Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel vectra b 1.8 98, si am constatat ca am rotile pe fata blocate. Prima data am observato pe cea din stanga ca dupa 5 km de mers a scos mult fum albastru si motoru tragea greu, dar azi am vazut ca si cea din dreapta este blocata. De la ce poate fi , va rog nu ignorati mesjul meu pt ca am mare nevoie de niste sfaturi.
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Masina intra normal in viteze? Daca e scoasa pe liber si o ridici pe cric poti invarti rotile?
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
da masina intra normal in viteza, si chiar azi am ridicato pe cric am scoso pe liber si cand am invartit de roata sa invarte greu de tot, si am observat ca placutele de frana stau lipite de disc.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pistonase de la etrier blocate,uite ceva care te poate ajuta,doar sa ai rabdare sa citesti
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0


Ultima modificare facuta de nicunicu la Sam 08 Jun, 2013 10:43 pm
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa aerisesti franele.
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
De pistonase mai mia spus cineva astazi. Mi-ar fi de folos cateva si cateva indicii cum as putea sa le repar eu, pentru ca nu doresc sa ma duc la mecanic. Multumesc
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ce sa aeriseasca daca are franele blocate?
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sa va mai spun ceva, cu doua zile inainte sa mi se blocheze franele, am dat rotile jos si am vrut sa curat etrieri ca se stransese ceva rugina, si am dat cu peria de sarma apoi am clatit cu apa. Asta am facut la ambele roti. Ma gandesc ca o fi intrat apa pe acolo pe undeva, sa fie oare asta cauza!?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
posibil sa fi intrat apa intre pistonas si etrier si sa se fi format rugina,garnitura de protectie de la pistonas este intreaga sau ciupita/rupta?
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu in ce stare se afla garnitura ca inca nu am desfacut sa ma uit. Maine o sa ma ocup de ea, o sa desfac si sa vad cum se prezinta, oricum o sa va tin la curent, poate ma blochez undeva si o sa va mai cer sfaturi
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mai mult ca sigur a intrat apa in etrier si a umflat mizeria de pe acolo. Singura poibilitate - este sa desfaci fara graba, etrierii, sa scoti cu grija pistoanele sa verifici integritatea lor - sa iti cumperi kit de reparatie - cred ca ai pe masina etriere ATE si sa schimbi usurel si cu grija - aceste garnituri .
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ionutgogo cu franele nu este de joaca,stii cum se circula in Bucuresti,
daca nu stii,sau banuiesti ca nu poti sa schimbi garniturile de etrieri,mai bine apelezi la cineva care a mai facut aceasta operatie,nu este chiar asa de simpla cum pare,daca pistonasele au pete de rugina le poti arunca linistit la gunoi,rugina gaureste pistonasu si pe acolo poti pierde lichid de frana
Skip ads

  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
in mare parte asa am o idee cum ar trebui facut, imi aduc aminte la prima mea dacie 1310 am mai patit asa ceva, odata la cateva luni trebuia sa schimb garniturile la pistonase, bineinteles ca era mult mai simpla treaba acolo. in fine eu totusi sper sa fie pistonasele blocate. daca era sa fie garnitura rupta\ciupita, era doar la o roata nu se nimerea la amnoua odata.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
garnitura de protectie la etrieri se poate ciupi cand se schimba placutele,daca nu esti atent,la montare
cam la fel se schimba doar ca si aici ca si la vechia masina trebuia sa cureti foarte bine canalele unde intra garniturile,si sa dai cu vaselina siliconica pentru a prevenii pe viitor astfel de neplaceri,si mare atentie la ce tip de lichid de frana folosesti,DOT 4 castrol/ate/mobil,pentru frane cu abs
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am intalnit cazuri, cand blocarea placutelor de frana in etrier se datora pus si simplu unui amanunt destul de neimportat la prima vedere,dar esential in buna functionare a placutelor de frana. Ma refer la finisajul placutelor de frana si la cotele acestora. Am intalnit cazuri cand ciocurile placutelor nu respectau exact cotel celor originale, avand bavuri, grad de turnare sau grosime necorespunzatoare. In multe cazuri acestea raman "impilate in pozitia nefericita" care de cele mai multe ori este cea de apasare, frecand de disc mai mult decat trebuie, ajuncand sa provoace acest neajuns. Solutia este demontarea, si pilirea cu o pila fina a conturului acelor ciocuri - probarea in etrier si portetrier astfel incat culisarea placutei sa se faca fara joc, dar si fara impedimente.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ai scos cumva arcul ala din sarma? Ca si ala daca l-ai scos si nu l-ai pus bine poate sa-ti faca probleme! Sa te uiti si la cele doua ghidaje, pe care culiseaza cele doua jumatati de etrier. Poate nu mai au garnitura aia burduf pe ele, ai spalat, a intrat apa, a ruginit, etc!
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Gata baieti am rezolvato, mi-au trebuit c-am vreo 5 ore de munca dar acum sunt multumit. Am curatat pistonasele ca avea niste rugina, si avea multa mizerie pe santul unde se aseaza garnitura. Am curatat totul bine, montat, aerisit franele, probat si e ok.
Oricum pe viitor o sa schimb pistonasele cu unele noi ca acestea au cateva pete de rugina si chiar daca le-am curatat eu mie sa nu imi faca iar vreo figura. In concluzie va multumesc la toti celor care mi-au raspuns.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
..scuze colegu' .... no offence ...dar as fi curios cum ai curatat pistonasele de rugina. Era rugina-rugina sau niste tentativa de rugina produsa de spalatul cu apa a etrierelor ?
Eu spal etrierele/pistonasele cu lichid de frana , apoi le sterg bine cu o carpa curata si aplic o urma cit o parere de vaselina pentru montarea pistonasului.( exclus vaselina pe baza de Ca) ...dar cu apa n-am auzit pe nimeni vreodata !
Usoare urme de mizerie/depuneri sau rugina fina le curat scrijelindule ( scuze , nu stiu daca exista in dex cuvantul asta) cu un batz de brad ...daca iese bine , daca nu , la revedere. N-ai ce pune pe pistonase smirghel sau sa faci abraziuni cu diferite scule metalice ..... e o chestiune de timp pana va incepe sa curga.
Si da , la montajul placutzelor trebuie sa te asiguri ca ele pot culisa lejer in suport. Sigur , la franare , forta de apasare asupra placutzelor e colosala ...dar la eliberarea pedalei placutza trebuie sa revina citiva zecimi de mm macar . La inceput dadeam si eu la pila pentru ca fabricantul uneori face placutze in batjocura ....acuma le mangai usor cu flexul pe canturile aripioarelor de fixare.
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
da, deci ce pot ca primul pistonas care l-am desfacut, mai exact cel din stanga, la prima vedere parea curat dar totusi avea o mica depunere de rugina care cand am dat cu unghia pe el am observat ca agata putin, apoi am luat o bucata de lemn moale si l-am frecat vreo 5min pana a iesit lucios si acele pete proaspete de rugina s-au despris si a ramas doar cromul pe pistonas. I-am dat cu vaselina, etc, l-am montat aerisit si totul ok pana aici. Dar la ce-l de al doi-lea am avut surpriza si am gasit pistonasul blocat intro mare rugina, am vrut sa-l curat la fel ca pe primu, dar degeaba...pentru ca rugina si-a facut efectul si pe o bucata de vreo 2cm numai era crom. in fine eu le-am facut asa sa ma tina macar 2-3 saptamani pana o sa iau pistonase noi, oricum ma bucur ca am scapat de belea pe moment.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR