Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sunt cu adevarat indignat de cele intamplate, de faptul ca romanii nostrii isi vand tara , pai stau si ma gandesc oare romanii nostri din ungaria invata istoria si geografia in romaneste , cu siguranta nu , pai si atunci de unde atata imbecilitate in capul astora din parlament guvern si restu de le permite , mortii mamii lor.

sunt indignat pana in maduva oaselor , imi vine sa urluu...
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu vad o mare problema. Nu mai suntem in evul mediu.
Eu chiar regret ca nu stiu maghiara, as fi avut mai multe oportunitati.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
capul ce se pleaca .... stii tu , pai pui mei dute tu la rusi si cere limba romana ca te calca ala cu bocancul pe cap si cu mana dreapta iti taie beregata ca lai vrb de rau , hai sa fim seriosi , ca tocmai asta e problema in 30 de ai toti romanii or sa zica ca transilvania era a ungurilor , si hai sa ne batem joc de toti idiotii care au murit pentru tara asta ca noi sa traim bine mersi si sa o vindem bucata cu bucata.

" a pentru mine nui nici o problema " - pntru mine sa stii ca este , nu permit sa fiu calcat in picioare asa ca sunt roman si am mandria mea , ca una peste alta multe nu erau in lumea asta daca romanu asta prost cum e el nu le facea ...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Una este sa inveti o limba fiindca o consideri utila si alta e sa nu-ti poti face meseria, in tara ta, daca nu stii limba minoritatilor. Ce vor face profesorii de istorie si geografie din scolile in care se vor preda aceste materii doar in limba magheara, limba pe care ei nu o stiu?
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Suntem prea mandri si prea tematori ca ne vrea cineva tara. Numai noi vrem Basarabia, noi nefiind in stare sa ne ingrijim de tarisoara noastra amarata.
Ungurii au alte probleme, nu mai pot ei de dorul Transilvaniei.

Rusii pot calca cu bocancii lor ce vor dar traiesc cu teama zilnica ca se mai detoneaza vreun separatist prin metrourile lor.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu continui sa ma intreb ce rost au toate natiunile astea si apartenenta la niste grupari pseudo-numite 'popoare'? oare de ce nu putem fi toti OAMENI? sau PAMANTENI? simplu, pentru ca suntem intre noi, aici, singuri pe gogoloiul asta de stanca numit TERRA. Cred ca chestiunea asta va disparea imediat ce vom intra in contact cu alte civilizatii, extrapamantene, ceea ce va duce la identificarea noastra unica in univers: locuitaori ai TERREI si atat.
Revenind la popoarele in care suntem impartiti azi, cred ca am o idee vaga de ce am ajuns asa: pentru ca CINEVA, tare demult, a dorit asta, pe principiul Divide et Impera. Mai multe nu mai zic.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu la cele spuse de indy si propun sa se inchida topicul pana nu va degenera.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Desi nici mie nu mi se pare normal ca in unele zone sa nu poti sa iti cumperi ceva sau sa ceri niste indicatii(de-aia esti angajat al statului roman sa stii romana) daca nu stii maghiara rog un moderator sa inchida acest topic pana nu se ajunge la jigniri. Wink
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Bine a zis "pistha", sa se inchida pana nu cere cineva si autonomia aici pe forum. Laughing Vai de noi si de tara asta ca azi-maine ne trezim ca judecam omul dupa culoarea pielii si dupa nume, nu dupa calitatile sale umane.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pishta'i ungur Laughing
huuuuuuoo
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
La o scoala in Cluj invatatoarea de la clasa a doua vine dupa pauza mare si
ii intreaba pe copii:
- Ce ati facut in pauza ?
Gigel, care era mai rasarit, ridica mina :
- Eu m-am jucat in cutia cu nisip.
Invatatoarea, ca sa dea un exemplu ce bine este sa inveti bine si constant,
spune:
- Bravo Gigel, daca scrii frumos pe tabla fara greseala cuvintul nisip, poti
pleca azi cu doua ore mai repede acasa.
Gigel merge la tabla si scrie frumos si caligrafic cuvintul NISIP fara
greseala.
- Bravo Gigel, poti sa pleci azi cu doua ore mai repede acasa - spune
invatatoarea.
Acuma se intoarce invatatoarea catre Petrica si il intreaba:
- Tu Petrica, ce ai facut in pauza ?
- Eu m-am jucat cu Gigel in cutia cu nisip !
- Perfect, daca scrii frumos pe tabla cuvintul cutie poti pleca si tu cu
doua ore mai repede acasa.
Merge si Petrica la tabla si scrie frumos si ingrijit cuvintul CUTIE absolut
fara greseala.
- Bravo Petrica, si tu poti pleca astazi cu doua ore mai repede acasa.
Intr-un sfirsit se intoarce invatatoarea catre Janos, si il intreaba si pe
el:
- Tu Janos ce ai facut in pauza ?
- Eu vrut joci si el la baietii cu nisip, dar ei nu fost draguti la Janos si
spune: "merge in p... de bozgor"
- Vai , dar asta este o discriminare a unor minoritati nationale cu
coinfluente negative asupra psihicului unui copil. Daca scrii frumos pe
tabla "discriminare a unor minoritati nationale cu coinfluente negative
asupra psihicului unui copil" poti si tu sa pleci cu doua ore mai repede
acasa.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
toma_marius, fara suparare, dar daca te tii asa de mandru ca esti roman, de ce nu inveti sa scrii corect?
Va sugerez sa nu va lasati luati de val, si sa incepeti sa repetati sloganele aberante lansate de Vadim, Funar, si altii ca ei. Cel putin nu pe acest forum.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai de ce sa inchida topicul...?

Nu pot avea loc discutii despre subiect in mod civilizat?

Parerea este ca nu trebuie sa ne fie frica de cei de la care putem invata lucruri bune... ar trebui sa vedem latura "intunecata"(a se citi rromi) din poporul nostru.

Nu cred ca a venit unguru' la voi sa fure... tocmai l-a intrebat pe Base un jurnalist ceva legat de salile de sport ... la noi a costat 12 mil Eur...in Ungaria a costat 4 mil Eur, deci unde sunt hotii?

Frica de concurenta isi spune cuvantul?

L.E. initiatorul este din Constanta, de ce crezi ca se duce dracu' litoralul romanesc? pentru ca toti cei implicati vor sa se imbogateasca IERI, nu au nici o legatura cu INVESTITIILE, adica cu chestia ai ca bagi un ban si candva in timp o sa primesti si rezultate.... am mai umblat acum si tin sa-ti zic ca ungurii, asa fara mare si fara munti or sa caastige din turism muuult mai mult decat noi, pentru ca au invatat lectia OMENIEI.

Bafta

L.E.E Sper ca nu am adus atingere nimanui, sunt constatari generale...


Ultima modificare facuta de calin1945 la Joi 20 Mai, 2010 3:11 pm
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ieri am fãcut demersurile în a-mi cumpãra cele necesare unei revizii de 10k la Dumbo. Pe o stradã cu cinci magazine de piese auto din Cluj am intrat din poartã în poartã pentru a-mi gãsi varianta cea mai ieftinã la anumite consumabile.
Nefiind mecanic auto de meserie, am întrebat despre ulei și filtre, nu neapãrat despre alea pe care le vroiam, dar în general, ce mi-ar recomanda. Patru persoane cu care am vorbit au fost: flegmatice, plictisite, de vârste diferite, cu ton aproape batjocoritor, pline de lehamite, dezinteresate. Al cincilea mi-a oferit variante, nici n-avea ce-mi trebuia mie pe stoc, imediat s-a oferit sã mi le aducã, mi-a mai și explicat de ce filtru din ãla și nu dinãlalalt și per total a fost și cel mai ieftin. Era maghiar, vorbise înainte la telefon în maghiarã.
Deci hai sã nu generalizãm, cã dacã-i vorba doar de popoare și națiuni, vorba lui indy, prefer sã fim toți în aceeași unitate administrativã, dar sã fim oameni.
Dacã continuați discuția, faceți-o vã rog pe tonul corect, cu argumente clare. Sunt român, dar când aud de unguri, doar din sud aud reacții negative. Deci fãrã flame, cã arde.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:initiatorul este din Constanta, de ce crezi ca se duce dracu' litoralul romanesc? pentru ca toti cei implicati vor sa se imbogateasca IERI, nu au nici o legatura cu INVESTITIILE, adica cu chestia ai ca bagi un ban si candva in timp o sa primesti si rezultate.... am mai umblat acum si tin sa-ti zic ca ungurii, asa fara mare si fara munti or sa caastige din turism muuult mai mult decat noi, pentru ca au invatat lectia OMENIEI.

Bafta

Cata dreptate poti sa ai in toata aceasta fraza! De ce oare doar unii vad realitatea, in timp ce altii pur si simplu refuza sa o vada!...acestia din urma cred ca sunt sustinatorii lui base! Evil or Very Mad
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
noi suntem o natie de "dame de companie"ne place sa pupam in dos pe toti care ne sunt "superiori" cu gandul ca poate capatam si noi ceva de la ei , nu avem "cojones" ne vindem pe nimic fara sa ne gandim la viitor . se fac atatea emisiuni la tv pe aceasta tema dar noi nu retinem decat stirile de la ora cinci . suntem un popor ratat , fara nici un viitor .
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De acord cu Byke!E adevarat ca cei din sud sunt impotriva si daca ii intrebi nu stiu exact de ce si nici macar nu au cunoscut o pers de etnie maghiara.

Am facut 2 ani din universitate in Tg Mures(stiti voi...acolo unde a iesit macel intre romani si maghiari).Ei bine,in cei 2 ani de universitate nu nu am umblat cu teama nici macar o clipa la orice ora din noapte.Am revenit de curand acolo,iar senzatia mea a fost aceiasi:liniste si foarte mult bun simt(indiferent de natie).M-as muta si maine in Ardeal daca ar exista acolo meseria pe care o fac in Buc.

E adevarat ca mai sunt si exceptii dar asta e...padure fara uscaturi nu se poate.Da parca prea sunt multe in capitala.

Ps - bancul l-am pus ca sa mai destind atmosfera. Smile)
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bafta.

este off-topic... imi pare rau ca situatia in tara asta este nasoala, dar nu cred ca "ungurii"sunt de vina, este o caracteristica a noastra (si eu sunt roman 100%) sa cautam vinovati de cate ori avem ocazia...

Numai bine.


Ultima modificare facuta de calin1945 la Joi 20 Mai, 2010 3:54 pm
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
poate ca unii chiar nu au bani pt taxe si poate am plati daca am contribui la "bunastarea poporului" dar contribuim la bunastarea celor "grasi"

calin , vad ca ai sters , de ce ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
valycraciun a scris:noi suntem o natie de "dame de companie"ne place sa pupam in dos pe toti care ne sunt "superiori" cu gandul ca poate capatam si noi ceva de la ei , nu avem "cojones" ne vindem pe nimic fara sa ne gandim la viitor . se fac atatea emisiuni la tv pe aceasta tema dar noi nu retinem decat stirile de la ora cinci . suntem un popor ratat , fara nici un viitor .


Adica ungurii sunt superiori si ii pupa cineva in dos? Cum am mai zis, aia nici nu mai stiu mare branza de Transilvania. Ei au ramas fara multe provincii dupa primul razboi mondial, mai la secure sunt cu slovacii.
Sa inteleg ca tu esti un Stefan cel Mare al vremurilor moderne si vrei sa te razboiesti cu cei care nu-s de natia ta?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR