Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Vreau sa cumpar o masina pana 1000 (neinmatriculata). Am gasit : opel corsa 1.4. astra f 1.6, bmw 318 1.6, ford mondeo 1.8 . Tinand cont de faptu ca sunt incepator (permis de 3 luni) si este prima mea masina as dori sfaturi si pareri legate de intretinere, costuri de la posesori de opel . multumesc frumos
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Evil or Very Mad
Clar BMW. Are cel mai puternic motor din lista, cea mai buna imagine iar propulsia este alegerea ideala pentru un incepator mai ales acum ca vine iarna imediat. Costul de intretinere este un detaliu nesemnificativ in comparatie cu atuurile.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corsa 1,4 probabil C14NZ este cea mai ieftin de intretinut si consum mai de criza fata de restul, daca nu are rugina este ok.
Astra F 1.6 tot asa rugina sa vezi cata are, motor putin mai costisitor dar nu de speriat, consum mai mare.
BMW mai gasesti piese dar nu e de incepator care abia are carnet, bani lipsa si cine stie ce cucuri in cap.
De Ford uita.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ford-ul e cea "mai masina" dintre toate. Din pacate costurile de intretinere sunt destul de mari.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca te gandesti la costurile de intretinere si consum, atunci clar e opel, daca te gandesti la performante atunci 100% bmw...
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspuns . Ma gandesc totusi ca este cam slab motorizata pt un incepator , la depasiri sau alte intamplari. eu am facut scoala pe un megane 1.5 110 cp si pot sa zic ca mi a placut enorm cat de usor se conducea . Am mai gasit si http://autovit.ro/opel-astra-C15475080.html daca se poate pareri..mi se par cam multi km. multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corect, cumpara o RACHETA ca si asa esti pilot de curse deja, tu vezi cat e taxa de prima inmatriculare ?
Cati km vrei sa aiba o vechitura de sub 1000euro ? De obicei cat vrei tu ca de aia mai toate sunt fete mari.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
viorel28 a scris:multumesc pt raspuns . Ma gandesc totusi ca este cam slab motorizata pt un incepator , la depasiri sau alte intamplari. eu am facut scoala pe un megane 1.5 110 cp si pot sa zic ca mi a placut enorm cat de usor se conducea . Am mai gasit si http://autovit.ro/opel-astra-C15475080.html daca se poate pareri..mi se par cam multi km. multumesc

Parerea mea e ca nu e deloc slab motorizata pt un incepator mai ales....intai obisnuieste-te cu o masina mai lenta, nu lua din prima o masina puternica(vezi ca tractiunea spate la bmw nu e usor de stapanit) ca altfel risti sa apari la protv.
Skip ads

  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu vad cat e taxa dar tu nu ai cum sa stii daca o inmatriculez pe ro sau nu asa ca ...in legatura cu racheta ma refeream la un motor de 1.6 sau 1.8 pe astra a sau f care poate m ar ajuta mai mult cel putin asa mi a zis instructoru ca o rezerva de putere ajuta la nevoie. iar despre calitatile de sofer daca vor fi sau nu timpu va decide.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe BG se inmatriculeaza masini nu tigai de 800euro, efectiv nu merita banii aruncati si efortul mai pune ca si toata rutiera te opreste si te cauta de ultimul bec. Gasesti tigai deja inmatriculate la 1000euro, ITP si bla bla. Motoarele vechi au putini cp si din aia au mai pierdut pe drum, un 1,4L E2 are cat 1L E4, 1,6L E2 are cat unul de 1,2L E4.
Cauta si un VW ca sunt umane.
Cu instuctorul las-o balta si rezerva de putere, daca ai te baga dracu la depasiri hazardate si alte cele. Cand o sa ai km mei sau condus 26ore non stop discutam despre rezerva de putere.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri si pentru sinceritate. Iar despre masini sau tigai sunt unele persoane care atat isi permit momentan. In urma raspunsului tau banuiesc ca ai un CLS sau un seria 6 de iti permiti sa vorbesti asa . Oricum multi km fara probleme in continuare ..
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sal , parerea mea:
#1 Astra F consum mic 5% piesele foarte ieftine si acum la piese auto le au pe stok nu mai astepti 1-2 zile sa iti vina o amarata de garnitura .....
#2 BMW singura problema e consumul ceva de genu 10%[+ -] daca iti place adrenalina ajungi pe la un 12-13% dar tinand cont ca vine iarna ,asta are tractiune spate ,spatioasa, frumasa ce sa mai .....
#3 Ford problema e piesele sunt mai scumple decat la opel si bmw si nu cred ca magazinele de piese auto le au pe stoc
#4 Corsa aceasta masina am pus-o pe locul #4 pt ca e mica nu imi place parerea mea cred ca se potriveste mai mult fetelor ,dar in fine cam ce am zis la Astra e si la Corsa
acest clasament l-am facut in functie de cheltuielele pe care le ai cu masinile care le-ai mentionat u .Acum tu decizi bafta.
Skip ads

  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc AlexBT pt amanunte . O sa renunt la corsa cred pentru ca eu am 1.82 si 90 kg desi am un vecin si de 2 ani de cand o are i a dat numai benzina si talpa..de asta am pus o pe lista .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corsa B nu merita locul 4 dupa cheltuieli, poate dupa marime, aia in 2 usi e groaznica, in 4 merge perfect pentru oras.
viorel28 nu te aprinde pe tigaie Laughing , pun vin alb si te sting urgent. Eu am 2 tigai numite Agila 58cp si 75cp, dar tigai de 3000euro sunt, pot sa le compar cu masini adevarate ? Nu compar dar nu au rugina, garda mare pentru drumurile noastre, consum mic, parchez usor, nu mor ca gasesc o zgaraietura in parcare, piese ieftine si pica rar. De ce sa cumpar masina scumpa ? Am bani dar sa-i dau pe o tabla chiar nu vreau.
Cauta un Golf III ca sunt bune.
Alta varianta e o dacia SuperNova alea cu motor si cutie Renault, gasesti pe la babalaci in 1000euro si inafara de tabla de caca si finisaje de doi lei e perfecta.
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
np , poti sa imi zici cam din ce an ar fi masinile iti pot zice cam cat ai keltui sa le imatriculezi pe fiecare am imatriculat acum o saptamana 1 Astra F si acum 2 luni 1 bmw .
o Astra din 94-96 motor1.6 care are doar servo directie te ajunge cam asa : aproape: 700 lei Rar 250 lei deprecierea la calcul zici ca ai peste 250000 km in bord indiferent cat iti scrie tie cand duci la calcularea taxei nu te verifica nimeni si iti iese o taxa de la 1200 lei in jos depinde cati km zici u ca ai in bord
la BMW 94-96 motor1.8 2 erbeg abs: raru deprecierea totul la fel km la fel o sa iti iasa o taxa de 2400mil in jos
cand zic in jos maxim 200 lei
Ford e ceva mai mult decat bmw pt ca masina e pe motorina
astea calculate la euro2 , daca masina e din an 97+ ai sanse sa ia un "E" pe motor si raru te ajunge la un 350-400 lei
la masini poti avea geamuri electrice inkidere centralizata trapa electrica astea nu se pun.
astea sunt preturile in BT
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dancuciureanu mai bine peste la tigaie pentru ca "lamaite" aduc eu ..Smile Ma uit si la un golf 3 pe autovit sa vad ce gasesc. Supernova nu pt ca nu imi place exteriorul de nici o culoare. Sper sa gasesc o tabla si pentru mine cat mai curand Smile AlexBT in craiova costa 10 mil rar ul plus ca daca nu lasi in scrumiera nu treci Sad( http://autovit.ro/bmw-318-C15152035.html si golf gasi http://autovit.ro/volkswage...lf-C15292764.html despre ford aflai ca daca ti se duce calculatorul te costa jumatate din masina nou si sh se duce repede
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Aaaa am uitat sa zic de spaga e ceva normal la rar acuma daca vrei sa treci kiar daca masina e perfecta de exemlu Arrow
Vine 1 la tine sa iti ceara actele iti da 2 foi A4 sa le completezi si imi zice 1 o completezi una mi-o dai goala asta inseamna sa ii dai ceva , nu iti zice pe fata dar iti da de inteles apoi mai este si inginerul care verifica masina ,acum depinde in ce stare e masina ta in scrumiera se pune de la 50lei pana la 100 lei in functie de masina ta , pana si paznicul de la rar face cateva sute de lei pe zi .
Sa va zic ce mi-a zis cand am fost cu prima masina acum 6 luni Arrow :
eram cu 1 prieten beam o cafea in curea RARului vine paznicul la mine si zice aaa voi beti cafea si yo nu , tovarasul meu zice ia cafeaua mea asa ca mie nu prea beau cafea , paznicul zice am baut o cafea dimineata facuta de nevastamea mi-e de ajuns , dadea de inteles noi nu ne-am prins nu stiam care e treaba , apoi ne zice "stiti care e mersul aici"? noi zicem NU ,el: dati de o sticla de vin si va explic eu tot ,am dat frate si el ne-a zic unde si cum si cat tre sa dam sa trecem fara probleme , cand am fost cu a 2a masina baitasul iar la noi : stiti care e mersul aici noi : DA asta e Romania .
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate din pacate. M am mai uitat aseara si am gasit un anunt voi ce credeti intre http://autovit.ro/opel-astra-C15340409.html si http://autovit.ro/opel-astra-C15474704.html . Astazi o sa trec prin parcurile auto sa vad ce au mai adus . Multumesc frumos
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Prima e masina de cocalar tunat, posibil sa ascunda probleme.
A doua pare ok dar iti depaseste bugetul.
Cauta pe forum la Vand/Cumpar, ai acces la istoric (click pe mesaje sub nume), poti cere poze suplimentare, poti apela la un coleg sa o vada ca sa nu bati drumul degeaba etc.
  • viorel28

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am buget 2000 cu tot cu inmatriculare. M am uitat si pe forum dar nu am gasit ceva care sa se incadreze in aceasta suma si sa mi placa cat de cat. Stiu ca nu pot emite pretentii dar cum e prima ..Smile ...ms de sfat .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR