Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:@forbidden27 ce ai spus e perfect valabil, insa nu in RO. Ai avut vre-o data de-a face cu firmele de asigurari? Ca sa rezolvi/aprobe despagubirea, sunt doua variante: Spaga sau CSA

Deviez putin de la subiect, insa cam asa sta treaba si cu asigurarea completa a locuintei. Investigatii, declaratii, spagi...
Cat despre asigurarea obligatorie a locuintelor, am dubii mari ca in caz de o catastrofa majora voi fi despagubit.

Nu am avut de-aface cu firmele de asigurari si nici nu imi doresc. In schimb, iti dau 3 cazuri care le cunosc.
1. Fratele meu, fiind plecati toti de acasa, i-a luat sufrageria foc de la un banal aparat contra tantarilor uitat in priza. Noroc cu un vecin care a simtit miros de fum si a sunat-o pe cumnata, lucra foarte aproape de casa, i-a ars o parte din parchet, calculatorul si biroul de langa priza. L-a costat remedierea acestora 60 milioane, recuperat de la asigurari 45 milioane. Ii parea rau dupa aceea ca nu a evaluat bunurile la pret mai mare. Ramanea si cu bani.
2. Un fost patron la care am lucrat decedat in accident de masina (a adormit la volan). Asigurare de viata in valoare de 1,5 miliarde, sotia a primit banii integral la 3 saptamani de la deces.
3. Fost coleg de serviciu, decedat in Emiratele Arabe Unite (infarct), repatriat pe banii societatii de asigurari, suma asigurata, nu mai stiu exact cat, oricum, era peste 1 mld primita de sotie si copii la o luna dupa deces.
@indy: fi sigur ca nu o sa se intample asa ceva. Pe piata sunt deja societati de asigurari multinationale si fi sigur ca au planuri pt astfel de situatii.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Consider ca nu este o suma mare 20 euro pentru o casa asigurata aproape complet cu suma de 20000 euro si 2000 bunuri , traim in zona seismica , acum ani de zile cand a aparut si RCA la fel a fost cu multa lume impotriva si pana al urma s-a dovedit un lucru bun , macar de nu am avea nevoie de o astfel de asigurare .
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:
DB77AAA a scris:@forbidden27 ce ai spus e perfect valabil, insa nu in RO. Ai avut vre-o data de-a face cu firmele de asigurari? Ca sa rezolvi/aprobe despagubirea, sunt doua variante: Spaga sau CSA

Deviez putin de la subiect, insa cam asa sta treaba si cu asigurarea completa a locuintei. Investigatii, declaratii, spagi...
Cat despre asigurarea obligatorie a locuintelor, am dubii mari ca in caz de o catastrofa majora voi fi despagubit.

Nu am avut de-aface cu firmele de asigurari si nici nu imi doresc. In schimb, iti dau 3 cazuri care le cunosc.
1. Fratele meu, fiind plecati toti de acasa, i-a luat sufrageria foc de la un banal aparat contra tantarilor uitat in priza. Noroc cu un vecin care a simtit miros de fum si a sunat-o pe cumnata, lucra foarte aproape de casa, i-a ars o parte din parchet, calculatorul si biroul de langa priza. L-a costat remedierea acestora 60 milioane, recuperat de la asigurari 45 milioane. Ii parea rau dupa aceea ca nu a evaluat bunurile la pret mai mare. Ramanea si cu bani.
2. Un fost patron la care am lucrat decedat in accident de masina (a adormit la volan). Asigurare de viata in valoare de 1,5 miliarde, sotia a primit banii integral la 3 saptamani de la deces.
3. Fost coleg de serviciu, decedat in Emiratele Arabe Unite (infarct), repatriat pe banii societatii de asigurari, suma asigurata, nu mai stiu exact cat, oricum, era peste 1 mld primita de sotie si copii la o luna dupa deces.
@indy: fi sigur ca nu o sa se intample asa ceva. Pe piata sunt deja societati de asigurari multinationale si fi sigur ca au planuri pt astfel de situatii.


Una e sa faci o asigurare pentru casa care sa acopere o varietate mare de daune (sa o faca oricine doreste si sa platesca polita in functie de ce asigura), alta e sa faci o asigurare de viata (personal am asa ceva), la fel cum altceva e sa faci o asigurare "obligatorie" pentru casa, care, repet, despagubeste DOAR in caz de cutremur, inundatii sau alunecari de teren. Daca cineva isi face o casa la cativa metri de un rau, intr-o zona inundabila, merita sa isi faca asigurare, dar totusi cred ca ar trebui sa fie optiunea fiecaruia. Intr-adevar, daca nu-si face asigurare, e bun de plata. Iar privind RCA, chiar daca e obligatorie, este mai mult decat necesara, e o polita de raspundere civila si in momentul cand iesim in trafic suntem expusi la foarte multe...
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La casa asigurata aveam de ales in a face asigurarea obligatorie carea asigura 3 lucruri , cutremur , inundatii si alunecari de teren sau o alta asigurare carea asigura mai multe lucruri totul la aceeasi suma .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR