Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Desigur, se pot schimba si becurile din proiectoate. Problema e alta: daca in locul becurilor stock pui becuri cu LED-uri SMD proiectoarele nu-si mai "fac treaba"...doar estetic poti fi multumit, practic nu prea iti mai folosesc proictoarele Rolling Eyes
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
orice bec e consumabil si nu are treaba cu garantia, cum zicea si edvin le poti schimba dar trebuie tinut cont ca daca optezi pentru a pune leduri pe proiectoare acestea vor deveni decorative, nu le vei putea folosi atunci cand ai nevoie de ele pe timp de ceata
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Intrebare - si-a pus cineva SMD-uri la numarul din spate ? Eu am cumparat azi unele, cu 5 SMD-uri - scrie pe ele ca au can bus, si ca nu dau eroare, insa... dau eroare la bord. Le- am relocat la iluminarea portbagajului si la plafoniera, acolo nu sunt probleme. As vrea totusi, neaparat la numar, si nu stiu ce sa fac. Daca si-a pus cineva si merg (nu dau eroare), rog mult sa ne spuna si noua ce model este, si de unde le-a cumparat. Multumesc anticipat.


Ultima modificare facuta de irmscher O1 la Mie 30 Mar, 2011 6:39 pm
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Uite modelul pe care l-am cumparat eu:

100% nu dau eroare in bord, le-am montat si m-am convins Smile Le-am cumparat dintr-un mic magazin de piese din Bistrita.

L.E. au 3 SMD-uri
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
irmscher O1 a scris:Intrebare - si-a pus cineva SMD-uri la numarul din spate ? Eu am cumparat azi unele - scrie pe ele ca au can bus, si ca nu dau eroare, insa... dau eroare la bord. Le- am relocat la iluminarea portbagajului si la plafoniera, acolo nu sunt probleme. As vrea totusi, neaparat la numar, si nu stiu ce sa fac. Daca si-a pus cineva si merg (nu dau eroare), rog mult sa ne spuna si noua ce model este, si de unde le-a cumparat. Multumesc anticipat.

daca nu gaseti de care ti-a pus edvin
se mai poate intercala o rezistenta intre +si- in paralel cu ledul si nu iti va mai da eroare Embarassed
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ edwin - Multumesc mult, o sa caut din acestea, dar sunt 1001 de modele, sper sa gasesc. Sunt binevenite si alte modele de la alti colegi care si-au pus.
@ lucio - Da, Lucio, rezistenta, dar de cat sa fie rezistenta ? Aia e problema... Oricum, o sa pun si eu poza cu alea de le-am cumparat eu, si nu au mers, pentru a fi evitate...


Ultima modificare facuta de irmscher O1 la Mie 30 Mar, 2011 6:55 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pune niste poze cu ledurile luate eventual daca ai cutia si specificatiile care sunt trecute pe ea,si iti zic de cat sa fie rezistenta
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Poze cu SMD- urile care dau eroare:
Alte specificatii nu sunt, doar cea referitoare la faptul ca "nu dau eroare"..... Citeste Regulamentul!
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cred ca ii e suficienta o rezistenta de 1Kohm si 1W sau chiar 1/2 W
ca sa nu iti mai dea eroare
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc, @ Lucio, asta ramane ultima varianta, adica sa ii pun rezistenta, si daca va fi nevoie de asa ceva, voi tine seama de sfatul tau. Sper, totusi sa gasesc unele care nu dau eroare, intrucat inteleg ca exista, asa dupa cum a aratat si @ edwin... Poate ne mai arata si alti colegi marci de SMD-uri care merg.
Oricum, in habitaclu, arata beton cu aceste SMD-uri, dar si in portbagaj arata bine.

L.E. Cred ca am gasit codul de model:
Car LED Lights / Auto LED Lamp / Canbus LED Light Bulbs (GP-CT10W25S05)
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
irmscher O1 a scris:Cred ca am gasit codul de model:
Car LED Lights / Auto LED Lamp / Canbus LED Light Bulbs (GP-CT10W25S05)
Imi cer scuze daca am facut post dublu (cu "modifica", nu a mai mers).

din cate vazui eu pe poza ta ledurile alea nu par a avea can bus ci doar rezistenta

ps tipul asta de leduri se vand la kg
Embarassed
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da, lucio, am vazut si eu, acum, uitandu-ma pe net mai bine, ca sunt firme din China care vand en-gross, aceste produse. Dupa cum, se pare ca sunt si alte firme de la noi, care dupa ce le importa, le revand en-detail, cu diverse mentiuni pe ambalaj.... Nu am inteles insa, daca piesa incercuita de tine cu rosu, este can bus-ul ? Cum se poate recunoaste acesta, si cum se deosebeste can bus-ul de rezistenta ? Alte poze ale produsului cumparat de mine: Am vazut ca are pe el un cod: 221, insa pe site, device-ul asemanator are codul 201, adica:. Care o fi explicatia ?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@irmscher O1
ala nu e un cod ci e valoarea rezistentei care e de 221 ohm iar la celelalte e de 201 ohm diferenta nu e mare sunt bune ambele pentru interior
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru o informare corecta: 221 = 220 ohm, 201= 200 ohm. Puterea trebuie sa fie undeva la 1W +marja de siguranta. (P=U2/R)
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ok, dar tot nu am inteles daca ale mele au sau nu can bus, si daca nu au, de cat ar trebui sa fie rezistenta pe care ar urma sa o pun, avand in vedere cifra respectiva - 220 ohm ? Sau daca deja au rezistenta, se mai poate pune una, pentru a nu mai da eroare ? Scuze, chiar nu am inteles.
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dragi colegi, eu vreau sa stiu inainte sa ma apuc sa caut cele mai bune becuri,leduri si ce mai lumineaza pe acolo,as vrea sa stiu daca se pot schimba usor tinand cont ca ma pricep cat de cat,sau trebuie sa merg sigur la sercice? multumesc
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mai toate produsele sunt sau au fost testate deja de alti colegi posesori de astra j sau insignia de prin europa
acum depinde de tine cat vrei sa investesti in schimbarea becurilor
  • b_sorin14

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva ce leduri trebuie si cum se monteaza pentru lumina ambientala din usi ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@b_sorin14

in primul rand trebuie verificat daca exista precablajul in usa,si nu poti afla decat daca dai fata de usa jos, daca existe un conector cu 2 fire care sa fie liber in interiorul usi, atunci e relativ usor, daca nu exista se verifica cu un aparat de masura in mufa de pe stalp cea care face legatura cu usa intre pinul 2 si 34 daca exista tensiune si ce valoare are
si atunci pot sa iti explic ce trebuie facut Wink ledul e unu de 5mm
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dupa mai multe incercari nereusite de a monta SMD-uri la sistemul de iluminare a placutei de inmatriculare spate, dat fiind ca toate au dat eroare de bec ars, am hotarat sa montez rezistente. A mai montat cineva, stie cineva cum se monteaza (pe care fire), cum trebuie calculata valoarea rezistentei respective si cine ar putea realiza astfel de lucrari ?
Cineva purta aici pe forum (pe alta sectiune), urmatorul dialog:
@robert opel a scris:
"vreau sa stiu daca ma poti ajuta ? am luat o pereche de stopuri astra g cu leduri si imi da eroare break light se poate pune ceva sa numai dea eroare? Raspuns:
sall, se poate rezolva relativ simplu. Se monteaza o rezistenta de 20 W 100 ohmi pe firele de de alimentare ale stopurilor, cate una pe fiecare stop. In mod normal aceste lampi sunt dotate cu anulatoare de eroare de catre fabricant
"
Ma gandesc ca pentru becurile de la placuta cu nr. de inmatriculare, valoarea rezistentei trebuie sa fie mai mica, sau oricum alta decat cea specificata mai sus, dat fiind ca si puterea becurilor este mai mica decat la cele de pe frana.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR