Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Friends,

Frina de mina s-a muiat de tot, se ducea maneta pina sus fara efect. Am tensionat cablul de la frina ( nou de citeva luni ) ca maneta se ridica max. 3 dinti ( dar frina de mina tot nu tine ).
Dupa citeva saptamini maneta a revenit la cursa foarte lunga ( aprox. 10 dinti ) ca si cum cablul s-a fi largit.
Ce sugestii imi dati ? de ce nu a tinut frina cind am reglat cablul la 2 dinti si de ce s-a dereglat din nou cursa frinei de mina dupa citeva saptamini ?

Este vreo problema cu reglajul sabotilor de frina ?

Multumesc,
Skip ads

  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Are un sistem mai pacatos de autoreglare cu o siguranta, o tablitza shi un fel de pinion.
In timp tablitza care ar trebui sa fie aproape fixa (sa miste doar sus-jos) incepe sa miste si in lateral pt ca se slabeste sigurantza care o tzine si astfel scapa pintenul de tabla de pe acel pinion si.... iar ai frana de mana lunga!
Asta cred eu ca e explicatzia ! Am patzit-o la o Astra '95 dar la aia se deregla si frana de picior!
Bafta!!!


Ultima modificare facuta de alexandrv_b la Dum 12 Nov, 2006 2:06 pm
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
subscriu postului lui alexandrv_b: dintele pinionului are max 1mm, iar pintenul(tablita) cam la fel. se poate uza in timp si poate scapa si de aici problema pe care o ai tu.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Rezolvarea ar fi sa demontezi tamburul si sa vezi daca nu cumva s-au deplasat sigurantzele de pe axul mecanismului de reglaj.
Daca da, atunci scotzi axul afara mergi la un strungar (prinzi axul in masina de gaurit) si ii faci un mic canal (sub 0.5mm adancime) in care sa "apuce" sigurantza astfel incat sa dea voie acelui pinten sa aiba doar cursa de sus-jos fara sa mai cedeze.
Montezi totul sus shi ai frana beton!
Bafta multa!!!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema asta. Era un pinion blocat. Am schimbat ambele pinioane, m-au costat 1,4 mil la un magazin opel din Bucuresti.
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut ,

Vezi sa nu "agate" cablul de frana de mana pe undeva pe sub caroserie .
Tamburii in ce stare sunt ?!
Verifica tot circuitul de la parghie pana la roti . Ai nevoie de rampa si de ajutor .

Darius
  • faur_cipri_12

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Deva
  • Masina: Vectra 1995 1.7 TD Isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sa stii ca am si eu aceeasi problema...acum 3 sapt am schimbat sabotii si mi-am reglat frana de mana...si surpriza m-a tinut doar cateva zile,iar acum este ca si inainte sa imi schimb sabotii
  • Grig

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sal. Si eu am avut aceeasi problema. Initial am strans si eu cablul de la frana de mana, dar fara nici un rezultat. Acum am reglat sabotii si nu mai am nici o problema si e beton (fara sa schimb sabotii). De atunci a trecut cam o luna jumate. Bafta!
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
faur_cipri_12 a scris:Sa stii ca am si eu aceeasi problema...acum 3 sapt am schimbat sabotii si mi-am reglat frana de mana...si surpriza m-a tinut doar cateva zile,iar acum este ca si inainte sa imi schimb sabotii

Urmareste posturile de la acest subiect si nu ai cum sa nu rezolvi problema. Cat despre aceasta problema...nu va faceti probleme: Nu o avetzi doar voi ci majoritatea celor care au acest tip de mecanism de auto-reglare!
Bafta!!!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu placutele de pe spate, m-a mancat in ... sa desfac si cablul de la frana de mana si acum nu prea mai tine... mai e alt reglaj al cablului in alta parte la Astra G sau tot de langa disc se regleaza? De tinut tine, dar pot pleca cu masina de pe loc uc frana trasa, iar in manta mai mare de 30 de grade se duce masina in spate daca trag numai frana de mana...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR