Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Casspy a scris:Si eu vreau acelasi lucru,confort , de aceea pun de 14" iarna in loc de 15" . Acum sa vedem cat de bine se simte la gropi .

E bine. Ca e balonul mai mare si amortizeaza mai bine.
In plus, poti pune si lanturi pe R14 daca e necesar. Io am preferat sa am aceasta posibilitate decat sa am nevoie si sa nu le pot pune.
Skip ads

  • asasinuxp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Care este codul jantelor pentru un opel corsa 1.3 pe 14"?Sau unde ma pot uita pentru asta?
  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am o corsa C , 1.2, si vreau sa-mi iau inca un set de jenti pentru a nu mai schimba de 2 ori pe an cauciurile de vara cu cele de iarna si invers!Am gasit 4 jenti cu aceleasi caracteristici dar difera ET!
Pe masina am cu ET 49 iar cele pe care vreau sa le achizitionez au ET 45!
Intrebare:cat influenteaza aceasta diferenta pentru cauciucurile pe care vreau sa le montez, respectiv 175/65/R14?
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
zahariaconst a scris:Am o corsa C , 1.2, si vreau sa-mi iau inca un set de jenti pentru a nu mai schimba de 2 ori pe an cauciurile de vara cu cele de iarna si invers!Am gasit 4 jenti cu aceleasi caracteristici dar difera ET!
Pe masina am cu ET 49 iar cele pe care vreau sa le achizitionez au ET 45!
Intrebare:cat influenteaza aceasta diferenta pentru cauciucurile pe care vreau sa le montez, respectiv 175/65/R14?

La ET mai mic, jantele ies mai in afara caroseriei si invers.
Intre ET 49 si ET 45 e aproape insesizabil, le poti folosi fara probleme.
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Informatie?Jantele de astra G pe 15 se potrivesc la corsa D?

Adica et 49 si 6 J se potrivesc la un motor de 1,2 benzina?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da,dar chiar vrei sa chinui motorul si sa cresti consumul?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Jentile cu care a venit masina incaltata din fabrica sunt tot pe 15.nu am ce consum sa-i cresc.
  • catalin mac

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2003 1,8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Recent am adus din germania 4 jante de aliaj 14* am pus gumele de vara si azi le-am pus sus totul ok o singura problema ma framanta am bagat janta pe ax.( daca asa ii zice) am fixat prezoanele le-am strans cu mana cat am pututdara am observat ca daca ridic janta in sus ( prez nefiind stranse) are un mic joc 1 mm chiar mai putin cand am strans prez bineinteles ca dispare problema. Intrebarea mea e daca ma afecteaza cu ceva chestia asta .ast raspuns de la voi mantionez ca jantele sunt vw originale 4 * 100 erau de polo.. multumesc
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Gaura de centrare e prea mare..Singurul lucru care te poate afecta este sa vibreze rotile la viteze mai mare si se pune stres mai mare pe prezoane ce poate duce la ruperea lor.
Poti rezolva problema cu niste inele de centrare facute pe strung undeva.
  • marieryro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am opel Corsa D si am genti pe ET 39 in patru prezoane pe 15. Am gasit niste genti din tabla tot pe 15 dar cu ET 49 de Opel Astra originale GM. Le pot cumpara? vreau sa le folosesc la cauciucurile de iarna ca daca dau de doua ori pe an cite 70-80 de lei mai bine imi iau 4 jante si le schimb in fata blocului. Ce afecteaza aceste jante cu ET mai mare?
  • razvan_1981

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea!Sunt proaspatul posesor al unui opel Corsa C din 2002,si am cumparat masina cu jante dezent pe 15,cauciucurile fiind 195/50/15.Arata foarte bine masina cu ele dar as vrea sa le schimb cu unele pe 14.Jantele nu sunt noi si ar trebuii ruluite,echilibrate ca....na....drumurile noastre.Daca este careva interesat.........o sa revin cu poze,dar eu fiind nou pe aici trebuie sa aveti putina rabdare.Bafta lume!
  • PiltZu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2006 C - 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna tuturor!
Ma confrunt cu o mare problema, am niste jante de FIAT (4x98 7J ET35 cu cauciucuri 185/55/R15) si vreau sa stiu daca le pot monta pe Opel Corsa C , An 2005, 1.3CDTI (care din cate stiu are 4x100), cu ajutorul unor prezoane de conversie (de la 4x98 la 4x100) si cat de ok este sa fac aceasta conversie (nu vreau ca sa vad cum in mers ma depaseste o roata sau ceva de genu).
Dar in primul si in primul rand daca se potrivesc ET-ul si J-ul pt Corsa C (fara flanse sau alte minuni), ca daca nu, abandonez din start.
Am vazut pe net ceva prezoane atipice (acentrice sau cum sa le zic) care sa faca pozibila tranzitia dar nu stiu care sa le iau (ca lungime si celalte dimensiuni ma refer) sau de unde. Banuiesc ca imi vor trebui exact pt dimensiunile jantelor si pt masina mea (sper sa nu ma insel).
Daca stie cineva ceva sau s-a confruntat cu aceasta dilema, va rog sa ma luminati si pe mine (vreau sa stiu ce prezoane imi trebuie exact si de unde se pot cumpara).
Daca nu, in ultimul rand si cu flanse, dar speram sa le evit.

Si nu in ultimul rand ma bate gandul sa imi iau un OPcom, ce imi recomandati?

Multumesc anticipat! Smile
Skip ads

  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am jante de Fiat si am prezoane cu conul mai ascutit , altfel nu merg puse sau daca vrei sa pui prezoane reglabile.
  • PiltZu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2006 C - 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
De unde ai luat prezoanele respective?
Exista o lungime standard sau cum le-ai luat?
Ai avut ceva probleme cu ele?

Apropo, imi poate spune cineva OFFSET-ul si J-ul standard la jante de 15" pt Opel Corsa C?!?
  • Audioslave

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pentru corsa C, jantele de 15 sunt 4x100, 6j, et 49

Pentru 14, ai 4x100, 5.5j, et 49.
  • PiltZu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2006 C - 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Hmmm, mai mult ca sigur ca ating in contraaripa (ET49 standard si eu am ET35 la jante... Sad((
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu face lucruri de genul asta. Sunt niste solutii, un fel de flanse cu prezoane, insa nu fa asta. A fost un accident cu 2 BMW-uri care se intreceau, un om care isi pastea vaca in sant a murit, impreuna cu unul dintre soferi. A fost mediatizat. Accident foarte violent, datorat tocmai unei flanse care a cedat in viraj si roata a zburat. E spre binele tau.

Vinde jantele si cumpara-ti unele care merg pe Opel. ET39-49 poti pune lejer. Cred ca am vazut si ET35, insa ramai la 39 (am avut rotile de iarna cu ET39, jante originale GM). Dimensiunile maxime, 185/55/R15, 6J, cat sa fii sigur ca nu ai probleme.
  • PiltZu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2006 C - 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am auzit de accidentul respectiv...tragic.
Multumesc pentru sfat, o sa incerc sa tin cont de el.
Faza este ca eu am si jantele repective de Fiat si voiam sa vad ce posibilitati am in montarea lor pe Opel (avand in vedere ca jantele sunt ok si cauciucuri aproape noi).
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca tii atat de mult la cauciucuri - dejanteaja-le si folosestele la niste jante pentru masina ta!
Asa cum altii au mai spuseste extrem de periculos, nu de alta, dar daca prin absurd scapi dintr-un astfel de accident - chestia asta te va marca pe viata...
Sunt atat de multe modele de jante de Corsa.... Fa poze frumoase, prezina-ti bine marfa si sunt convins ca vei lua un pret super pe ele!
  • PiltZu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2006 C - 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ok, pana la urma ma voi orienta dupa niste jante de Opel si renunt la ideea de a le pune pr cele de Fiat...
La jantele "standard" pe 15" de Opel Corsa C (6J - 49ET) ce cauciucuri merg fara a aparea probleme (probleme timonerie, frecat in contraaripi, la hopuri sau viraje maxime sa nu atinga, eroare de viteza etc.)? Din cate am inteles cele perfecte ar fi 185/55/R15, dar altele?

Jante de 16" in ce masunra se pot pune pe Corsa C? (ce J, ce ET si ce cauciucuri se pot punte fara sa apara problemele mentionate mai sus)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Jante aliaj sau otel
aliaj 78%
otel 21%
233 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR