Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pt cei care cunosc aceasta problema . De aproxiamtiv 1 an am fost cu masina mea vectra b x16xel '96 la un mecanic pt a schimba semeringuri supape (masina consuma ulei la greu )cand sa dea distributia jos a observat in acea carcasa de plastic numai pilitura de curea si ma chemat sa vad spunandu-mi ca nu e normal sa fie pilitura aceasta insemnand ca freca undeva mia spus prima data (masina o aveam cam de 1 an in acel moment iar cand am loato proprietarul mia spus ca a schimbat distributia avand in porbagaj pompa veche role ) ,dupa ce mam uitat inpreuna cu mecanicul cam 15 min nu vedeam sa frece nici unde apoi a observat el ca cureaua nu calca bine pe canalurile de la pompa de apa trebuind cu acea okazie sa schimb si pompa si cureaua care se uzase un pic din dinte .mia spus ca mi sa montat alt model de pompa de apa deoarece cureaua in rest calca bine .Acum intrebarea mea este :''de ce model de motor este pompa ?''cu care am ramas si am facut cu ea cam 7000 km si azi cand am facut curat am dat iar de ea .sincer as vrea sa o vand dar nu stiu de ce model este de x16xel sigur nu ,ma-m gandit ca o fi de model 1.6 cu 8 supape pe ea nu e decat pe ax nu cod (cred) 02ZSS261KM pun si ceva poze cu pompa si cureaua.
!
multumes anticipat !si Sarbatori Fericite
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
se muta de la discutii generale
pe viitor te rog sa fii mai atent unde postezi
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La cum arata eu zic ca ai sarit un zero la nr de km. Ai vreun cod scris pe ea?
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
scuze ca am postat gresit , alt cod nu are decat cel pe care l-am mentionat (dc acela e un cod 02ZSS261KM,nu stiu.).arata asa pt ca de vreo 1an sta in garaj si nu am curatat-o.maine poate o fac ''noua''.salutare.
Skip ads

  • coategoale

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
acela cred ca este codul rulmentului si este echivalent cu WB1630094D
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
coategoale a scris:acela cred ca este codul rulmentului si este echivalent cu WB1630094D

poate e codul rulmentului dar alte inscrisuri nu am vaz pe ea ,ar trebui sa aiba ? (imi pare rau ca am aruncat cea veche care era in portbagaj ,dovada ca a ''schimbat pompa '' vanzatorul si ce-mi aduc aminte de la aia era intr-o parte gravat gm dar de cod ceva nu mai tin minte).
numai bine!
  • dragosql

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2012 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pentru acest motor sunt 2 pompe de apa, eu am fost la un magazin de piese cu talonul masinii si mi-au dat pompa care trebuie.
  • coategoale

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
trebuie sa mai scrie un cod pe undeva pe carcasa de aluminiu
  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
eu iti recomand sa-ti schimb mecanicul cat mai repede.
La acest cod de motor,X16XEL exista 2 modele de pompe,in functie de seria motorului:

Daca mecanicul respectiv nu a verificat pompa inainte de montare(pompa veche si pompa noua),este vina lui.
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
BH07PKD a scris:Salut,
eu iti recomand sa-ti schimb mecanicul cat mai repede.
La acest cod de motor,X16XEL exista 2 modele de pompe,in functie de seria motorului:

Daca mecanicul respectiv nu a verificat pompa inainte de montare(pompa veche si pompa noua),este vina lui.

pompa cea care nu se potriveste a fost schimbata de fostul proprietar al masinii (samsarul,masina fiind adusa din franta)pe acel mecanic nici nul stiu, dar degeaba ca a trebuit sa o schimb si eu pt ca a fost montat un model gresit de pompa(dintii de la cureaua de distributie nu calcau toti in rola pompei se vede intr-o poza postata).Eu as dori sa stiu pt ce model de motor e pompa cu care am ramas .numai bine!
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Merge la 1.6, de exemplu la mine merge dar cine vrea sa o monteze trebuie intai sa o dea jos pe a lui ca sa vada daca este modelul asta sau celalalt. Se indentifica doar dupa seria motorului care din cele 2 modele merge, sau dupa ce ai pe masina.
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Merge la 1.6, de exemplu la mine merge dar cine vrea sa o monteze trebuie intai sa o dea jos pe a lui ca sa vada daca este modelul asta sau celalalt. Se indentifica doar dupa seria motorului care din cele 2 modele merge, sau dupa ce ai pe masina.

salut, sigur merge pe motor de 1.6 l ,eu nici nu am visat ca merg cu o pomapa de apa care nu e pentrul tipul meu de motor a observat mecanicul cand a desfacut motorul , nu se auzea nimic suspect temperatua apei statea normal ,dar era riscul ca sa-mi rupa cureaua dupa multi km (mecanicul mia zis ca daca mai mergeam 10k km se rupea cureaua Shocked ) .numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR