Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • CaiusN

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buna!Sunt nou pe acest forum,m-am tot uitat prin topic-uri,dar nu am gasit nimic asemanator.
Imi place extrem de mult Opel Astra H GTC 1.9 Cdti,dar la aceeasi suma de bani,imi pot cumpara un Fiat Bravo 1.9 multijet(practic acelasi motor) dar mult mai nou decat Astra.Ce sfaturi puteti sa imi dati,cei care aveti cunostiinte?De ce sa imi cumpar Opel si nu Fiat,de ce Fiat si nu Opel?
Va multumesc.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca detin un GTC OPC de 1.9 CDTi, presupun ca iti pot da un raspuns coerent.
Italienii sunt experti cand vine vorba de motoare diesel, nu-i de mirare ca Opel a preluat cateva motoare de la ei, dand la schimb cateva motoare pe benzina, dar sunt codasi cand vine vorba de electronica, antifonare, caroserie (tabla), imbinari, etc.
Raspunsul ti l-ai dat aproape singur, ai zis ca poti gasi un Fiat mai nou decat un GTC de 1.9 la aceeasi bani, asta datorita faptului ca FIAT-ul se devalorizeaza mult mai repede, nefiind masini prea cautate defel. (ca sa nu mai mentionam faptul ca noi comparam o masina in 4 usi cu una 2, cea din urma fiind mai putin cautata din cauza practicalitatii)
Nu ma intelege gresit, nu sunt masini proaste, dar Opelul e cel putin cu o clasa peste Fiat.Poate daca era vorba de o Alfa 159, era mai interesanta comparatia, cu toate ca sunt reticent si in privinta acestei marci, singura consolare fata de Fiat e ca Alfa este premium.
Iti sugerez sa cauti motorul de 1.9 in 8 valve 120 de cai fara DPF, este mai fiabil decat cel in 16, mai economic si este bine echilibrat, GTC-ul pe care-l am are si IDS+, combinatia fiind una de vis.Am dat Vectra la 230.000 km cu acest motor, mergea la fel de bine la kilometrii aia ca in ziua in care am luat-o.
  • CaiusN

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Mersi mult de raspuns,ma ajuta enorm.Imi place Astra mai mult,chiar daca e in 2 usi.Stiam de Fiat ca se devalorizeaza,sau cum se mai spune,sunt masini pe viata,dar citind pe mai multe forumuri,multi spun ca Fiat a avansat in ultimul timp si nu mai au atat de multe probleme cum erau pe Stilo de exemplu.Te-as ruga sa imi dai detalii despre masina ta si parerile pro si contra in legatura cu ea(daca nu e prea mare deranjul).Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR