb la telefon tipu aduce masini si imi zise ca taxa raru .totu..sunt 350 maxim .
Ma mai gandesc ...ca prin parcuri nu gasi nimic care sa ma atraga . ..si daca nu gasesc nimic si o mai pun ceva ...ramane o alternativa viabila
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am luat un e36 2.0 benzina de la un prieten si mi se pare chiar racheta...si consumu la fel ... Smile fata de ce am condus pana acum (megane , logan) . va multumesc pentru parerile voastre . multi km fara probleme
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Evil or Very Mad
Clar BMW. Are cel mai puternic motor din lista, cea mai buna imagine iar propulsia este alegerea ideala pentru un incepator mai ales acum ca vine iarna imediat. Costul de intretinere este un detaliu nesemnificativ in comparatie cu atuurile.

Am avut dreptateeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
I-am zis lu Dan ca se chinuie degeaba Smile
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine iti luai tigra! Laughing
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
GAbi-B.HD ms insa..m-ai putea adauga: pozitie f buna de condus,calitate interior ,propulsia se rezolva cu atentie si gume adecvate iar referitor la intretinere iar ai avut dreptate ,consum bun ..distributie pe lant.. etc ti-am urmat sfatul ms Smile)
dodo_13 consider ca o masina trebuie sa te si reprezinte altfel mergeam toti cu tico sau ratb, deci da conteaza fiabilitatea , manevrabilitatea , consumul cum ai zis si tu insa si calitatea , si designul pt mine.
amr84 tigra e ok insa pt fete poate Smile)
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Viorel, nu ai inteles ce am vrut sa spun. In ceea ce priveste propulsia, stii cum se comporta o asemnea masina cand se pierde aderenta? Si da-mi voie sa fiu convins ca cine isi ia bmw de 1000 euro nu da un sfert din valoarea masinii pe un set de roti de iarna.
Nu in ultimul rand, sa dea Dumnezeu sa nu am dreptate inca o data

  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
tu nu ti-ai dat seama Smile) eu ti-am rasp la misto la parerea ta ironica, si face cam 2000 cu totul referitor la bani .eu sper sa iau un e46 la anul insa sunt incepator si am zis sa ma invat cu asta..Referitor la propulsie consider ca merita placerea pe tot parcursul anului in pofida unui singur anotimp insa trebuie sa fii atent cu orice masina iarna. Oricum va ms am invatat multe despre opel si ma bucur ca se gasesc oameni care se pricep la masini pe acest site. Respect !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si faptul ca e aproape 2000 este de bine sau de rau? Oricum ar fi, suplimentarea bugetului pentru achizitie impreuna cu cel de exploatare va subtia considerabil pe cel de intretinere. De aceea rotile de iarna mi se par pierdute din vedere.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Este de bn normal ca la anul o poti vinde la acelasi pret aproape Smile) si in ciuda varstei ca design, , putere-consum ,calitate interior, pozitie volan, cutie vit etc.. etc face din toate unghiurile si pozitiile alte masini care se fabrica si in prezent crede-ma .In leg cu buget..intretinerea ff scumpa la bmw am ajuns la concluzia ca sunt doar niste aiureli "povesti " , ca si despre masinile frantuzesti.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pot sa ti pun destule poze cu opeluri rupte in mullllteeee bucati..de aceea nu inteleg ce ai vrut sa zici cu poza aceea
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
viorel28 a scris:... si in ciuda varstei ca design, , putere-consum ,calitate interior, pozitie volan, cutie vit etc.. etc face din toate unghiurile si pozitiile alte masini care se fabrica si in prezent...


Si strugurii sunt acri...sau poate vorbesti de Geely, Logan, Spark. De fapt pana si Sparkul are vreo 5 stele la EuroNcap si amortizoare cu vreo 30% mai bune decat ale supercar-ului tau. De consum nici nu mai vorbim, ca la 82CP consuma 6.6l/100km in oras. Ce sa mai vorbim de un Logan 1.6 16v care te cam fugareste pe drum drept. Zi merci ca nu i-au pus o suspensie mai joasa ca te fugarea si prin curbe.

Is banii tai, faci ce vrei cu ei, dar macar fii cinstit si recunoaste ca ti-ai luat masina cea mai de fitze, adica asa cum eram convinsi ca o sa se intample. Nu mai inventa povesti cu piese moca (motor in 6 cilindri si multilink spate), performante stelare (oficial 10sec la suta) si consumuri infime (oficial 11.4-12.8 in oras, depinde de versiune).

P.S. Fac cinste cu un dyno run la Iasi, daca scoti macar 80% din puterea initiala a masinii. Daca nu, imi platesti tu mie run-ul la masina mea clar mai slaba...
  • delfinu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ai facut cea mai buna alegere cu BMW-ul, mai ales ca are motor 6L.
Sa nu uiti un lucru: Fara cauciucuri de iarna, esti un om mort, mai ales ca nu ai ASC sau DSC.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
delfinu a scris:Ai facut cea mai buna alegere cu BMW-ul, mai ales ca are motor 6L.
Sa nu uiti un lucru: Fara cauciucuri de iarna, esti un om mort, mai ales ca nu ai ASC sau DSC.


Daca copilul tau si-ar fi luat permisul de 3 luni, i-ai fi cumparat un e 36? Nu te-ai fi gandit ca nu are experienta deloc?
In situatia asta este el...., incepator DAR vrea adrenalina....Ne mai miram ca vedem fel de fel la stirile de la ora 5
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR