Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • BUSHIDO

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pe masina care o detin motorul nu e cel trecut in careta de identitate!E acelasi tip de motor,absolut identic ca si model,cmc,etc,dar alta serie!Am sunat si la R.A.R.,dar ei mi-au spus ca trebuie reomologata masina etc,iar in alt loc(R.A.R.-alt judet),mi s-a spus ca trebuie reomologat doar in cazul in care e alt tip de motor,fata de cel care a fost pus de fabrica pe masina!Vreo sugestie ceva?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ce trebuie sa fac daca doresc sa schimb motorul vehiculului ?

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate. In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie.

Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:
- act identitate detinator vehicul;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- carte de identitate vehicul;
- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30


sursa:RAR
  • BUSHIDO

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am inteles,multumesc mult de articol!
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Stie cineva care si-a facut o omologare de motor nou, schimbat? Am o astra g din 2001 si am schimbat motorul cu altul indentic, si trebuie sa fac schimbarea de serie in CIV. Are cineva habar cat costa?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cat costa nu stiu, important e ca iti trebuie factura de la service autorizat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR