Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • logofatu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
viorel28 a scris:Dancuciureanu mai bine peste la tigaie pentru ca "lamaite" aduc eu ..Smile Ma uit si la un golf 3 pe autovit sa vad ce gasesc. Supernova nu pt ca nu imi place exteriorul de nici o culoare. Sper sa gasesc o tabla si pentru mine cat mai curand Smile AlexBT in craiova costa 10 mil rar ul plus ca daca nu lasi in scrumiera nu treci Sad( http://autovit.ro/bmw-318-C15152035.html si golf gasi http://autovit.ro/volkswage...lf-C15292764.html despre ford aflai ca daca ti se duce calculatorul te costa jumatate din masina nou si sh se duce repede
ia frate o omega 2,5 td. motor de bmw intretinere de opel. ai si putere si tot ce vrei cu 1000 e o iei full.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
logofatu , cred ca tu nu stii ce impozit si RCA ai la motor de 2.5. Wink
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
parvu_daniel daca iti iei motor de 2.5 ai idee ce impozit ai nu e asta prob. Ideea este ca un bmw chiar si cu 316 i tot un leu va fii pe strazi datorita calitatii interiorului bune nu plasticului infect de zdroncane pe toate pietricelele ,manevrabilitatii excelente etc etc.. insa numai acum am observat ca opelul este comparat mai nou cu r8 ,duster , ford , renault, vw, peugeot,volvo,citroen,seat, audi .
Totusi eu l-as compara chiar si cu un umil de buggati veyron pt ca ambele au 4 roti si volan deci nu o sa fie diferente asa mari cred Smile)))
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
esti de ras sincer.....
1.daca iti iei o masina la 1000e cu motor de 2.5 si mai platesti 1000e pe an impozit si asigurare cum ti se pare?
2.in legatura cu bmw tau ai grija ca a venit iarna
3.pe "leul" tau de bmw il mananca si cainii
4.daca ai noroc iarna asta poate la anu mai fac astia programul rabla...si recuperezi din investitie
5.sper sa nu te intalnesti prin trafic cu vreun opel dupa aici sa-ti faca rabla de ras, pardon "racheta".
Hai ca m-am plictisit..PA!
Skip ads

  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
bmw e 46 2.0 diesel din 2000 face cat rabla ta din 2004 . Concluzia ? dar tu esti incuiat rau ca de bg nu ai auzit .. .. oricum tu = OLT .. ce sa ti cer ?..
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
viorel28,
Daca de banii pe care i-ai dat tu pe masina puteai sa iei una ca a lui si sa-ti si ramana ceva de carburant, atunci puteai sa analizezi care optiune e mai buna dar deocamdata pe rabla lui poate sa cumpere mai multe ca a ta.
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Din toata discutia am inteles k e vorba de un bmw de 2000cm3 pe benzina...Am un amic care detine o asa masina si vreau sa zic ca nu e fugarita, nu e ucisa...pe cat e de frumoasa, pe atat de mult consuma...si oricum, fara suparare, dar multe opeluri de aici pot sa faca varza un bmw ca asta...
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
si bmw e46 2.0 diesel din 2000 face cat 7 rable d-ale tale...Concluzia? In al doilea rand ce ti-ar mai place tie o rabla de vectra....Dar se pare ca nu am cu cine sa vorbesc si esti exact genul ala de cocalar cu "bmweu" despre care s-a discutat aici...Si care e faza cu OLT ca nu prea o inteleg?
In continuare te avertizez ca a venit iarna....si ar trebui sa faci rost de o bicicleta sa te plimbi..
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu aveti BMW nu mai vorbiti din auzite. Cu anvelope de iarna si cu toate sistemele activate nu sunt probleme majore iarna.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca vorbim de un e36 cu motor de 2000 cmc, care s-a facut din 1991 pana prin 1998 cate sisteme ar putea avea. Si nu chiar toti vorbim fara sa stim cum este cu propulasia.
P.S. Poti defini: "probleme majore"?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
acum 3 zile unu cu un bmw decapotabil era in sant...si era model mai nou,peste 2002..da caruta aia din 90 toamna....si pe mana unui incepator
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Daca nu aveti BMW nu mai vorbiti din auzite. Cu anvelope de iarna si cu toate sistemele activate nu sunt probleme majore iarna.


Spune-i asta unui tip cu toyota land cruiser care a ramas doar cu tractiune spate (se mai strica si astea Laughing )si s-a pus de a curmezisul in fata mea.

Cu tractiune fata scoteam masina aia de acolo din 3 miscari, dar dulapul cu tractiune spate a sapat jumate de metru in zapada si acolo a ramas.
Skip ads

  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Vad o adevarata isterie cand vine vorba de bmw e36 sau pisicute asa cum mai sunt cunoscute. Cum ca ar fi conduse numai de 'cocalari' ca sunt niste 'cazane' umblatoare si alte apelative care mai de care mai dragute. Parerea mea e ca poti avea o masinina de doar 3-4 ani si sa fie 'cazan' .Totul tine de starea tehnica a masinii. Poti gasi masini vechi care se afla intr-o stare tehnica impecabila,si poti gasii masini de fabrictie recenta care...vai mama lor. Masinile devin 'cazane' doar din vina propietarilor,si nu are marca (bmw,opel,dacia,renault etc)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cand cumperi o masina cu 6-10% din pretul ei de nou te astepti sa fie intretinuta exemplar si in perfecta stare de functionare sau cumva reconditionata recent?
E adevarat ca pot fi si masini noi in stare jalnica cum sunt si masini vechi in stare buna dar astea se incadreaza mai mult la exceptii decat la regula.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
din vara imi i au un e46 cum am mai spus .. nu vreau vectra ca nu mi place daca mi ar placea as cumpara o ... Negreanu : esti de la institutul meteorologic de ma tot atentionezi Smile)))?.. esti ridicol , omule cu bicicleta ta cu tot ....iar referitor la accidente http://www.adevarul.ro/loca..._0_389961167.html ... asa ca exemple sunt destule ...


Ultima modificare facuta de viorel28 la Dum 19 Dec, 2010 10:02 pm
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu tot nu am inteles, din ce an e bmw?
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Cand cumperi o masina cu 6-10% din pretul ei de nou te astepti sa fie intretinuta exemplar si in perfecta stare de functionare sau cumva reconditionata recent?

Nu dar asta o poti face tu in calitate de nou propietar.
Dar cand cumperi o masina cu 60-70%din pretul ei de nou (adica o masina mai noua) si noul propietar e interesat de ce csenoane sa-si traga, pozitii cu led albastu si de cum sa-si faca stopurile fumurii,tobe cat mai mari,eleroane, si e mai putin interesat de faptul ca discurile de frana sunt praf,ca are nu stiu ce jocuri pe la capetele de bara,ca farurile bat in plopi. Astea sunt mai putin importante. Important e sa ai masina cool.... Si daca e si de productie ceva mai recenta.... cum sa te compari tu cu un 'cazan' ca doar cazane sunt doar alea vechi, iar tu ai o masina bengoasa ce naiba. Una peste alta i-mi mentin parerea ca doar starea tehnica face diferenta dintre un 'cazan' si o masina, indiferent de vechime sau marca. Mr. Green
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
veninoss,
Teoretic, ai perfecta dreptate. Practic, viorel28 a cumparat o masina cu 2000 euro din care cel putin 500 a fost inmatricularea pe bulgaria. In conditiile in care a depasit cu 1000 euro bugetul alocat initial iar pentru la anul strange bani de un e46, cat crezi ca va investi in refacerea starii tehnice a actualului e36?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:P.S. Poti defini: "probleme majore"?

Gabi, nu m-am referit la tine cand am zis ca nu stiti ce e cu propulsia.
Ca sa iti raspund la intrebare nu intampini probleme mari. Sa stii ca treci destul de usor prin zapada. La ce e catastrofa e iesirea din sleauri. Daca ai apucat cu rotile pe ambele parti nu ai nici o sansa sa mai iesi. La Predeal am incercat sa intru in curtea unei pensiuni vreo 15 minute. Treceau Loganistii pe langa mine Laughing . Pana la urma am urcat drept mai sus de pensiune si am lasat-o la vale cu spatele (scoasa din viteza) reusind astfel sa ies.
Duci deasemenea dorul tractiunii fata cand fuge masina de spate. Eu ma folosesc de tractiunea fata pentru a o scoate din viraj.
Nici eu nu sunt de acord cu BMW-urile de 500 de euro cu tot cu acte. Mai ales ca stii si tu ca e Craiova plina.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
viorel28 a scris:din vara imi i au un e46 cum am mai spus .. nu vreau vectra ca nu mi place daca mi ar placea as cumpara o

Mai taie din ele da-le dracu Wink

PS: Ia zii care e faza cu OLT


Ultima modificare facuta de Negreanu la Lun 20 Dec, 2010 9:41 am
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR