Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • corsarul_albastru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XSE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
poate sa mi spuna si mie cineva cat costa un debitmetru de aer pentru un Corsa C, motor Z10XE?
la service imi cer 10 mil pe el...e pretul real?

multumesc
Skip ads

  • rmb
  • *
  • 17 mesaje
  • din 24 Jan 2006
  • Astra 2001 Y17DT
  • Timisoara
  • rmb

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa fie 10 mil, unul de astra 1.7 dti e vre-o 5. Si nu poate fi vorba nici de manopera ca se schimba usor, in citeva minute. Pret real nu stiu.
  • corsarul_albastru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XSE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
da, am aflat

pretul real e 480 RON. tipul e un tzepar nenorocit. Sad
ce mecanici de kkt! imi recomanda si mie cineva un mecanic + atelier unde sa nu ma duc ca mielu la taiere??
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai doar de schimbat debitmetrul e o nimica toata!Pe bune...n-are rost sa dai banii la service.Bafta!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da o cautare si vezi ca s-a discutat la greu.
Incearca o curatare, vezi la Agila ca au aceasi motorizare....
Da o alta cautare, mai vezi ca unii membri au la pret bun....
  • corsarul_albastru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XSE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mda, asta mi'a explicat ca debitmetrul cu pricina se face numai de catre BOSCH, special pentru Opel si intr'adevar am verificat la distribuitorii BOSCH si piesa costa 980 de RON. Tot la service mi'au zis ca intr;devar pot sa mi puna unul de la alt producator, mi l'au aratat, dar mi'au zis ca n'o sa ma tina foarte mult.
uf, acum chiar nu mai stiu ce sa fac. masina are intr'adevar probleme, am venit cu ea in 2 cilindri in loc de 3 de la tim. si mi'a consumat bezina de 135 RON la un drum de 650 de km. deci, intelegeti si voi...e devarat, ca i'am dat goarna, da' totusi este foarte mult.
  • Letto

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
6% e mult?!! mai ales cand te dai la ea?
  • corsarul_albastru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XSE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mda, am uitat sa spun ca de fapt era de 160 ROn; dar chiar si asa, probabil ca nu e mult in aceste conditii
Smile
Skip ads

  • Letto

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mie imi imi ia 8.7% in trafic intens si cu ac. afara 5-6%. incearca pt piese la auto karma
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
In primul rand, nu cred ca un debitmetru care nu este Bosch o sa crape doar pt ca asa zice un nene de la service.
In al doilea rand, pt schimbat nu e cazul sa te duci la service. Nu trebuie sa fi mare inginer sa schimbi un debitmetru, mai ales daca ai mai tinut o cheie in mana...Intr-adevar, iti trebuie o cheie un pic mai speciala dar gasesti in targ.
In al treilea rand, am tot vazut ca se recomanda curatarea debitmetrului iar eu nu am inteles nici pana-n ziua de azi ce naiba poti curata la un debitmetru...Debitmetrul nu e componenta aia care e montata pe gatul tubului pe unde se face admisia de aer, imediat dupa cutia filtrului? Daca nu, atunci imi fac mea culpa si va rog sa-mi spuneti si mie unde e localizat. Daca da, eu am desfacut de vreo doua ori piesa asta de pe tub si nu am avut ce curata la ea: e un senzor, cred ca o dioda, si restul de electronica e incapsulat.
Multzam!
  • idiceanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: timisoara cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
schimbat debitmetru cu unul bosch si ma costat 7.800.000 lei cu mcomnda speciala ca nu sunt pe stoc.

am gasit mai tarziu Hella la 6.900.000

e bizar cum mama masii un debitmetru la passat 2003 poate costa 5 mil si la corsa 7.

cat despre c uratat nu se pune problema ca nai cum, si sincer te-as sfatui intai sa faci rost de unul bun si sa testezi sas vezi diferentza, poatea cei din service fac un gest si sa vezi daca cxhiar de acolo vine...nu de alta dar e 200 de euro...totusi.....

e usor de schimbat numai ca e important pt garantie ca totusi are 2 ani garantie si nui chiaR IEFTIN de aceea merita service .. acuma tre vazut si cat e manopera ca e bun orice service care pune stampila si mai mult de 30 ron hai 40 nu meriota data totusi pt 10 minute de munca,....
  • corsarul_albastru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XSE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am sunat la bosch si mi'au dat explicat pentru pretzul piperat - e vorba de nr de corse si de passat - care sunt mai multe pe piata? Smile
d'aia e mai ieftin
well, ma bucur totusi ca nu iau o mega tzeapa - cat despre manopera, a fost ceva de munca, pentru ca nu doar debitmetrul era prob acolo
iti mai zic luni - daca o iau azi din service

salutari si w.e frumos
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pretul la debitmetru cod bosch 0 280 218 031 care este pe Agila 1.0, 1.2 Corsa C 1.0, 1.2 , Astra 1.2 difera mult datorita celui care importa si vinde.
Sunt sub sigla GM, Bosch, Opel, in ordine crescatoare ca pret.
Inauntru este acelasi lucru care este facut de Bosch in tehnologie hibrida, capsulat totul bine si senzor tip hot film.
Ce am gasit ca pret este de la 574-630 ron si se termina cu 1300 ron.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR