Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
As vrea sa va rog si eu sa imi raspunda cineva care se pricepe cat de cat la mecanica...
Mi se blocheaza pistonul de la etrier de la roata dreapta fata...
Am hotarat sa iau un etrier de la un coleg de forum, sh, si as vrea sa il montez acasa pentru ca nu am bani de service...
Rugamintea mea este urmatoarea: poate cineva sa imi explice si mie mai detaliat cum sa procede sa scot etrierul vechi, ce scule imi sunt necesare, cum se aerisesc franele dupa schimbarea etrierului?
Va multumesc frumos.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
poi iti trebuie imbus de 7 care e mai rar se gaseste decat in trusele auto
o cheie de 14sau 17 pentru a desface furtunul de vine la etrier,
o cheie mica de 8 parca pentru aerisire , o sticla de lichid de frana pentru a completa,un ajutor daca e posibil si chef de munca

ti-am pus si poza
unde sunt sagetile cu rosu trebuie sa desfaci cu imbus de 7 dupa ce desfaci suruburile de tot le tragi afara apoi scoti usor etrierul afara, la sageata cu verde e aerisitorul de preferat e sa dai cu putin wd40 pe el sa se desfaca usor ca se mai si rupe Crying or Very sad
bafta
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mersi frumos.
Dar care este procesul de aerisire? deci tin frana apasata si slabesc sau cum se face?
  • cornel_niculescu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sef daca nu ai umblat niciodata acolo este cam nasol pentru tine, stii cum este,degeaba stii teorie daca nu ai facut si un pic de practica. Iar despre etrier de ce le-ai cumparat pana nu stii ce are cel dupa masina,pentru ca cel dupa masina poate sa fie bun,poate trebuiesc schimbate numai garniturile si ai dat banii degeaba pe el.
Asa ca de vorbit si de explicat avem destul, daca vrei i-a nr meu si suna-ma si iti voi explica mai multe........ 0765278637 Cornel
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
deocamdata nu l-am cumparat... daca ramane blocat crezi ca exista vreu kit de reparatie? adica sa scot pistonul sa il curatesc sa schimb garnitura si apoi sa mearga?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:deocamdata nu l-am cumparat... daca ramane blocat crezi ca exista vreu kit de reparatie? adica sa scot pistonul sa il curatesc sa schimb garnitura si apoi sa mearga?

ca sa aerisesti completezi cu lichid in vas,calci pedala la blana slabesti aerisitorul lasi sa curga pana nu mai face bule il inchizi, faci cateva pedale apioi apesi pana la capat deschizi aerisitorul si tot asa pana curge doar lichid,
se poate si repara ala de il ai pe masina asta daca nu e foarte mancat de rugina
ei o scandura de brad scoti pistonasul afara si il freci pe blana aia pana se ia rugina de pe el
plus ca iti trebuie setul de garnituri ala se comanda de la piese auto pe VIN-ul masini
exista riscul la unu second sa faca la fel
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asa m-am gandit si eu... mi-e teama sa nu iau unul SH si sa faca si ala figuri sa dau banii degeaba pe el...sa fie si ala ruginit, unul nou este 350 lei... ATE am vazut la un magazin de piese, anul trecut am luat unul tot ate a costat 400 si ceva de lei, multi mi-au zis ca sa nu ma avant sa dau banii aiurea dinainte, mi-au spus ca mai bine sa iau garnitura si sa vad daca merge, apoi daca nu merge sa iau altul...dar cat as da pe unul SH + transport, + kit de reparatie + transportul kitului, e mai mult de jumatate din unul nou, care ai si garantie si stii ca e si nou, made in Germany
Nu stiu ce sa fac... voi ce ma sfatuiti, sa incerc sa ii schimb garnitura si sa il curat bine cu WD 40 si cu hartie abraziva, mai fina?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Gabello
fara hartie abraziva ca il strici ti-am zis cum il poti curatii cu o bucata de lemn de brad si wd40, plus un kit de reparatie asta constand in garnituri]
iar garantie la unu nou ai daca il montezi in service Wink
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu ti-as sugera sa te apuci de lucru DOAR daca nu ai nevoie de masina cateva zile (nu se stie ce gasesti acolo la demontare si cat timp iti va lua pana rezolvi). Parerea mea este sa dai jos etrierul tau si sa-l verifici (unul sh este loterie-poate fi mai prost decat al tau). ATENTIE: dupa ce desurubezi furnunul de pe etrier, trebuie sa astupi capatul liber al furtunului ca sa nu iti curga tot lichidul de frana si nu iti intra nici aer mult pe circuit.FOARTE IMPORTANT: nu incerca sa astupi orificiul furtunuli cu bat de chibrit, lemn ascutit...lemnul se va umfla si se va rupe-sunt patit. Etrierul cu pistonasul blocat il bagi in motorina (sau dai cu wd 40) dupa ce ai scos garnitura. Incerci deblocarea pistonasului facind parghie in decuparea etrierului (ai grija sa nu-l impingi de tot in locas ca nu-l mai scoti).Dupa ce l-ai miscat putin, incerci sa rasucesti de pistonaj ,stanga dreapta, tragand in acelasi timp de el afara. Apoi cureti pistonasul cu un lemn de brad, hartie abraziva de granulatie mica (doar daca ai rugina multa)
Cu cateva zile inainte de a te apuca de lucru, da roata jos si curata cu o perie de sarma in jurul aerisitorului si furtunasului pe care vine lichidul de frana, apoi dai cu wd 40.(iti va fi mult mai usor cand vei demonta)
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta si topicul asta: Tutorial schimbare placute/discuri/saboti frana Astra G
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gabello, si mie mi se bloca la un moment dat etrierul dreapta spate. nu mai aveam garnitura care imbraca pistonasul, a intrat praf si mizerie si mi l-a blocat. am dat etrierul jos, am dat cu wd40 la greu pe piston , am scos pistonul in afara si l-am bagat inapoi complet de vreo 3 ori, am dat cu wd40 si pe corpul pistonului,am incercat sa fac cumva sa intre si pe langa el. in prealabil imi cumparasem un kit de garnituri pentru etrier, m-a costat vreo 30 de lei acum un an si ceva. am pus garnitura de protectie a pistonului la locul ei, atentie, trebuie fixata bine acolo, daca nu, are tendinta sa iasa, apoi am pus etrierul sus si de atunci eu nu mai am probleme, iar franele tin foarte bine. si eu ma gandeam la fel ca tine sa caut sa cumpar un alt etrier insa am scapat relativ ieftin pot sa spun. incearca si tu asa, si abia dupa aceea gandeste-te la achizitionarea altui etrier . numai bine
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi,

Etrierul vorbisem cu un coleg @[editat] era de pe un astra g y1,7 dt din 2001, mi-e cam jena sa ii spun acum ca nu il mai vreau dupa ce mi l-a pastrat aproape 2 saptamani... insa la saracia care e acum e riscant sa iei unul sh, care sa mearga putin sau sa nu mearga deloc si apoi sa dai alti bani, mai multi, pe altul nou... e normal ca la unul sh sa cedeze si garnitura pe care o are...
cred ca pe sambata sau duminica am sa umblu la masina, cu ajutorul celor care mi-au explicat, si m-au facut sa inteleg, si le multumes inca odata.
Aveti cumva idee de unde pot cumpara garnituri pt etrier?
Skip ads

  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
de la orice magazin de piese auto. ceri kit garnituri etrier fata astra g y1,7 dt . numai bine
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ok, am sa caut maine sper sa gasesc... in week-end vreau sa ma pun pe treaba.
Va multumesc si daca mai aveti alte sfaturi sau alte pareri, sunt binevenite, oricum cand am sa incep sa umblu am sa va tin la curent...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR