Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o vectra B cu aproape toate optiunile, abs, geamuri, clima, airbag. Dupa un calcul facut de mine, ca sa intru la depreciere maxima trebuie sa demontez una dintre optiuni(nu la geamuri el. ma refer) si sa declar la finante ca fac vreo 50.000km/an. Intrebarea este care dintre ele ar fi mai usor de demontat? Eu cred ca airbagul, numai ca nu am volan fara airbag sa pun in loc, abs nu se pune problema, ac e prea mult de munca. Din cate stiu, pe foaia aia cu care se face deprecierea, scrie si starea masinii, interioara si exterioara, e posibil ca acesti coficienti sa fie suficienti? Sper ca acest topic sa ajute si alti opelisti care incearca sa-si inscrie masinile in scurtul timp ramas pana la 1 ianuarie. Multumesc.


p.s. va rog, fara discutii care nu sunt la obiect, de genul, degeaba scoti airbag ca afla dupa VIN-ul masinii daca are sau nu optiunea si etc

Masina este o Vectra B 1800 cm, an martie 97.


Ultima modificare facuta de mar77 la Vin 03 Dec, 2010 10:06 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • negoitamihaimarian

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
acum 3 luni am inmatriculat un opel vectra o gramada de cacaturi am crezut spuse de altii care nici nu au fost adevarate, pt un vectra b din 96 1.6 motorul am platit cu depreciere 18 mil, deprecierea la rar e 3 mil iar la finante daca te duci fara sa faci deprecierea platesti cam 25 de mil, deci tu alegi. deprecierea aia cu 50 de mii de km nu se ia in calcul decat daca e pe firma masina si o folosesti ca taxi
  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
deprecierea ptr kilometri e absolut nesemnificativa,asta daca beneficiezi de ea.
taxa de inmatriculare ptr un opel vectra b ,x16xel,1997 cu toate dotarile e de 3902 ron,cat despre dat jos airbag...nu te sfatuiesc.
in schimb iti pot spune ce am facut eu...am fost la un avocat care a deschis actiune in instanta ptr inmatriculare fara plata taxei de poluare,a si castigat actiunea,inmatricularea s-a facut fara plata taxei plus ca am recuperat si cheltuielile de judecata,adica onorariul avocatului.
singura chestie e cat de repede ai norocul sa fii programat la tribunal,dar oricum decat sa platesti atatia bani mai bine stai si 2-3 luni sa astepti hotararea tribunalului.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Conform acestui calculator

http://www.finantearad.ro/s...g_7_2009_v11.html

La un rulaj de 50.000km pe an, taxa scade de la 1300E la 900E, prin urmare e destul de important nr de km, cu depreciere facuta pe stare inferioara int-ext, ajunge la 600 E

Legat de datul in judecata, cred ca am sa fac asta dupa inmatriculare, ceva idei, chiar documente(cerere chemare in judecata, etc) ar fi binevenite.
Skip ads

  • negoitamihaimarian

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu te mai lua dupa calc ala. daca nu crezi ce spun dute frumusel la finante si vb cu una de pe acolo, ii dai o ciocolata ceva si iti spune exact cat e cu depreciere si cat e fara
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Totusi e un calculator oficial...
  • negoitamihaimarian

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
crezi ce vrei, eu iti demonstrezi prin acte daca vrei ca este cum tiam spus eu, acel calcul este mai mult cu caracte orientativ da nicidecum corect
  • negoitamihaimarian

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
decat sa pierzi timpul pe forum mai bine te duci la finante
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am sa trec chiar azi si va spun ce mi-au zis.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Deci, deprecierea pe baza numarului de km se face si ptr persoane fizice, nu numai juridice. Se pare ca la coeficientul d2, unde speram eu sa fac smecheria, cel cu stare int-ext inferioara, reducerea e de 2-3 mil, nu sunt insa convins ca respectiva cucoana stia ce face. Am sa caut formula, o sa ma uit inlegislatie si va zic ce am mai gasit.

Maine am programare la RAR, doar inspectie si omologare.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Gata, am revenit cu METODA DE CALCUL A TAXEI PE POLUARE CU COEFICIENTII DE DEPRECIERE INCLUSI.
Drumul la finante nu m-a lamurit prea tare, asa ca am purces la o documentare amanuntita si
legata strict de lege in privinta metodei exacte de calcul a taxei pe poluare:
Ordonanta de urgenta a Guvernului - O.U.G. nr.50/2008
Ordonanta de urgenta a Guvernului - O.U.G. nr. 7/2009

Iata formula de baza de la care se pleaca, fara depreciere, calculul este pentru o vectra B 1997, motor 1799:



TAXA = c X D X (100-E)
1799 6,6 89
------------------------ = 1306 euro
100

C=cilindree
D=taxa bazata pe anexa 2, OUG 50, modificata cu OUG 7
E=cota de reducere,prevazuta in anexa 4, OUG 50, modificata cu OUG 7

Acum..ideea este sa marim acel E, evident prin coeficientii de depreciere, d1, d2 sau d3.
Acestia sunt egali cu 1 in cazurile in care deprecierea nu este posibila

d1 este legat de vechimea masinii, daca masina e mai veche de 14 ani, acesta poate fi marit, la
mine nu e cazul
pana in 14 ani 1
1-2 ani peste 14 ani 1,03
2-3 ---- 1,05
3-4 ---- 1,06
>4 ---- 1,1

d2 este legat de aspectul int-ext al masinii, poate fi modificat daca masina nu arata prea ok,
tapiteria un pic rupta, vopsita la exterior, bord cu mici probleme, butoane rupte, etc. asta e
singurul coeficient de care pot profita, daca mi le bifeaza pe amandoua atunci d2=1,1x1,1=1,21

standard inferior
int 1 1,1
ext 1 1,1

d3 functie de ac, abs, airbag(abs are cea mai mare reducere), nu e cazul la mine, masina are
toate optiunile, daca e cazul se pun toate valorile si se inmultesc d3=1,1x1,15x1,1= vedeti voi

fara ac 1,1
fara abs 1,15
fara airbag 1,1

Iata si calculul final al coeficientului:

D = (d1X0.30) + (d2X0.30) + (d3X0.40) = 1,06
1 1,21 1

acesta se inmulteste cu 89 din anexa 4, cf OUG 7/2009
E= 1,06 x 89 = 94,34

si in final noua taxa :

TAXA = c X D X (100-E)
1799 6,6 94,34
------------------------ = 672 euro
100

Rezultatul se poate verifica si pe finante arad, pe linkul de mai sus, prin urmare deprecierea
legata de aspect int-ext e aproape la fel de puternica ca cea legata de abs, etc, daca masina
nu ar fi avut optiuni taxa ar fi fost 593 euro, destul de apropiata de 672.

Se mai face o depreciere sumplimentara la nr de km la finante, de ea nu m-am ocupat pentru ca
scopul meu a fost atins, si oricum, se poate folosi calculatorul celor de la finante arad, e
foarte bun.
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
faza cu demontarea optiunelor de pe masina (abs ,airbag sau ac) cade pt ca toate aceste dotari rees din numarul de identificare al caroseriei asa ca poti sa-ti ei gandul de la aceasta optiune bafta
Skip ads

  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am facut rar la un bmw 316 mot 1.6 fab 95 si taxa de depriecere+taxa de depriecere la nr de km , masina avea ca dot :2 airbaguri,abs.oglinzi electrice,trapa electricsi cam atat ,taxa de inmatriculare pt euro2 cat avea masina mea fara depriecere facuta era de 830 de euro asa ca am facut depriecere care este intradevar 2mil 8sute parcala rar si din aia 830 e caremia scazut 188 e echivalentul nr de ani care ai are masina si scazand lipsa ac-ului si geamurilor electrice si am ajuns la fabuloasa suma de 600 si ceva de euro dar parca nu eram multumit de ce am putut scoate prin deprecierea la dotari ,cand am ajuns la finante mi-a picat fisa ca se poate face depriecere si la nr de km asa ca pe cererea data de ei am trecut ca masina mea de la data fabricatiei pana la data intrarii in tara are rulati in medie un nr de 53 de mii de km pe an si cand am aflat suma care trebuie sa o achit a fost o bucurie maxima 430 de euro deci atat am platit eu taxa de inmatriculare la finante IASI prin deptrcierea facut la dot si ani si nr de km ideea e ca eu am luat masina cu 1400 de euro iar toate hartiile si taxele care trebuie sa le faci si sa le achiti pana a ajunge in punctul de ati prezenta dosarul la biroul de inmatriculari ma mai costat aproape 1000 de euro asa ca mai ganditiva daca se merita si multa bafta Smile
  • paul25

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sal.legat de aceasta "japca" de taxa eu saptamana trecuta iam facut rar-ul si decizia ptr taxa si sa cad jos cand mi-au spus aca trebe s aplatesc 85 de mil taxa.masiana find din 2000 cu 4 aibag-uri si esp.comenzi volan ca dot in plus fata de celelalte..binenteles prezenta AC.nu am cum s afac nici o depreciere dat faptului ca amsina are 152000 de km.inter. si ext arata f bine...ramane doar sa dau statul in judecata ptr ami putea recupera banii ....bafta
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@habybi gresesti, cei de la rar nu verifica dupa VIN, doar se uita daca ai sau nu
@paul25 daca te decizi sa dai statul in judecata, sa imi dai si mie prv, poate facem schimb de adrese de mess, pe viitor vreau sa fac un topic in care sa scriu exact, ce anume trebuie facut pentru a recupera taxa auto de la statul asta imbecil, oricum, si eu am de gand sa ii dau in judecata
  • paul25

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca ma decid?sunt decis sa dau statul in judecata....cu cea mai mare placer pot face schimb cu adresa de mess..doar ca eu am un avocat carae se va ocupa de tot asa ca axact ce si cum se face nu voi putea spune...avocatul va sti ce si cum
oricum nu poti castiga doar u
trebe s ai un avocat care stie s afaca demersurile astae cu taxa...
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sa speram ca e bun, daca castigi vreau si eu telefonul lui, la mine o sa mai dureze pana ii dau in judecata.

Treaba e simpla in opinia mea, trb sa faci o adresa catre finante(daca ai platit deja) sau catre inmatriculari(daca vrei sa o inm fara taxa) in care ceri inmatricularea fara taxa, sau recuperarea ei. In 30 de zile sunt obligati sa iti dea un raspuns, sa te refuze adica. Cu o chemare in judecata(se gasesc destule pe net si chiar aici pe forum, te duci la tribunal, probabil ca va trb sa sustii ceea ce scrie in respectiva chemare, cu referiri la lege, etc. Mecanismule simppli si logic luand-o, il inteleg.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Scuze, am facut o mica greseala, la coeficientul E se scade din 100 valoarea lui E, adica 89 si este egal cu 11,

iar la formula finala

100-E=5,66
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR