Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Defapt - am mintit - am primit raspuns la problema mea , toata lumea ma trimitea catre un Tech2 - dar vreau sa fac eu asta , personal , am cumparat OP-COM-ul ( chit ca e china clone ) pentru ca am placerea de a face anumite chesti singur ( se trage de cand eram mai mic si softam telefoane Smile) ).

Cu CristianTM am vorbit deja , IPC-ul meu este in drum spre el. El se ocupa de tot.
Skip ads

  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:UEC nu are nici o legatura cu IPC din pct. de vedere al programarii --> "Program Variant Configuration"

CristianTM.


Cristi , ma refer la faptul ca trebuie sa ii pun contactul ca sa conectez OP-COM-ul , banuiesc ca o sa observe lipsa IPC-ului si o sa imi inregistreze erori ( care pot fi sterse dupa montarea lui inapoi ) dar as vrea sa evit asta.
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca considera cineva ca trebuie facut un topic separat - rog un moderator sa ne zica .

Cum sa transformi o masina Half-CanBus intr-o maisna Full CanBus - EHU si DIS

http://www.vectra-c.com/for...-Unit-and-Display
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Status update 2 -

Fisierul trimis de rubberduck a mers, nu stiu ce i-a facut, nu imi pasa dar important este ca merge. In sfarsit pot activa si eu check control , drl , spalator faruri si altele.
Skip ads

  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Status Update 3 -

Fisieru " HASTRAUEC.0x0101 " modificat este valabil pentru toate UEC-urile cu identificator 0x0101 - in special cel cu Alpha code BS.
Merge doar pe versiunea 08/2010 a OP-COM-ului - Il pun la dispozitia oricui are nevoie de el. Este necesar un PM.

Sper sa ajute si pe altii.
  • deleted-88280

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
0verspeed a scris:
Pisboy a scris:Se pare ca nu merge cu fisier luat din varianta 120319 si pus in 082010. Cand selectez indexul in lista il arat la descriere cu caractere ciudate si nu il programeaza.

Totusi tin sa cred ca varianta 00503 e de fapt 00201. Pentru ca nicaieri nu gasesc detalii despre varianta asta. Peste tot zice ca 001 si 002 sunt variante pentru astra pana in 2006 cu rezistenta tip A in rezervor si 007 si 008/9 sunt pentru rezistenta tip B.

Mi-am pus 3/4 combustibil in rezervor adica cam 42 litri si partea proasta e ca in meniul ascuns la Tc-Dist el vede doar 31 litri si automat range-ul e prost calculat. Inainte sa pun motorina aveam cam 7 litri si am reprogramat si scos bornele la baterie ca sa se reseteze si imi zicea ca am 0,6 litri pe Tc-dist. Ma fura cam de 8/9 litri BC-ul. Sad


Acelasi lucru l-am facut si eu, am luat fisierele de la un soft opcom mai nou insa, la detalii despre index apare codat, cel mai probabil nu citeste indexurile.
Tu i-ai dat sa il programeze? chiar daca ti-a aparut codat!
Ai incercat sa pui si indexul necesar din 0x1301 in 0x1201?


OK, am reusit sa activez corect Range-ul. Tot ce am facut a fost sa copiez indexul necesar, adica 00701 din 0x1301 in 0x1201, program/verify si mi-a aparut range-ul corect pentru cantitatea de combustibil ramasa, fara realimentare.
@Pisboy poti incerca si tu, garantez ca iti merge.
Proof:

  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Deci , pentru senzor de tip B avem cod index IPC - 005 02 si pentru GID cod index 009 - 01 ice warning sau 009 02 no ice warning .

Pentru senzor de tip A , care sunt ? Code index IPC - ? si pentru GID cod index 007 01 ice warning sau 007 02 no ice warning.

La IPC 001 sau 002 ?
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
0verspeed a scris:
0verspeed a scris:
Pisboy a scris:Se pare ca nu merge cu fisier luat din varianta 120319 si pus in 082010. Cand selectez indexul in lista il arat la descriere cu caractere ciudate si nu il programeaza.

Totusi tin sa cred ca varianta 00503 e de fapt 00201. Pentru ca nicaieri nu gasesc detalii despre varianta asta. Peste tot zice ca 001 si 002 sunt variante pentru astra pana in 2006 cu rezistenta tip A in rezervor si 007 si 008/9 sunt pentru rezistenta tip B.

Mi-am pus 3/4 combustibil in rezervor adica cam 42 litri si partea proasta e ca in meniul ascuns la Tc-Dist el vede doar 31 litri si automat range-ul e prost calculat. Inainte sa pun motorina aveam cam 7 litri si am reprogramat si scos bornele la baterie ca sa se reseteze si imi zicea ca am 0,6 litri pe Tc-dist. Ma fura cam de 8/9 litri BC-ul. Sad


Acelasi lucru l-am facut si eu, am luat fisierele de la un soft opcom mai nou insa, la detalii despre index apare codat, cel mai probabil nu citeste indexurile.
Tu i-ai dat sa il programeze? chiar daca ti-a aparut codat!
Ai incercat sa pui si indexul necesar din 0x1301 in 0x1201?


OK, am reusit sa activez corect Range-ul. Tot ce am facut a fost sa copiez indexul necesar, adica 00701 din 0x1301 in 0x1201, program/verify si mi-a aparut range-ul corect pentru cantitatea de combustibil ramasa, fara realimentare.
@Pisboy poti incerca si tu, garantez ca iti merge.
Proof:

WoW chiar mi-a mers, multumesc mult. Banuiesc ca le-ai incercat pe toate de ai gasit fisierul. Totusi folderul 0x1301 pentru ce masini se adreseaza oare ?
Skip ads

  • deleted-88280

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Pisboy a scris:Pai si cum sa fac sa imi bag varianta veche de index respectiv 002 ca nu mi-o da disponibila in lista la opcom.

Nu le-am incercat pe toate, am avut initial 006 01, cum zicea si DB77AAA imi trebuie 007 01 adica indexul curent + 1. Tu ar trebui sa programezi indexul 003 01.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut

Revin cu mai multe intrebari, referitoare la activare de optiuni. In primul rand, trebuie car passul masinii? Sau mai degraba pentru ce optiuni nu trebuie acesta? (astra H 2004, cu REC).
Ce optiuni m-ar interesa pe mine: -deschidere selectiva (prima data doar usa sofer), - avertizare la franare de urgenta (avarii sau altele, nu stiu exact cum functioneaza, dar parca se numeste si adaptive braking), - inchidere geamuri din telecomanda, - altele utile, dar care nu-mi vin acum in minte.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cam ai nevoie de cod....
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai imi merge testul cu pedale ... Sad Are careva vre-o idee ?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si ce treaba are cu OPcom?

Totusi, ca idee, posibil sa nu vada una din pedale calcata. Becul de frana se aprinde pe spate cand apesi pedala?
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dap , merg toate , abea am primit IPC-ul de la CristianTM - cel vechi nu avea nici o problema , asta vad ca nu vrea test de pedale Smile)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca ai OPcom. La ce ai nevoie si de testul care nu arata mare lucru?
Drept sa zic, la mine nu am incercat sa vad daca functioneaza....
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Cam ai nevoie de cod....


Si nu stii, merg toate optiunile activate, cele enumerate? As mai vrea inclusiv si DRL.
Mersi
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Depinde , pana nu afli codul de securitate pentru a putea sa vezi variant config la ce te intereseaza nu prea , ma rog , poti sa stai sa cauti codurile alpha pe net sa vezi ce gasesti.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca as si stii ce sunt alea, coduri alpha Smile)... Mersi.
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai Op-Com , cand accesezi diferite module ale masini ti se da un Cod Alpha - codul alpha mai reprezinta si modelul instrumentului ,

De exemplu UEC-ul meu are cod Aplha "BS" si suporta - proiectoare , check control lichide , DRL , AHL/AFL , spalatoare faruri .
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai rec si vrei sa-ti activeti optiunile enumerate de tine ceva mai sus ai nevoie de car pass.Singura optiune care nu o poti activa este cea legata de butonul sport,unde trebuie sa ai si ipc-urile adecvate(sa ai alpha cod-ul corespunzator).In rest pe astra h cu rec poti activa tot ce ai enumerat tu .
PS: avertizare la franare de urgenta(palpaie intermitent stopul central atunci cand intra in functiune abs-ul sau cand franezi brusc ) il are in dotare standard orice masina dupa 2005 astra h/zafira b/vectra c
LE: Ca sa-ti faci o idee arunca un ochi aici in mare parte ce vei gasi acolo se pot activa si cu Op com-ul:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60677 Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR