Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • raresh3

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asigurarea locuinþelor devine obligatorie din iulie 2011:
http://www.zf.ro/banci-si-a...din-iulie-7858468
Ce parere aveti?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ai inteles gresit ... sunt obligatorii din iulie 2010 ... pana in iulie 2011 ai timp sa-ti asiguri casa/apartamentul ... dupa 1 iulie 2011, se vor aplica amenzi daca n-ai asigurarea (20 euro casa din caramida/apartament sau 10 euro casa din chirpici)
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu am scapat mai ieftin,chirpici cu stuf de peste dunare de la fratii lipoveni.
ce parere sa mai avem,un alt bir inventat pentru a se mai scoate niste bani de pe spatele multimii.
urmeaza asigurarea pe carucioare de copii si impozit pe florile mirosite.
  • Aly007

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Luaþi-ne tot mã, ca stãm ºi-n p--a goalã în faþa voastrã!

Mda...
Skip ads

  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Aly007 a scris:Luaþi-ne tot mã, ca stãm ºi-n p--a goalã în faþa voastrã!

Mda...
si cu fetele cum ramane?!
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
o cratima in plus
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Culmea este ca hotii nu fac asigurari pentru cladirile cu risc seismic si nici pentru cele situate in zone cunoscute de inundatii! Evil or Very Mad Si-au format ghiara numai pentru luat! Cum este si cu cartea verde obligatorie...pleci, nu pleci dincolo cu masina....platesti! Evil or Very Mad Nu-mi voi face nici o asigurare...iar daca ii prind pe maimutoii de la primarie la usa mea, ii fac ca pe viitor sa-si faca polita de viata! Very Happy
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asa ziceam si eu.
ASTA E GRESEALA CAPITALA A ROMANULUI
cum se inventeaza vreun bir nou,cum da in gat sa-l plateasca mai repede,de la 5 dimineata daca se poate.
de aia si fac ce vor cu noi jigodiile astea.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am discutat cu o domnita din domeniul asigurarilor. Inca nu e batut in cuie termenul din iulie, dar sigur va fi ca nu se inghesuie lumea p'aci prin Arad sa-si faca asigurare. Eu am o asigurare pe casa si cica daca acopera ceea ce ofera asigurarea asta nou inventata, nu ar mai fi nevoie sa o mai inchei. Dar cine si cum imi verifica, cine ma amendeaza, cum justific existenta asigurarii nu a stiut domnita sa-mi spuna. Adica ma duc la finante, o arat la o tanti de la ghiseu? Fac o copie xerox? Sau legalizata la notar? Harababura!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:o cratima in plus


GENIAL

Si on topic: au venit la sfarsitul anului la mine la usi niste dudui cu casul (?!) la gura sa imi CEARA sa fac asigurare obligatorie de 20E. I-am zis ca am apartamentul asigurat FULL si a plecat recunoscand ca in acest caz nu mai imi trebuie si asigurarea aia de 20E.

Ma gandesc ca este o chestiune deja stiuta bine ca daca ai asigurarae facultativa care acopera daunele stipulate in cea obligatorie, cea de-a doua sa nu mai fie obligatorie.

legat de aspectul verificarii, intr-adevar, sunt toate premisele sa fie un talmes-balmes - ca de obicei

Si inca ceva interesant: am un argument ca de fapt asigurarile astea obligatorii sunt doar un alt motiv (legal) de a imbogatii pe niste baieti (in cazul asta baieti care detin firme de asigurari): argumentul este: ce acopera polita obligatorie? dezastre naturale (inundatii, cutremure, etc). Poate si altele dar in nici un caz NU despagubeste daca se dovedeste ca e vina ta, a proprietarului. BUN.
Acum ganditi-va putin: un dezastru natural, sa zicem cutremur, nu distruge o casa doua; nu, tati, daca e sa pice, pica muuule blocuri (sau ma rog, se avariaza multe apartamente). Ce se intampla cu o societate de asigurari cand un procent mare din asigurati solicita platirea primelor in acelasi moment? Intra in INCAPACITATE DE PLATA
deci, de fapt, asigurarea asta obligatorie e una fara noima, in esenta ei.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E o noua taxa inventata. (Cum probabil cineva mare importator de cauciucuri de iarna a vrut o lege, asa s-a intamplat si aici...)

Mai corect era sa se ridice nivelul de trai, astfel romanul sa fie mult mai constient si sa poata cumpara asigurari, cauciucuri ....
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ D_M_G & DB&&AAA
Baieti, amandoi fiind mai apropiati de varsta mea, ma gandeam ca ganditi altfel. De ce vedeti asta ca un bir? Stim cu totii ca locuim intr-o zona seismica. Un cutremur mare poate aparea maine (va amintiti de 4 martie 1977?). Traim niste schimbari climatice, apar tot mai des inundatii, alunecari de teren, cratere in mijlocul oraselor, chiar tornade. Sa nu mai vorbim de ce vedem pe la televizor, explozii de gaze, tiruri in bucatarie, sufragerie, incendii si multe altele. Noua nu n-i s-au intamplat. Dar pot apare oricand. Ce te faci daca iti pierzi casa? Unde te duci? Din ce iti faci alta? O sa traiesti cu speranta ca poate i se face mila lui Basescu de situatia ta si intr-un acces de demagogie o sa iti faca el alta?
Aparitia pe piata a societatilor de asigurari este un mare avantaj pt noi ca oameni de rand. Pt o suma modica, 20 euro pe an (adica cca 8 pachete de tigari) ai o baza de plecare in cazul unei calamitati. Ai posibilitatea sa faci Casco la o masina. Eu am, dorm noaptea linistit. Cand s-a introdus RCA-ul obligatoriu, la fel, multi impotriva. Multi care l-au vazut ca pe un bir. S-a dovedit totusi benefic. Lovesti un Mercedes de 100.000 euro, ii dai asigurarea si isi face omul masina, nu muncesc vreo 3 generatii de-ale mele sa i-o repare.
Asigurare pt locuinta mi-am facut inca de acum cativa ani cand am cumparat locuinta. Am facut-o pt mine, nu m-a obligat nimeni. Asa am considerat eu. Si e asigurata full, inclusiv bunurile din casa, platesc mult mai mult decat aia 20 euro obligatorii. Pe mine faptul ca au facut obligatoriu asigurarea nu ma afecteaza cu nimic. O am deja pt ca m-am gandit la mine si am stiut sa vad avantajul asigurarii asteia. La romani, trebuie altcineva sa se gandeasca. Si chiar si atunci e impotriva. La fel si asigurarea de viata. Am 3 bucati. Platesc destul de mult lunar dar stiu ca atunci cand o sa mor (toti murim) va ramane ceva in urma mea. Nu va trebui sa se imprumute sotia sau copilul in banca sa ma ingroape sau sa imi faca pomeni.
Chiar v-as ruga sa stati de vorba cu un om care a fost inundat, care i-a luat casa foc, intrebati-l daca era mai fericit acum daca avea asigurare.
@DB77AAA: Ai cumva idee cine sunt acei mari importatori de cauciucuri din Ungaria sau Austria, tari unde de multa vreme cauciucurile de iarna sunt obligatorii?
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
regret sa o zic dar
eu nu gandesc asa, de la pretul combustibilor la taxe inventate si aberante,totul este o mangla.
cand ma uit pe toate site-urile de afara si vad totul mai ieftin ca-n RO m-apuca greata.
auzi tu/ certificat energetic.
n-am nici un fel de asigurare facuta.rca desigur .
iar banii pe care i-as fi dat la casco etc...sunt pusi deoparte ,special pentru un eventual necaz.
nu cred eu ca la vreun eventual cutremur,cand o sa se darame 500 de blocuri, o sa vina ei asiguratorii sa construiasca vreun bloc.
ce zici tu /Forbidden/ e valabil pentru o societate civilizata nu pentru Romania ,o tara care bantuie furatul si devalizarea inca de prin anii 90.
orice taxa inventata eu o aseaman direct cu furtul.


Ultima modificare facuta de deleted-18977 la Mar 04 Jan, 2011 4:25 pm
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@forbidden27 RCA-ul este necesar, casco poate fi necesar, aisgurarea apartamentului (completa ) poate fi necesara, asigurarea obligatorie a apartamentului in conditiile date este ca o taxa pentru ca este inutila pt proprietar, asigurarea de viata este o prostie. Citeste bine conditiile de asigurare.


Ultima modificare facuta de pascaru_val la Mar 04 Jan, 2011 4:26 pm
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@forbidden27 ce ai spus e perfect valabil, insa nu in RO. Ai avut vre-o data de-a face cu firmele de asigurari? Ca sa rezolvi/aprobe despagubirea, sunt doua variante: Spaga sau CSA.

Nu contest lucrul ca o asigurare nu e buna, insa sa luam un caz concret: Masina din semnatura, daca vreau sa o asigur Casco ma costa undeva la 600 $ o medie. In doi ani de Casco pot lua alta de Anglia. Intr-un an de Casco pot lua o caroserie partial echipata. La fel, o zgarietura poate trece neobservata, sau vopsirea unui element de caroserie nu ar trebui sa depaseasca 50 E.
De ce nu fac Casco:
1. Nu-mi (prea) permit.
2. Chiar daca mi-as permite, nu se merita.
3. In caz de o dauna minora, tot ma va costa 20-30 E spaga sau alte cheltuieli sa vopsesc un element.

Deviez putin de la subiect, insa cam asa sta treaba si cu asigurarea completa a locuintei. Investigatii, declaratii, spagi...
Cat despre asigurarea obligatorie a locuintelor, am dubii mari ca in caz de o catastrofa majora voi fi despagubit.


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Mar 04 Jan, 2011 4:45 pm
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:regret sa o zic dar
eu nu gandesc asa, de la pretul combustibilor la taxe inventate si aberante,totul este o mangla. complet de acord si eu
cand ma uit pe toate site-urile de afara si vad totul mai ieftin ca-n RO m-apuca greata. si pe mine
auzi tu/ certificat energetic. o tampenie
n-am nici un fel de asigurare facuta.rca desigur . cumva doar pt ca e obligatoriu?
iar banii pe care i-as fi dat la casco etc...sunt pusi deoparte ,special pentru un eventual necaz. necazul poate veni doar cand ai doar 300 euro stransi
nu cred eu ca la vreun eventual cutremur,cand o sa se darame 500 de blocuri, o sa vina ei asiguratorii sa construiasca vreun bloc. nu o sa construiasca nimeni blocul, tu trebuie sa-l construiesti ca este al tau si al vecinilor (comunismul nu mai este din "89 daca nu stiai)
ce zici tu /Forbidden/ e valabil pentru o societate civilizata nu pentru Romania ,o tara care bantuie furatul si devalizarea inca de prin anii 90.
orice taxa inventata eu o aseaman direct cu furtul. aici cred ca confunzi o asigurare de care tu beneficiezi cu o taxa de care beneficiaza statul, e o diferenta, nu crezi?

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cred si eu ca aceste asigurari obligatorii sunt afacerea cuiva. Ele acopera daune provenite doar din inundatii, cutremur sau alunecari de teren, or, cel putin in ce ma priveste, nu sunt expus catusi de putin nici unei asemenea calamitati. Prin Satu Mare curge Somesul dar, cel putin in oras, nu va iesi NICIODATA, datorita indiguirilor si lucrarilor facute in anii '70-'80. Apoi, cutremur (fereasca Dumnezeu!) Satmarul n-a vazut de sute de ani (s-au simtit cutremurele din 1977 si 1986 dar cu totul nesemnificativ); alunecari de teren-ce sa mai zic? E campie, nu stiu ce ar putea aluneca... Asa ca, ce folos de asigurare?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cum o fi ,cum n-o fi .eu tot taxa inventata de muls o consider.
timpul o va demonstra
suntem liberi fiecare sa facem cum dorim. apropo de comunism // fiei tarana usoara ca tot in blocurile construite pe vremea aia locuim si tot pe aceleasi sosele circulam.
nu ca as fi vreun nostalgic, e o observatie .m-am saturat sa vad blocuri noi democratice ,unul la zece ani construit......ca si autostrazile dealtfel.
e mare pacat si de rovigneta aia platita degeaba.nu ma intreba cati bani am bagat in masina exclusiv din cauza gropilor democratice.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
timpul o va demonstra


si mai exact, dezastrul, cand se va produce, afectand foarte multe persoane; atunci, societatile de asigurari fie vor declara incapacitate de plata, fie vor tergiversa plata foarte mult, enorm de mult...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu-mi plac taxele si birurile aiurea. Insa consider aceasta asigurare obligatorie ca fiind ceva OK. De ce? Sa ne amintim ce s-a intamplat de fiecare data cand au fost inundatii/cutremure/altele: au inceput oamenii sa tipe ca de ce nu vine status sa le reconstruicasca casele. Case construite de multi dintre ei, din start, in contradictie cu cele mai elementare reguli in constructii, in zone inundabile, sau cu risc sporit de alunecari de teren, etc.
In multe situatii oamenii au fost despagubiti. De unde? de la buget. Adica din banii aia pe care eu (ca multi altii) ii platesc.
Nu zic ca toti cei afectati in ultimii ani si-au meritat-o, prin modul in care si-au construit locuintele, dar au fost destui.
Nu sustin nici ca daca banii aia de la buget nu se cheltuiau pe treaba asta, s-ar fi cheltuit ca sa nu intre tara in criza, dar asta e alta poveste. Vorbim punctual de aceasta asigurare. Si, punctual, aceasta asigurare, in forma in care e ea azi (nu vorbim de aberatiile vehiculate acum juma de an, cand se zicea ca trebuie sa faci obligatoria indiferent daca ai o alta asigurare, optionala, care acopera aceste riscuri sau nu) eu zic ca e Ok. Pentru ca cei afectati de vreo calamitate nu or sa mai stea sa planga in drum, asteptand sa vina statul sau Becali sa le faca inapoi casele.

Parerea mea...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR