Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@Negreanu nu te supara ca iti zic...Din ce am inteles eu a vrut sa zica de tine ca esti oltean si esti prost. Te rog nu te supara...
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu ma supar....Si el nu e tot oltean? Laughing
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Poate am inteles eu gresit...Dar vad ca tot ocoleste sa-ti raspunda la intrebare.
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu, nu as da calibra mea nici pe un e36, nici pe un 46...
Skip ads

  • billyd

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Fratee, cate orgolii in topicul asta . unii chiar par a gandi. fiecare isi cumpara ce vrea.unii se viseaza cu bmw (chiar daca statisticile arata ca, cei care conduc un bmw rata de producere a accidentelor este mult mai mare pentru ca, ii fura mirajul puterii motorului si se bazeaza mai mult pe masina decat pe stilul de condus ceea ce este complet gresit.) unui incepator nu trebuie sa ii recomanzi niciodata o masina puternica pentru ca se va crede un as in a conduce si va deveni imprudent. cu privire la celelalte masini...hmmmm...intretinere ieftina performante ok, opelul este pe primul loc. toti injura fordul dar, mie unul mondeo este singurul care imi spune ceva. costuri ridicate la intretinere si consum mare dar confortul si comportamentul pe sosele este peste multe.vw este o varianta buna dar orice in afara de rigidul golf.totul depinde de fiecare, buget si ce ii place .unui cocalar nu ii scoti bmw din cap....nu conteaza anul ,doar cum este intretinuta masina.am vazut masini vechi care dau clasa celor noi.mai ales ca cele noi se strica foarte repede...orice in afara de dacia e bun.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
providra18 ai dreptate ..ai inteles PROST ..dar pot sa ti spun parerea mea despre moldoveni ..cei de olt sunt pericol public cand circula in craiova probabil sunt invatati sa circule pe o banda cu un singur sens Smile). .. ..iar despre vectra ..am mers in modelul b si in c ..vai mama lui plasticu ala ieftin in ambele modele iar despre comfort cel mult acceptabil ( voi va luati seama ce ziceti cand le comparati cu audi ?stii cum e vulpea ..Smile ..eu nu as lua o calibra nici gratis asa ca.. oricum fiecare sa si stapaneasca sanatos tigaia Smile..
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:veninoss,
Teoretic, ai perfecta dreptate. Practic, viorel28 a cumparat o masina cu 2000 euro din care cel putin 500 a fost inmatricularea pe bulgaria. In conditiile in care a depasit cu 1000 euro bugetul alocat initial iar pentru la anul strange bani de un e46, cat crezi ca va investi in refacerea starii tehnice a actualului e36?

Nu ma refeream stict la cazul lui viorel28.
Ma referem la modul general, ca e36 este asociat"cocalarilor" si ca sunt niste "cazane".
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Un coleg tot zicea ca o sa vina iarna ... a venit iar BMW-urile au ajuns vedete:

http://www.crimetime.ro/pol...ident-pe-dn1.html

Imi aduc aminte si ca acum cateva zile un alt BMW a facut 4 victime si 3 raniti in capitala. Nu mai pun la socoteala un BMW 318 (cred k era is) pe DN1 intre Brasov si Fagaras, unde pe asfaltul umed a ajuns rasturnat in sant, iar conducatorul lui, o namila chelioasa, plina de sange pe fata.

Nu am nimic impotriva BMW-urilor, ci a celor inconstienti care le conduc intr-un mod si mai inconstient. Am condus si eu un BMW 318is din 97 pe o distanta scurta (masina unui cumnat intretinuta), e ok ca si conditii oferite, pozitie volan, confort, iti creaza senzatia mai de secure (poate din cauza brandului) dar nu se ridica cu mult fata de o Tigra 1.4 (chiar a ramas uimit de cat de repede accelereaza tigrisorul), diferenta este aproape insesizabila. Si tigra mea are motor de 1.4 nu de 1.8 sau 1.9 cat are un 318is de 140CP. Iar la raport consum/intretinere nu se merita fata de alte masini. Vara e o alegere potrivita, insa iarna ... nu mai comentez! Acum depinde si de caracterul fiecaruia, dar fara sa fiu rau, prea multi mor in accidente provocate de BMW-uri. Si multi nevinovati!

Asta pentru ca prea ne incredem in niste fiare (fie din 90, fie din 2010) si uitam ca toate au limite si noi ne ducem cu ele dincolo de ele (indiferent de masina avuta). Si in nebuniile noastre si in incercarile noastre de a ne demonstra ce "rapid" e bolidul nostru, scurtam drumul spre destinatie unor oameni nevinovati.

Imi vine in memorie ceea ce vad mereu pe a1: STOP ACCIDENTELOR! VIATA ARE PRIORITATE!

Si ma opresc aici ....
Skip ads

  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@viorel28 hai sa`ti zic ce a zis un amic...si crede`ma ca are bani pe el, dar cu toate astea e un baiat modest care`si vede de treaba lui...Avea o cali sfi si a vandut`o pentru a`si cumpara o asa zisa pisicuta Smile) un e46 2001. Dupa doua luni jtii ce a facut si ce a zis? A vandut masina si a zis k face pe el si in el bmw si ca niciodata nu va ajunge la nivelul unei calibra. Culmea...l-a vandut si a cumparat o alta masina, tot calibra. So? CALIBRA rullz Razz. Iar in legatura cu parerea ta despre moldoveni, putin in pasa. Sunt mandru ca sunt roman !
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asa si ? Fiecare isi cumpara masina pe care si o permit, doreste sau are nevoie . Nu are rost sa mai continuam asa aceasta discutie pt ca fiecare ramane la parerea lui indiferent de alte argumente . Parerea mea este urmatoarea : bmw mai bun ca marca ,ca masina la orice capitol ca opelul . Accidente se pot intampla in orice masina asa cum zicea cineva de aici. Negreanu ..am vazut parerea ta despre putere si viteza pe alt topic ..eu sunt incepator ..dar tu esti in aer .. Omule ,trezeste te ai OPEL nu ferari . Va doresc sarbatori fericite la toti si fara evenimente rutiere
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
providra18 a scris:Avea o cali sfi si a vandut`o pentru a`si cumpara o asa zisa pisicuta Smile) un e46 2001.

Pisicute sunt e36 si au fost fabricate cam din 1991 pana prin 1998 daca nu ma insel.
E46 nu sunt pisicute. Laughing
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD "Daca de banii pe care i-ai dat tu pe masina puteai sa iei una ca a lui si sa-ti si ramana ceva de carburant, atunci putea i sa analizezi care optiune e mai buna dar deocamdata pe rabla lui poate sa cumpere mai multe ca ta " Ma refeream la viitoarea masina care o sa o am .. .. un e 36 din 98 intretinut face cat masina ta asa ca..iar despre analizat cum nu mi bagi tu benzina si imi platesti piesele . .. contrar pareri celor pe acest club sau a unora sunt mai multe opeluri la 100 sau 200 euro decat bmw de 500 . . .
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
viorel28 a scris:Parerea mea este urmatoarea : bmw mai bun ca marca ,ca masina la orice capitol ca opelul .Negreanu ..am vazut parerea ta despre putere si viteza pe alt topic ..eu sunt incepator ..dar tu esti in aer .. Omule ,trezeste te ai OPEL nu ferari

Corect,este masina buna dar nu caruta ta din 90 tomna pe care tu o consideri un leu pe sosea.....Si comparatia pe care am facut-o in alt topic ti se pare asa deplasata? 120cp vs 131cp.?eu nu cred....Daca stiai ca bmw-ul e cel mai bun de ce ai mai deschis acest topic?


Ultima modificare facuta de Negreanu la Lun 20 Dec, 2010 6:25 pm
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@viorel28
Nu te supara dar cred ca te cam interci cu gluma. Am inteles ti-ai luat bemveu,sa-l stapanesti sanatos,si fara evenimente,dar cred ca e timpul sa te duci pe bmw forum unde cred ca poti gasi lucruri care te intereseaza mai mult dacat poti gasi pe clubopel.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu am vorbit serios si cred ce am zis nu stiu unde ai vazut tu ca glumesc.... dar ai dreptate pana la urma . .. nu mai postez aici si multumesc pentru parerile voastre realiste sau nu .
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu vreau sa vad poze cu junghiu... pardon, masina aia adevarata care face cat nu stiu cate opeluri la un loc. Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Stati calmi ca se termina si cu bulgarii cat de curand. Baietii deja vorbesc sa mareasca taxele si or sa o faca cat de curand. Asa ca nu stiu ce bemve bine intretinut din 89 o sa mai iei tu cu 500euro. Cand ma gandesc ca am dat 400euro pe un aparat foto, puteam sa-mi iau si eu o tigaie...pardon...o racheta de bemve.

Ca tot suntem off topic: cine plateste daca ma loveste un bulgar din asta? Sau trebuie sa-l dau in judecata direct?


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 20 Dec, 2010 6:38 pm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pur si simplu nu vad utilitatea rachetelor astea antice de BMW.

Daca dai 500 euro pe o masina, inseamna ca ori esti foarte sarac si atat iti permiti ori vrei doar o masina cu care sa-ti faci treaba economic.

Pisicutele astea care consuma de la 10 l/100 km in sus si pe care se urca orice diesel modern nu le pot incadra decat la cocalareala amestecata cu saracie.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
m a costat 2000 nu 500 . O sa mi iau un e46 pe la 6-7000 in vara dupa ce ma obisnuiesc bine cu tractiunea spate...dar utilitate la astra a o vezi ? ori f ? ori gioarselor de kadet?..sau poate nu vezi bine ..dodo_13
nu conteaza cine anume te loveste ..iti permiti ! DOAR AI OPEL Smile))))))))
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
viorele... uni's pozili?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR