Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de dracia asta facuta de fracezi care merge pe aer comprimat si pretul anuntat de ei de 7000E
mai multe date despre ea se gasesc aici:
http://www.mdi.lu/english/index.php
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Dt8MmXyz9Xk


Ultima modificare facuta de lucio85 la Dum 31 Oct, 2010 10:32 pm, modificat de 5 ori in total
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu e 100% ecologica asa cum au prezentat-o la stiri. Aerul comprimat trebuie produs iar compresorul consuma energie. Posibil sa consume mai mult curent decat o masina electrica dar rezolva problema acumulatorilor.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD
zici tu dar ca sa produci aer comprimat poti folosi decat energie electrica pe care la randul ei o poti produce cu o turbina eoliana sau un panou fotovoltaic si masina va fii 100% ecologica
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu am vazut sa se spuna la ce presiune trebuie comprimat aerul. Daca e mare, si consumul de curent va fi pe masura. Si de aici se pune intrebarea: poate fi produsa atat de multa din surse ecologice? Productia sistemelor de producere a energiei ecologice cat de mult polueaza?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
uite cateva date despre ea in comparatie cu altele

volum al recipientului 200l presiune de 350 bar
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
chiar asa neinteresanta e aceasta masina?
ma asteptam la mai multe pareri din partea voastra si eram curios daca exista persoane interesate de ceva eco dar bag de seama ca daca nu consuma benzina sau motorina si nu scoate pe 400m sub 10 sec nu va intereseaza
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Deci, cat curent se consuma ca sa produci 200 l de aer la presiunea de 350 bari? Si in cati km il consumi? Cred ca de aceea nu e interesanta.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E un garbij, "masini pe aer comprimat" se anunta de este 15 ani, energia stocata e prea mica pentru a fi o solutie viabila...
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD
din cate am vazut eu treaba sta in felul urmator autonomie de la 70km-pana la 220km
viteza maxima pana la 120km/h
consuma intre 0.5-2E energie electrica pentru a se incarca datele luate de pe situl lor
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:consuma intre 0.5-2E energie electrica pentru a se incarca datele luate de pe situl lor


Consumul de energie electrica frantuzeasca este mult mai mic decat in oricare alta parte a lumii Laughing

Cea anume vrea chestionarul ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@DB77AAA
ce te deranjaza sa o incarci noaptea cand si la noi e un tarif scazut
plus ca la noi e mafia fff mare in energie de aia platim un pret ridicat altfel ar trebui sa avem curentul mai mult degeaba
tinand ont ca pt a face 100km ai nevoie de 15kW nu mi se pare un pret mare
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca m-ar deranja zgomotul compresorului. Ca sa egalizez presiunea in roti, de obicei merg la peco Mol. De fiecare data cand s-a declansat, compresorul a functionat 2-4 minute in conditiile in care trebuie sa faca doar 4-5 bari. Cat trebuie sa functioneze si ce putere trebuie sa aiba motorul electric pentru a face 350 bari?
Daca imi mai aduc aminte de pe vremea cand aveam masina cu gpl, alimentarea buteliei de 47 litri dura 4-5 minute si folosea o pompa actionata de un motor de peste 2 kw. Costul de 0,5 - 2 euro dat in specificatii ar putea proveni doar din transferul aerului comprimat in rezervor si nu producerea lui.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Gabi
se vede ca nu te-ai uitat mai deloc pe situl lor si despre cum functioneaza acest motor pe aer comprimat

uite si 2 poze una cu principiul de functionare si alta cum arata acest motor


daca ai tmp uitate pe clipurile de pe yotube cu acet tip de motoare care nu sunt actionate dect de aer comprimat
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Vorbim de acelasi lucru? Principiul de functionare a motorului nu-l cunosc dar nici nu mi-am propus sa-l studiez - las asta in seama mecanicilor. Tot ce ma intereseaza in momentul de fata este de unde as putea sa alimentez masina aia (presupunand ca as avea una) si cum este produs carburantul: cat curent se consuma pentru a produce 200 litri de aer comprimat la 350 bari? (se pricepe cineva sa faca un astfel de calcul?)
Si o intrebare suplimentara: cat curent s-ar consuma daca toate masinile din Bucuresti ar fi din astea?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cu rotile din fata de diametrul unor roti de caddy, nu cred ca autonomia reala in Bucuresti va depasi distanta medie intre 2 gropi... Rolling Eyes
Trebuie sa stiti ca statul (francez) incurajeaza energiile "curate", dar ca pe langa cercetari "serioase" sunt si multi care profita de subventii pentru a-si creea "modele de expozitie" destinate sa dovedeasca plebei ca sunt sensibili la ecologie, global warning, etc, etc...
La fiecare salon un nou model, lumea vorbeste, ziaristii scriu (si mananca si beau pe socoteala producatorului in careul VIP al standului), toata lumea nu are decat de castigat, contribuabilul plateste.
Mai serios, ideea ar fi buna, dar NU pentru oras si pentru "civili" ci pentru spitale, aeropoarte, industrie, etc, adica pentru ceea ce aceeasi francezi si probabil nu numai ei numesc "flota captiva" Idea
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si muzica cum ramane? Unde e muzica ? boxe ? mp3 ? ...una alta ? Very Happy

CristianTM.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD

uite o statie de aer comprimat din care iti incarci masinuta
consumul de energie electrica e intre 7,5kW si 15kW pentru a produce aer comprimat la 350bar

http://www.bauer-kompressor...aureihe/index.php

sau masinuta se poate echipa cu un motor electric cu care isi produce singura aerul comprimat fie alimentata de la priza sau in timpul functionarii atunci cand isi termina ce are in rezervor


@CristianTM
iti iei unu aftermarket Wink
cum ai facut modificari prin opel poti face si in aia
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:viteza maxima pana la 120km/h
consuma intre 0.5-2E energie electrica pentru a se incarca datele luate de pe situl lor

Lool . Cum draq opresti prostia asta de la 120km/h in conditii de siguranta ? Smile) Te dai cu ea peste cap.
Serios vorbind acum , nu as merge cu asa ceva nici daca mi-ar face-o cadou. Da unu cu bicicleta in tine si te rastoarna: ))
Romanii inca nu sunt pregatiti pentru asa ceva, mai au mult de tras pe benzinare si dieseluri. Iar la noi inca se aduc masini de cateva sute de euro care nu stiu ce e aia poluare.
Degeaba faci tu cutia de chibrite care nu "scoate nimic" cand isi ia ualtu un omega din 90 cu 3.0 diesel si polueaza ca o locomotiva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Care masinã e mai interesantã?
AIRPod 40%
OneFlowAIR 20%
MiniFlowAIR 0%
CityFlowAIR 40%
MultiFlowAIR 0%
5 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR