Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intra in rezervor cam 60l daca pui pana sus si insisti. Cu un consum de 5.5 la drum intins inseamna cam 1000km pana se aprinde becu. Daca fac cum zice aco merg mult mai mult Embarassed . Intr-a 5-a la 70km/h cu pilotul si la o temperatura intre 10-20grade am reusit un 3.7%
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bazare, eu zic sa nu te rist ca ungurii nu iarta. Eu cand am iesit, mi-au cerut buletinele, s-au uitat ca avea prietena vignieta in mana si m-a intrebat daca am laut-o de la chiscurile dinaintea vamii, si apoi m-a pus sa-i arat ce am in portbagaj. am ridicat patura de pe bagaje (ca era scaunele date jos) s-a uitat asa in scarba si a zis sa trec, fara sa ma intrebe de actele masinii. oricum cand m-a pus sa deschid portbagajul i-am zis ca am 2 cartuse de tigari in torpedou si ca nu am gram de alcool. in austria am dat 1.3euro pe diesel iar in germania cam la fel, asta pe autostrada, ca nu aveam chef sa pierd timp sa iau cu 10 centi mai ieftin, caci jumatate de ora inseamna multi kilometri. a si vezi ca nu mi-a zis nimeni dar la intrare in ungaria e o limita de 70 pe care nimeni nu o respecta, eu am incercat sa o respect, drept multumire un conational cu tirul a avut grija cand ma depasea sa ma clacsoneze si sa ma impinga in parapet (daca dadea un flash sau 2, imi dadeam seama ca nu trebe respectata, dar de, asta e romanul). si vezi in austria sa-ti iei vignieta din prima benzinarie (Shell) e vreo 12-15 euro (era la un loc cu motorina deci nu mai stiu exact), sau ti-o pot lua din Ro de la gherete (50lei).
cat despre amenzi, eu stiu persoane care si-au luat amenzi, si apoi i-au prins politia autostrazii prin parkinguri si i-a pus sa plateasca amenda. a Vezi sa lipesti la austrieci vignieta pe parbriz ca altfel amenda Very Happy, ca la unguri e o hartie si un bon fiscal Smile)).
5.5 nu stiu cat iti mananca, caci pe afara si tirurile merg cu peste 90, deci si tu tre sa mergi cu ei. oricum motorina e scumpa rau la unguri, era vreo 7lei/litru. Smile
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
deci...pina la urma cita motorina putem scoate in portbagaj?
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca faci un efort sa ajungi la Oradea si sa iesi din tara prin vama Bors rezolv eu sa nu iti deschida vamesul portbagajul Laughing .
Skip ads

  • Gabi 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
indy a scris:sincer, nu stiu, dar ma intreb de ce ai lua provizii de motorina? taman ce ar mai gusta si masina ceva combustibil de calitate...iar in ceea ce priveste pretul, nu e pe-afara mai mult de 1,5 E litrul de motorina...comparativ cu deja 1.2 E la noi... scutesti un sfert de euro la litru, maxim (deci cam 15 E la mia de km, la un consum mediude 6%...
scuze de off


Acum momentan in Spania, litrul de motorina : Normala 1.18€-1.20€. Motorina mai buna ajunge si la 1.36€ am vazut.
Iar benzina 95: 1.27€-1.29€, iar benzina 98: 1.40€ daca nu ma insel
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ptr mine tot scumpa e daca aici e zero euro pe litru.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.
@bazare. asa este colegule, fie ia(motorina) cat de buna in afara, tot m-ai buna e asta parafinata de la noi. Si consuma mai putin.
Eu la fiecare iesire din tara am minim 40-50 L in bidoane.
In toamna am iesit pe la Cenad, iar la Sandra(TM) am facut plinul. Cu motorina din canistre am rezolvat treaba in zona Erfurt, si am venit inapoi pana la Nurnberg. Inca 80 eur in 2 alimentari si am intrat in tara la Nadlac la fix(cam 30 km pe BC).
Acum 3 sapt, la fel, plinul in Pecica, mers pana dupa Gratz cam 60 km(Wolfsberg), apoi retur. Alimentat de 30 eur pe nationale aproape de Pandorf, si 100 L cu 350 lei aproape de Budapesta(de la un coleg de RO). Si asa am intrat in tara si cu canistrele pline.
Si la vecinii bulgari am trecut vama cu rezerva, dar m-ai putina, dupa caz. Pe Giurgiu, Negru Voda sau Vama Veche.
Deci se poate, dar cu riscuri.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
adrian-ar a scris:deci...pina la urma cita motorina putem scoate in portbagaj?


..deci pina la urma nu mo intrebat nimeni ce am in portbagaj...deh,familist ...si asa am trecut cu 2 bidoane de 35L...doar destinatia mo intrebat. Asa sa fie cel mai rau! Laughing
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si eu am fost acum 1 luna pana in Grecia si retur aproximativ 3500km. Am trecut granita fara sa ma intrebe nimeni ce am in spate ... La intoarcere am bagat din SOFIA 17l ca sa imi ajunga pana la Bucuresti, in rest am mers cu motorina mea. Consum mediu pe 3500 km cam 5%
  • glo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motorina poti sa ai in portbagaj cata incape, dar sa fie in canistre omologate, altfel primesti amenda si trebuie sa scapi de ea.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu in vara am fãcut 11400 km si am consumat 1200 l motorina, câtã puteam sa iau cu mine sa mã scot la bani Very Happy. Am o rulota si am umblat in. Toatã Europa, dar sa iau motorina cu mine nu m- am gândit, multumesc de idee Sad. Vezi topicul de la cãlãtorii in strãinãtate.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu e chiar adevarat ... nu poti trece legal granita cu cata motorina doresti.
unele tari au accize mai mari, preturi mai mari etc. si ca sa se evite "contrabanda" nu te lasa decat cu un bidon.
Skip ads

  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
bazare.
prima oara cand am fost in Germania am trecut cu 150l de motorina (la fel si eu o am gratis). bidoanele le am pus in fundul portbagajului si porma bagaje.
anu trecut cand am plecat in Croatia am trecut cu 80l. ei nu au voie sa-ti umble in portbagaj.doar daca e un fel de filtru si te pune sa golesti totul din masina.

si cum zicea un coleg mai sus.in cel mai rau caz o lasi acolo sau o arunci.
drum bun
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR