Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Momentan am ulei 20w40. Stiu ca nu este chiar bine, ar trebui 10w40, dar asa a venit masina din tarile calde.
Trebuie sa il completez.
Pot sa il completez cu ulei 20w40 dar alta marca, deoarece nu stiu ce marca de ulei a fost utilizata cand s-a realizat schimbul?
Pot sa il completez cu ulei 10w40, deci cu alte cuvine sa ameste ulei 20w40 cu 10w40?
Mentionez ca peste 5000 de km, ar trebui sa ii fac schimbul de ulei.
Niveul este scazut, sub nivelul minim, deoarece masina a facut vreo 4000km, pe autostrada, in regim turat.
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vlad2005 a scris:Momentan am ulei 20w40. Stiu ca nu este chiar bine, ar trebui 10w40, dar asa a venit masina din tarile calde.
Trebuie sa il completez.
.


doar cu ulei 20w40 daca nu vrei sa il schimbi,in iasi,la un magazin este ulei GM la 4 sau 5 L,nu stiu exact 10-w-40 la 65 ron bidonul si un filtru man la vreo 10 ron.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Unde este magazinul asta?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vlad2005 a scris:Unde este magazinul asta?


in podul de piatra in fata pietei si se cheama Triorom,daca ai card la ei,primesti reducere de 10%,pot sa te ajut cu cardul meu,moca la cumparaturi,0741240067
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Esti amabil. Merci!
Cand am sa ajung pe acolo, am sa caut. Am notat si numarul tau de telefon, daca eventual nu ma descurc.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Totusi nu a raspuns nimeni. Pot sa ameste doua marci diferite dar de aceeasi vascozitate, atunci cand completez?
Are vreo importanta daca spre exemplu, unul este sintetic si altul semisintetic, sau eventual mineral?
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Deoarece uleiurile au aditivi diferiti in compozitie nu ti-as recomanda sa amesteci marci diferite de ulei, chiar daca au aceeasi vascozitate. Este posibil ca dupa aceea sa iti spumeze uleiul si sa ai probleme.

PS: recomandarea ar fi sa il schimbi cat mai repede, mai ales ca nu sti ce ulei ai, ca e iarna si ca ti-a si scazut nivelul sub minim. Asta ca sa te feresti de unele probleme mult mai mari care pot sa apara din cauza asta

@Radovan_eu: pretul de 65 de Ron este pe litru, nu? Filtrul ala esti sigur ca e Mann? (mi se pare cam ieftin la 10 Ron)
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
titro a scris: @Radovan_eu: pretul de 65 de Ron este pe litru, nu? Filtrul ala esti sigur ca e Mann? (mi se pare cam ieftin la 10 Ron)


pretul unui bidon este cam 65 ron cred ca este de 4 L deoarece am vazut si in alte parti la 85 ron bidon de 5 L.pentru vectra C nu stiu cat costa un filtru mann made in germany de ulei, eu am dat pretul platit de mine pentru vectra b care a fost de 8ron cu reducerea inclusa.
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa par paranoic, dar intr-adevar pretul este foarte bun.
Sunt produse garantate? Au elemente de siguranta, gen holograme?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred totusi ca preturile vehiculate mai sus sunt cam dubioase.
1 litru de aral 10 w 40 sub 20 ron nu am gasit. Pentru buna informare, eu pun 5w40 la pretul de 27 ron/litru.
Filtru de ulei de la 15 ron in sus. Cred ca ala de dacie mai e 10 ron. Un filtru mann pleaca de la 25 ron.
@vlad2005 neaparat schimba uleiul, implicit si filtrul, nu este adecvat masinii tale, i-ti recomand 10 w 40 sau 5 w 40, iar ca marca aral.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Cred totusi ca preturile vehiculate mai sus sunt cam dubioase.


ok,eu doar v-am zis cam cat costa in iasi iar ca si comparatie ,am luat un pret de pe net

http://www.bizoo.ro/firma/b.../Ulei-original-GM

http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=94311

eu nu vand nimic asa ca e dreptul vostru sa fiti sceptici pentru ca asa ne-a invatat tara asta de ..... sa nu mai avem incredere in nimeni si nimic.
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La Autocenter Iasi daca cumperi ulei si filtru schimbul se face gratuit
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@Radovan_eu: multumim pt informatii
Sincer, eu as dori sa dau doar 110 Ron pt 5 litrii de ulei si nu 300 de Ron (Castrol Edge 0W30) dar ce ma face reticent este faptul ca magazinele mari de piese auto nu aduc asa ceva (eg Meteor, Ciclop etc)....sa nu fie oare asta un semn ca e ceva in neregula cu produsele respective?
Inca o cauza ar fi ca eu m-am mai interesat si prin Germania si nu am gasit nicaieri ulei 5W30 sau 0W30 full sintetic sub 15Euro per litru, deci nu am idee cum ei pot sa il importe din germania si sa il vanda cu ~5Euro pe litru!
Iar daca magazinele nu il aduc pt ca este furat sau ceva de genul asta, atunci pt mine este inca un argument sa nu il cumpar.
Iar chiar daca nu o sa tin masina mai mult de 2-3 ani, parerea mea este ca din respect pt urmatorul proprietar, aceasta trebuie tinuta intr-o stare cat mai buna posibil.

Deci ca sa fiu "on the safe side" prefer sa dau mai mult si sa fiu linistit Smile
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Va rog sa ma sfatuiti legat de o problema de completare a uleiului. Acum in motor am Esso semisintetic 10-40 benzina. Trebuie sa completez (nu ma incanta ideea de a schimba tot uleiul) si nu mai gasesc la fel.
Pot sa completez cu altceva, tot 10-40 ? Trebuie sa fie tot semisintetic ?
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
wow, multumesc pentru sfaturi.
Foarte draguti oamenii pe aici Smile
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru completare trebuie sa folosesti acelasi indicativ de ulei, adica 10w40 care poate fi fabricat si de alt producator decat Eso.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR