Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare frumosilor!
Azi am fost la mare putin, la Swansea, un oras pe malul marii, la 70 de km de Cardiff. Chestie tare: centru Cardiff-centru Swansea, 70 de km in 40 de minute pe M4. Mistoc, nu?
Am ajuns frumos, pe la 4, la reflux, si plaja era plina de corali, scoici si alte vietati.
Enjoy:
http://picasaweb.google.com...fusneica/Swansea#
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Frumos de tot!
Faci tu ce faci si ne incanti cu pozele tale. Sau ne faci pofta? Smile

Salutari de la gasca mea la gasca ta si La Multi Ani!
Pupici...
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@ George
Foarte faine povestirile tale, f bine punctate detaliile.
Am fost in decembrie, acum o luna , in Anglia si mi-am adus un Vauxhall Vectra b2 Z18XE.
Am stat in Nottingham 5 zile si sunt de acord cu tine, alta viata. Nottingham-ul e un oras mai mic, linistit, iar la periferie e superb ( am stat intr-un cartier de case, BEESTON, foarte linistit).
Partea cea mai dura a fost sa ma obisnuiesc sa conduc masina cu volan pe dreapta, pe partea stanga a drumului. In intersectii trebuia sa gandesti ce vrei si unde vrei sa ajungi, inainte de a pleca de pe loc.
Sensurile giratorii, le abordezi prin stanga, in primul sens, recitam "Inger ingerasul meu" ca sa nimeresc banda buna la iesire. Smile
Per total, e o tara total diferita fata de Ro, ai parte de multe surprize faine si te intalnesti la tot pasul cu parcuri si spatii verzi.
E o tara super, prin faptul cum e ingrijita, ma refer la domeniul public, iar cartierele cu case din caramida sunt de povestit nepotilor.
Circulat pe stanga, volan pe dreapta, liniste, rabdare si ordine.
In 5 zile prin trafic, cu tot cu centru Nottingham, Birmingham, Sheffield ... nu am auzit nici macar un claxon.
Merita experienta, e ceva diferit.
Numai bine!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://picasaweb.google.com...rySouthGlamorgan#
Barry, 20 de km de la Cardiff, o zona superba unde abia astept la vara sa ma duc la plaja si la baitza!
Enjoy!
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare stimate DOM DOCTOR Cool . Sper ca nu ai uitat reteta cu legume si carne in folie de aluminiu Smile si sa nu divulgi reteta la englezi. Macar atat sa avem si noi ceva bun. Imaginile sunt super si asteptam altele. Sanatate multa la familie si sa ne revedem sanatosi.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, nu am uitat deloc, sa vedem poate mai facem o data reteta la Slanic Moldova daca imi ies treburile aici si daca gasesc un bilet de avion convenabil. Nu intentionez sa uit de unde am plecat, dar ce vad de prin tara ma scarbeste asa de tare de nu-mi mai vine sa ma mai intorc vreodata.
Aici nu am auzit pe nimeni vorbind despre regina, despre guvern sau altceva. E o liniste si o siguranta care te face sa crezi ca totul este perfect.
Am pacienti de 90 de ani care arata de 60, pacienti de 60 care arata de 40. Normal, nu au griji, nu stiu ce e aia saracie, ura, manie, stress.
Nu stiu ce o sa se aleaga de tarisoara aia frumoasa a noastra....
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
O sa fie si la noi bine. Macar sa speram. Respect.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
siniste pozele cu plaja . dar na asta e Anglia dar e frumoasa ! mult noroc acolo acus plec si eu la treaba scap de tarisoara asta ! sa nu te intorci decat sa ti vezi neamurile! eu asa as face.
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
6 kilometri de la Cardiff, "munti". Au 400-500 de metri dar avand in vedere ca sunt pe malul marii, puteti spune ca e cam pe la Vatra Dornei. http://picasaweb.google.com...CardiffMountains#
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cand e mila...cand e km., cu tine doftore trebuie sa folosesc convertorul de unitati de pe telefon. Laughing Una peste alta...abia asteptam foto de la tine George. O adevarata desfatare aparatul tau foto pentru noi. Wink
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut George, poti sa-mi zici si mie cam cat e feribotul? vine vacanta de iarna si ma gandesc sa plec pana in Scotia la un fost coleg de fac. Ma intereseaza tare mult chestia cu farurile, mie tare imi e ca o sa orbesc cu ale mele cand merg pe contrasens. Vazusem la TopGear ca iai si-au pus scoci pe faruri cand au intrat in Germania, si ziceau ca asa fac si Europenii cand intra cu masinile un Uk. Deci singur nu imi iau amenda? sunt somer, asa ca orice banut conteaza. Smile
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Feribotul este intre 50 si 100 de euro, da cautare cu ferry UK si gasesti.
Cu farurile, eu le-am coborat la minim si gata. Nu prea ai nevoie de faruri......autostrazile sunt iluminate in mare parte.
Ia in consideratie varianta cu avionul, cred ca iesi mai ieftin cu low cost bucuresti-londra si tren din londra sau autobuz. Nu se merita oboseala si costurile.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, eu sunt mai aproape, prin Danemarca Smile si am masina aici, si e pacat sa nu ma plimb, desi ma gandesc la un Ryan Air, ca tocmai mi-am amintit de el. Ok deci sper sa nu fie mare problema.

Si felicitari pentru Anglia, si daca esti abia plecat sunt sigur ca iti e si-ti va fi greu, da dupa vre-un an, maxim 2 iti va trece, ti se va acri cand te vei duce in vacanta si vei da nas in nas cu vre-un functionar public sau militian si-ti va trece, sau uita-te pe un canal de stiri romanesti Razz .caci dupa ceva timp, ca ori fosta iubire, iti aduci aminte doar lucrurile bune, si toate rautatile tinzi sa le uiti Smile
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
"Deseori sunt întrebat care este locul meu preferat din toatã lumea. Am o jumãtate de duzinã de destinaþii în minte. Dar dacã mã întrebi care este locul pe care îl prefer cel mai puþin, îþi rãspund fãrã ezitare - România. Am petrecut 20 de zile aici, explorând þara de la est la vest, de la nord la sud. Cel mai interesant lucru pe care localnicii mi l-au putut arãta este palatul construit de dictatorul lor, Ceauºescu. Mi s-a arãtat clãdirea în mod repetat ºi am dat din cap mimând o admiraþie falsã. E mare? Da! E frumoasã? Nu. În schimb comunistã, pãtratã, masivã ºi urâtã este. Apartamentul în care am stat era situat în centrul Capitalei. Ziua era bine, însã dupã 10 seara eram martorul a ceva periculos ºi unic în lume. Bogaþii oraºului se simt liberi sã goneascã pe strãzi în Porsche-urile lor cu o sutã de mile la orã. E colosal. Traversezi strada, auzi mai întâi mugetul motorului, apoi vezi bolidul trecând ca o sãgeatã. Am stat la trei metri de moarte", scrie un britanic despre perioada petrecutã în România, anul trecut, pe site-ul TripAdvisor.
Nesiguranþa statutului de pieton în capitala þãrii este adusã în discuþie ºi de americanul John White, pe site-ul JustLanded. "În Bucureºti, tot ce trebuie sã ºtii este cã, în calitate de pieton, nu ai niciun drept. Chiar ºi când ai verde, întotdeauna, dar întotdeauna trebuie sã fii cu ochii în patru. Mai ales când la volan este o femeie care vorbeºte la mobil. Atenþie ºi la ºoferii care conduc Dacia Logan. Toþi cred cã au maºini cool ºi rapide", scrie americanul.
Despre relaþia românilor cu automobilul scrie ºi un turist venit din Toronto, Canada. "Românii sunt îndrãgostiþi de maºinile lor. Toþi vor sã aibã una, chiar ºi dacã nu funcþioneazã. Deseori vezi câte un BMW parcat lângã o Dacia ruginitã. Parcarea se face pe principiul «laissez-faire», maºinile fiind îngrãmãdite pe trotuare, pe alei, în faþa uºilor oricãrei clãdiri. Traficul te îngrozeºte, iar ºoferii sunt nebuni ºi periculoºi. Par însã sã creadã cã orice problemã se rezolvã claxonând.
Dupã ce îþi revii din ºoc, poate fi chiar amuzant, dar neapãrat sã porþi centura de siguranþã. Dacã eºti pieton, trebuie sã-þi iei viaþa în propriile mâini. Mare atenþie când traversezi, dacã vrei sã mai trãieºti dupã", scrie canadianul, altfel mulþumit de vizita sa în capitala României. "Deºi Bucureºti este un oraº viu ºi cosmopolit, bucureºtenii par mereu miraþi cã cineva doreºte sã îl viziteze. De câte ori am cãutat un magazin de suvenire, au râs politicos de mine: «Suvenire din Bucureºti? De ce þi-ai dori aºa ceva»?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Virgil: Sunt Bucurestean 50%, adica la prima mana, parintii au venit tatal din Botosani, mama din Braila, s-au cunoscut la facultate, s-au luat si am iesti eu si fratele care de 15 ani este cetatean USA. Am fost in Los Angeles la ei in vizita si sa vezi acolo mizerie, ambuteaje, poluare. Cunosc bine Amsterdamul, Parisul, Roma, Viena si toate sunt aglomerate. Acum sunt la ski in Bansko (Bulgaria) si am trecut prin Sofia. O ora mi-a luat sa o trec, nu au, sau GPS-ul nu stie rute gen centura.
Te rog, nu denigra Bucurestiul, se munceste, cu multi bani si poate prost, pentru amveloparea blocurilor, pe bulevarde asfaltul arata OK, am lasat masina si cand pot, merg cu metroul si este perfect. Stii ca in Bucuresti 30% dintre masini nu au numar de Bucuresti si primariile de sector sau cea generala nu primesc nici un ban? Se va termina centura si parca vad ca vor pune puncte de taxare, genul Mazare de la Mamaia (cea mai mare tampenie)
Ca am ramas cu Palatul Parlamentului, alte cladiri pentrru ministere, ce putem sa le facem?
Si o ultima informatie, 35% din PIB-ul Romaniei este creat de Bucuresti, de aici se da ora exacta.
Pentru suveniruri, recomand centru vechi, strazile Selari, Lipscani, Blanari, vei vedea sute de expati (si curvele de riguare) in baruri dupa ora 20 si zeci de magazine cu suveniruri. Partea asta a centrului este deja renovata.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Acuma, daca vrei sa compari Bucurestiul cu Viena, ori nu ai fost in amandoua, ori chiar esti indragostit de mizeria aia din capitala care produce un PIB demn de rasul curcilor. Ce ai in Viena si nu ai in Bucuresti: curatenie, civilizatie, lipsa claxoanelor, a degetelor ridicate in semn de "respect" pentru concetateni, PARCARI, PARCARI, PARCARI, soferi amabili care iti zambesc chiar daca ai gresit, politisti care te iarta prima data si te ajuta sa nu mai gresesti dandu-ti un sfat, nu etaladu-si burdihanul nesimtit construit din spaga si din bere ieftina la PET, ai soferi care iti dau oricand prioritate chiar daca nu ai.
Cum poti compara haosul din Bucuresti, miliardele de cabluri atarnate pe stalpi, faptul ca faci 2 ore dintr-o parte in alta, centuri care nu se mai termina niciodata de construit cu Viena?
Dupa parerea mea, capitala noastra a progresat in bine in ultimii ani, am fost placut surprins la ultima vizita din septembrie, dar nu se poate compara cu Amsterdamul sau cu Viena.....
Vrei sa dai exemplu de oras frumos in Romania, da Sibiul, Brasovul.........nu Bucuresti. Si mai ales in comparatii cu capitale vestice.
Si ora la noi in tara nu se da de la Bucuresti, crede-ma. Se da din Austia care are Benzina, se da din Rusia care ne da gazul, din China care ne da haine, din Franta care ne face masini, din europa de vest si sua care imping toate chestiile care nu se pot vinde la ei inspre noi....


Ultima modificare facuta de george_fusneica la Joi 03 Feb, 2011 2:15 pm, modificat de 2 ori in total
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu nu am denigrat nimic, doar am citat parerea unui strain, in comparatie cu ce scria initiatorul topicului
intre noi fie vorba, mi-a placut f mult ce a descris si ce a pozat
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
George, daca tot esti prin Anglia, hai sa-ti recomand o chestie interesanta.
Un mesaj primit pe e-mail prezinta un sens giratoriu foarte interesant.
Uite poza:

Ai auzit de ea?
Zice ca se afla in localitatea Swindon.
Pare a fi la vreo suta de km de Cardiff.
Daca ajungi pe acolo, poate ne trimiti niste impresii.
Smile
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
virgil, tu ce zici acum este total aberant, eu sunt sigur ca lui George i se va face dor de tara, iar ideea mea a fost de a-l imbarbata, caci dupa vreo maxim 2 ani trece.
Tu imi dai mie exemplu USA care din punctul meu de vedere e doar o bula mare si frumoasa, dar daca stai sa te uiti bine, nu prea ai vrea sa traiesti in tara aia, nu vreau sa intru in detali, dar tara aia e 60% formata din straini (sa nu mai zicem ca ei au doar vreo 300 de ani ca tara), apoi oamenii aia sunt primitivi, accesul la internet e sub 70% din populatie, cea ce noua in RO ni se pare normal ca internet, si consideram Broadband, ei doar viseaza (la ei broadbandul daca e peste 5mb/s e bine), mancarea e ieftina, insa doar atat, poti fi impuscat la colt de strada doar pentru ca ai fost acolo din greseala, poti fi lasat sa mori la usa spitalelor pentru ca nu ai asigurare medicala, nu ai nimic din cea ce noi consideram normal. Nu stiu cum e la tine, dar in cazul meu, daca studiile nu erau gratuite, parintii mei nu ma putea trimite la facultate cu taxele de la poli de 1000-1500euro + cazare (caci am stat la camin cu 100lei/luna). Apoi, tatal meu e bolnav cronic si nu cred vreodata ca ne-am fi permis sa ii platim o asigurare medicala din salariile mici ale parintilor, si sunt multe, hai sa nu intram in detalii, dar americanii sunt scalvii companiilor, care se joaca cu banii si sanatate lor, care isi bat joc de ei si care incep razboaie pentru ca companiile sa ajunga si mai mari. lasa prostiile, iar despre bulgari, pai aia sunt la fel ca noi (de dezvoltati).
Nu cred ca ai iesit prea mult pe afara sa vezi ce si cum, eu unu pot zice cu mana pe inima, ca ungurii sunt de 10 ori inaintea noastra, am ajuns in budapesta la ora de varf, si ca sa treci prin ea cel mai scurt drum e prin centru. E eu nu am auzit nici un claxon, nici o injuratura, nimic, totul fluid si civilizat.
Sa nu mai vorbesc mai spre vest, in austria si germania. singurii tarani pe care i-am gasit in germania, a fost o babuta cretina in Hamburg care nu stia ce vrea sa faca, si a inceput sa ma injure ca i s-a parut ca i-am intrat in fata, si vreo 2 romani, dintre care unu cu un porsche, care vezi draga doamne, eu trebuia sa ma opresc din depasitul a 10 tiruri ca sa treaca el, ca murea daca statea 2 minute, si bineinteles, dupa ce a trecut de mine, a inceput sa dea flashuri la toti, ca si cum el si-ar lua sosea. in schimb am avut vreo 2 nemti cu care am fost nesimtit (mi-am dat seama abai dupa) si -am tinut mult timp in spatele meu intre 2 tiruri, caci credeam ca nu dureaza mult pana ajung la al 2-lea. Am gasit in germania tipi cu subaru wrx pregatit de curse, care mergea frumos in spatele meu cat depaseam fara sa zica nimic, iar cand au vazut ca prietena a scos aparatul si le facea poze, s-au oprit langa mine in depasire sa le facem poza, poti sa zici ce vrei, insa mentalitatea romanului e proasta, iar cele 30% de masini din bucuresti aduc bani acolo, ori sunt studenti care locuiesc acolo, lucreaza acolo, cheltuiesc bani, nu ma mai lua tu cu fite de bucurestean, ca vezi draga doamne, daca n-ar mai veni aia din "provincie" ar fi mai bine, majoritatea afacerilor se fac in bucuresti, pentru ca multi investitori vin doar in bucuresti, nu concep sa faca in 3 ore 200km pana in Galati sau alte orase. Vina e a guvernantilor, daca s-ar face autostrazi, ar aparea si investitii, ca acum vine unu, investeste, face o fabrica, si apoi realizeaza ca tot profitul care l-a facut cu salariile mai mici in romania, il pierde pe zecile de ore petrecute de marfa in romania pana iese in ungaria, etc. Aveam o parere foarte proasta despre cluj, insa la ora 4 dupa masa se circula minunat comparativ cu bucurestiul, bucurestiul e doar o bula imobiliara si un improtant centru unversitar, si din asta traiesc, daca tu ai alta parere zi-mi ce se mai produce in orasul ala.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
libra a scris:George, daca tot esti prin Anglia, hai sa-ti recomand o chestie interesanta.
Un mesaj primit pe e-mail prezinta un sens giratoriu foarte interesant.
Uite poza:



Ai auzit de ea?
Zice ca se afla in localitatea Swindon.
Pare a fi la vreo suta de km de Cardiff.
Daca ajungi pe acolo, poate ne trimiti niste impresii.

that's awesome Smile)) cat de fain, vreau si eu Smile)) eu n-am gasit decat 3 sensuri giratorii unu dupa altu, desi daca ma uit la poza, ar fi cam stupid sa aiba atatea, putea sa faca doar unu foarte mare, caci asa te invarti in juru cozii mult si bine Smile))
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR