Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Adevãrat, la cum se mișcã lucrurile în țara asta, odatã bufnesc instituțiile statului ! E plinã țara de faruri dereglate, LED cu 100 watti, tot felul de imporvizații care îți iaaa ochiii, și instituțiile dorm.
De curând am stat în dreapta la drum lung noaptea prin țarã, prieten cu mașinã nouã full LED de fabricã, reglate corect și am constatat cã a luat multe flash-uri de la cei din sensul opus, aceia crezând cã e pe faza mare, sau ceva defect la luminile mașinii. Astea de fabricã au luminã foarte albã, probabil de aici senzația de orbire.
Pe de altã parete am rãmas uimit de calitatea și suprafața acoperitã de lumina LED, ce sã zic e superbã. E ce trebuie.
Ce facem noi cu H7 halogen ce variante alegem ? Acum momentan am rãmas la H7 ''cool blue'' osram, parcã e ceva mai bine, tot nu mã mulțumește. De-a lungul timpului am probat multe modele legale, gen NIGHT BREAKER +200, altele cu 150%, etc. Bani dați degeaba pentru cã nu e satisfãcãtor.
Vorbind de farurile noastre clasice (H7 cele legale), realitatatea este cã sunt slabe ca luminã. Mã tot gândesc la ceva H7 LED.... hmmm.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai incercat H7 de toate felurile si nu te-a multumit nimic, atunci ti-a mai ramas ca in loc de H7 sa-i pui ceva H18 de 65W, daca faci si modificarile necesare (la bec).
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu am știut de aceasta poveste. Mã documentez, mulțumesc !
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
fratie a scris:Adevãrat, la cum se mișcã lucrurile în țara asta, odatã bufnesc instituțiile statului ! E plinã țara de faruri dereglate, LED cu 100 watti, tot felul de imporvizații care îți iaaa ochiii, și instituțiile dorm.
De curând am stat în dreapta la drum lung noaptea prin țarã, prieten cu mașinã nouã full LED de fabricã, reglate corect și am constatat cã a luat multe flash-uri de la cei din sensul opus, aceia crezând cã e pe faza mare, sau ceva defect la luminile mașinii. Astea de fabricã au luminã foarte albã, probabil de aici senzația de orbire.
Pe de altã parete am rãmas uimit de calitatea și suprafața acoperitã de lumina LED, ce sã zic e superbã. E ce trebuie.
Ce facem noi cu H7 halogen ce variante alegem ? Acum momentan am rãmas la H7 ''cool blue'' osram, parcã e ceva mai bine, tot nu mã mulțumește. De-a lungul timpului am probat multe modele legale, gen NIGHT BREAKER +200, altele cu 150%, etc. Bani dați degeaba pentru cã nu e satisfãcãtor.
Vorbind de farurile noastre clasice (H7 cele legale), realitatatea este cã sunt slabe ca luminã. Mã tot gândesc la ceva H7 LED.... hmmm.

Prietenul tau isi lua flash-uri pentru ca sunt criminale pentru ceilalti conducatori indiferent de tehnologie matrix/etc si pentru ca in romania in 90% din cazuri marginea drumului nu este delimitata, adica farul tau dreapta nu face nimic sa te ajute sa te ghidezi dupa marcaj/stalpisor si atunci ce faci? Belesti ochii la marcajul din mijloc fix in farul aluia. Monteaza la un astra h un far nou(AFL) si nu vei avea mare diferenta intre led si xenon. Intre LED si xenon sunt vreo 500 de lumeni diferenta, neglijabila dar ledul are un mare dezavantaj, lumina alba pe cand xenonul de obicei vine in 4300k
Skip ads

  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mașina mea e astra J, nu H. Farurile sunt clasice (H7 halogen ambele faze). Ca sã montez un sistem AFL trebuie un alt program la sistemul de operare al calculatorului plus alte modificãri și achiziții esențiale pe tot lanțul pânã la far. Nu face nimeni așa ceva, cu garanție etc. Eu sunt de pãrere cã lumina albã e cea mai bunã, de pe la 5000K în sus pânã pe la 6400K. Oricum pãrerile sunt împãrțite. Acum cã e HID, sau LED fiecare alege temperatura doritã. Se vãd pe stradã faruri mov 7000-8000K astea deja trec în cealaltã extremã, dar nici ca la mine în jur de 2800-3000K.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
eu am xenon din fabrica pe astra J. eu circul mult seara si la mine a fost o cerinta obligatorie cand am cumparat masina. farurile xenon au o lumina mai alba decat halogen-ul, undeva pe pa 4300k, dar inca suficient de galbena incat seara sa fie placuta la condus
ce imi place cel mai mult la ele e ca fac stanga-dreapta usor pe curbe, plus la cubele foarte stranse pe serpentine imi aprind becul de cornering care imi lumineaza interiorul curbei.
becul de cornering e pe halogen. cel venit din fabrica lumina galben si era un contrast mare intre xenon si halogen. ulterior am luat niste becuri cu sticla vopsita in albastru si cu denumirea xenon cool blue si au o lumina asemanatoare cu xenon-ul


initial farurile xenon bateau prea jos si le-am mai ridicat putin. dupa ce am mers un drum cu ele imi luam numai flash-uri, asa ca m-am oprit intr-o benzinarie si le-am mai reglat putin. dupa aia nu am mai avut probleme

cat priveste aia cu led-uri pe masini noi, fie sunt reglate prost din fabrica, fie unii le ridica ei special ca sa vada mai bine. adica sunt genul de oameni "mie sa imi fie bine, pe restul da-i naibii"

Separat mai sunt si unii care si-au montat led-uri chinezesti sau xenoane chinezesti pe becuri cu oglinda si pe aia ii recunosti ca bat cam peste tot, plus ca de obicei becurile lor au o lumina albastruie pe la 5000-6000K
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
fratie a scris:Mașina mea e astra J, nu H. Farurile sunt clasice (H7 halogen ambele faze). Ca sã montez un sistem AFL trebuie un alt program la sistemul de operare al calculatorului plus alte modificãri și achiziții esențiale pe tot lanțul pânã la far. Nu face nimeni așa ceva, cu garanție etc. Eu sunt de pãrere cã lumina albã e cea mai bunã, de pe la 5000K în sus pânã pe la 6400K. Oricum pãrerile sunt împãrțite. Acum cã e HID, sau LED fiecare alege temperatura doritã. Se vãd pe stradã faruri mov 7000-8000K astea deja trec în cealaltã extremã, dar nici ca la mine în jur de 2800-3000K.

Si ce legatura are cu ce am scris eu? Lumina alba e cea mai proasta cand ploua, ninge sau e ceata. 4300k e lumina de zi, are cea mai buna "penetrabilitate".

xxl_cm a scris:eu am xenon din fabrica pe astra J. eu circul mult seara si la mine a fost o cerinta obligatorie cand am cumparat masina. farurile xenon au o lumina mai alba decat halogen-ul, undeva pe pa 4300k, dar inca suficient de galbena incat seara sa fie placuta la condus
ce imi place cel mai mult la ele e ca fac stanga-dreapta usor pe curbe, plus la cubele foarte stranse pe serpentine imi aprind becul de cornering care imi lumineaza interiorul curbei.
becul de cornering e pe halogen. cel venit din fabrica lumina galben si era un contrast mare intre xenon si halogen. ulterior am luat niste becuri cu sticla vopsita in albastru si cu denumirea xenon cool blue si au o lumina asemanatoare cu xenon-ul


initial farurile xenon bateau prea jos si le-am mai ridicat putin. dupa ce am mers un drum cu ele imi luam numai flash-uri, asa ca m-am oprit intr-o benzinarie si le-am mai reglat putin. dupa aia nu am mai avut probleme

cat priveste aia cu led-uri pe masini noi, fie sunt reglate prost din fabrica, fie unii le ridica ei special ca sa vada mai bine. adica sunt genul de oameni "mie sa imi fie bine, pe restul da-i naibii"

Separat mai sunt si unii care si-au montat led-uri chinezesti sau xenoane chinezesti pe becuri cu oglinda si pe aia ii recunosti ca bat cam peste tot, plus ca de obicei becurile lor au o lumina albastruie pe la 5000-6000K

Vezi ca la J se ridica farul singur in functie de viteza aleasa, nu ai de ce sa le ridici manual daca sunt reglate corespunzator.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mr.Opel a scris:chill pls

aici ai incercat? https://www.domo.ro/bec-auto...ct-pMiI7NTEqNg-l/


evident ... domo vinde pentru alti si xenonbright aia nu mai au ... ca de acolo imi luam si de la inca vro 2 magazine am mai luat ..
Toate magazinele au doar leduri si chiar nu am chef sa stau sa umblu la instalatia electrica pentru a anula eroarea de bord. I- am intrebat daca mai aduc si au zis ca nu. Deci plm
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am luat de aici:
https://www.emag.ro/set-2-be...favorite_products
O zi buna
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ok ...nu sunt mtec... de cat timp le-ai luat ?

a incercat cineva
https://www.philips.ro/c-p/1...to-de-semnalizare
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Decembrie 2022
Eu am asa ceva


Dar dau eroare
Masina mai este inca in garantie si nu am intervenit la instalatie
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mda ...ma gandeam ca poate se putea rezolva din soft , reprogramate valorile de consum la care da eroarea de bec ars
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ASorinTrifa a scris:
Vezi ca la J se ridica farul singur in functie de viteza aleasa, nu ai de ce sa le ridici manual daca sunt reglate corespunzator.

farurile se regleaza singure pe veriticala in functie de viteza, dar tot trebuie sa ii setezi nivelul de 0 din suruburile de reglaj.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Nivelul de 0 vine in urma controlului la itp. Nu mai reglati farurile “dupa ureche”. Ai acolo pe far o notatie cu %….
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Farurile Daylight, la Astra J clasic (halogen) becurile W21/5W au relee ? sau vin direct din BCM ? care sunt sigurantele lor ?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Depinde daca ai halogene sau xenon, la farurile xenon DRL-urile sunt LED si sunt conectate in alta parte,asta stiu sigur, eu la OPC am halogene cu bec normal la DRL dar i-am pus LED la DRL si LED pe faza scurta.
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
In mod sigur nu vin direct de la BCM . Un scurt si ti-ar praji computerul. Toate sistemele externe si consumatorii au protectie ( siguranta/ releu etc).
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ToX a scris:Depinde daca ai halogene sau xenon, la farurile xenon DRL-urile sunt LED si sunt conectate in alta parte,asta stiu sigur, eu la OPC am halogene cu bec normal la DRL dar i-am pus LED la DRL si LED pe faza scurta.



Salut,
Ce leduri ai pus la DRL ?
Multumesc!
O zi buna
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
LED W21/5W , o chinezarie ceva mai scumpa, nu mai retin "brandul" dar gasesti la magazinele de specialitate, trebuie sa le iei cu CANbus si nu te zgarci la bani, cu cat sunt mai ieftine, cu atat sunt mai praf.
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
fratie a scris:Farurile Daylight, la Astra J clasic (halogen) becurile W21/5W au relee ? sau vin direct din BCM ? care sunt sigurantele lor ?


Salut,
Problemã soluționatã. Am gasit o schemã.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR