Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu știu câte cluburi auto au așa ceva, dar vreau sã propun un topic ceva mai deosebit:

Imagini stereoscopice (Anagplyph, 3D) cu mașinile noastre!

Mã fascineazã de mult subiectul, dar abia de curând am aflat și faptul cã este mult mai accesibil decât aveam impresia.

Așadar, am reușit sã realizez primele imagini stereoscopice, și cu ce altceva decât cu mașina!

Personal, cel mai mare impediment îl consider necesitatea ochelarilor speciali, care nu segãsesc chiar la fiecare chioșc, deși devin tot mai rãspândiți.

În rest, pozele se pot obține folosind orice camerã foto, iar prelucrearea lor se poate face în orice program degraficã ce se respectã.

Voi reveni cu soluții, tutoriale, sfaturi, și mai multe imagini dacã este cazul, momentan sã vedem dacã are lumea ochelari și dacã existã interes.

Iatã și o imagine stereoscopicã:



Pentru vizualzare veți aveți de nevoie, bine-nțeles, de ochelari 3d roșu/albastru.

De asemenea, câteva sfaturi pentru o experiențã cât mai plãcutã:
- vizualizați imaginile în mod full screen, pentru a nu exista alte distracții;
- începeți fixând un punct cât mai "îndepãrtat";
- nu vã grãbiți, poate dura ceva timp pânã se realizeazã senzația de "profunzime";

Ar mai fi de menționat cã sunt mai multe feluri de ochelari stereoscopici, cei de tip roșu / albastru fiind însã cei mai rãspândiți.
Skip ads

  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ca idee, nu rea! Dar poate sa sperie pe multi dintre forumisti, care nu au pasiune catre domeniul foto cat de cat.

Cu ani in urma, am cumparat un cap de trepied si soft special pentru anaglyph. Pana la urma doar softul mi-a fost de folos ca capul respectiv de treiped nu-i de mare ajutor daca faci numai una-doua cadre, doar daca tragi mai multe, atunci e de folos.

Baza care e, pentru acest tip de fotografii se trag doua cadre fiecare coresponzand unui ochi. Cea ce trebuie luat in considerare, este faptul ca dupa ce se face primul cadru in functie de ochiul ales, aparatul este deplasat in directia opusa cu aproximativ 7cm. Acesta este distanta dintre cele doua ochiuri.

Dupa cele doua cadre obtinute printr-un soft special sau chiar si in Photoshop (se schimba 2 canale de culoare in cele 2 poze), se poate obtine un rezultat foarte bun sau chiar splendid. Dupa anumite ajustari ale canalelor se obtine rezultatul final.

IMPORTANT: cei care doresc sa faca asemenea fotografii sau experimente, nu o sa aveti rezultate multumitoare daca fotografiati obiecte sau persoane in miscare, pentru aceste fotografii se folosesc aparate care obtin dintr-o singura fotografie ambele poze pentru fiecare ochi in parte. Deja sunt pe piata camere compacte cu aceste functii.

Nu ramane decat sa va puneti ochelarii speciali pentru acest tip de fotografie, si va bucurati de rezultatul obtinut.

Voi posta si eu cateva poze, in functie de cum imi permite timpul.
  • cristi98

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am votat: Am ochelari si ma intereseaza. Interesanta idee, felicitari pt. initiativa!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tomde a scris:Cea ce trebuie luat in considerare, este faptul ca dupa ce se face primul cadru in functie de ochiul ales, aparatul este deplasat in directia opusa cu aproximativ 7cm. Acesta este distanta dintre cele doua ochiuri.

Eu am "tigaia" mai mare si deci distanta dintre cele doua "ochiuri" Laughing Laughing mai mare de 7 cm.
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut , de unde as putea sa cumpar niste ochelari 3D ? acum ceva timp am gasit asa ceva , dar din lipsa de timp nu am mai cumparat. vroiam sa ii cumpar pentru a viziona filme 3D acasa. felicitari pentru idee. din pacate , ma voi putea bucura de ea abia cand voi face rost de ochelari Smile

LE : pentru cine este interesat , sper sa nu fie offtopic : http://byclickisbyflorin.bl...0/filme-3d-acasa/
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am televizor 3D de ceva timp desi nu il prea mai folosesc datorita marimii foarte mari a filmelor. Ca si program folosit CyberLink PowerDVD 10.0.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@tomde: Tocmai asta era ideea mea, ca nu e chiar așa de greu de realizat pe cât pare.

1) Ochelarii.

În ceea ce privește ochelarii, se pot comanda de pe internet, prețurile fiind destul de acceptabile.
În schimb, nu prea se meritã sã comanzi doar o pereche (costã mai mult transportul decât produsul în sine).
Eventual se pot comanda mai multe bucãți pe fiecare județ și se împart ulterior la întâlnirile locale.
Sau pândiți când mai apar prin reviste Smile. Eu i-am gãsit pe ai mei cu un ghid tv și am luat 3 exemplare....

2) Fotografiile.

Se pot realiza cu orice camerã foto. Dupã cum bine a explicat @tomde, este nevoie de 2 cadre, unul pentru ochiul stâng, altul pentru cel drept.
Putem reveni cu mai multe informații pentru cei interesați.

3) Prelucrarea pentru rezultatul final - imaginea 3D.

Se poate realiza foarte ușor ( sub un minut ) într-un program de graficã.
Pentru cei ce nu au înclinații tehnice, mã ofer sã prelucrez pozele fãcute de voi.

Deci aveți nevoie doar de o camerã foto obișnuitã pentru a realiza pozele, și de ochelari ca sã vedeți rezultatul final.
Și bine-nțeles de multã rãbdare pânã se obțin 2 cadre care pot fi folosite cu succes... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Despre ochelari stereoscopici rosu / albastru, si interesul pentru propunere
Am ochelari si ma intereseaza 20%
Am ochelari dar nu ma intereseaza 2%
Nu am ochelari dar ma intereseaza 64%
Nu am ochelari si nici nu ma intereseaza 13%
45 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR