Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
am bara cu proiectoare si masina nu a avut proiectoare nici macar butonu la blocu de lumini nu este. tre sa fac rost de el( dak vinde cineva?)
Acum a mai facut cineva asa ceva? firele alea care sunt acolo is pt proiectoare? e deja kitu facut? lipseste doar butonu de la blok? mai trebuie puse relee ceva?
Skip ads

  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
da o cautare ca ai sa gasesti ce te intereseaza.
proiectoare puse in vitan cu tot cu cabluri si releu - 1 mil.
  • nick

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si eu mi-am pus proiectoare.Problema este ca trebuie sa schimbi comutatorul de lumini cu unul care este prevazut cu buton pt.proiectoare si sa cumperi un releu pt.proiectoare.eu le-am gasit SH cu 1mil.In magazin la Opel numai comutatorul era undeva pe la 2.4mil.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ai gasit butonul care se inlocuieste sau tot blocul de lumini? la 1 mil? si releul cat a mai fost? si unde la i pus? eu am gasit acolo firele cum ar fi alea de proiectoare..
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ai nevoie de tot blocul de lumini, din pacate nu se poate pune doar butonul Sad
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
poti sa pui un buton separat asta ca sa nu mai umbli la blocul de lumini.parerea mea.
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut
Nici eu nu am proiectoare, dar sub butonul de aprindere al farurilor este loc pt 2 butoane, unul pt stopul de pe spate si unul pt proiectoare...nu se poate pune in locul gol buton pentru proiectoare?
In rest de ce mai este nevoie in afara de proiectoare?
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nick a scris:si eu mi-am pus proiectoare.Problema este ca trebuie sa schimbi comutatorul de lumini cu unul care este prevazut cu buton pt.proiectoare si sa cumperi un releu pt.proiectoare.eu le-am gasit SH cu 1mil.In magazin la Opel numai comutatorul era undeva pe la 2.4mil.

de acord dar cu 2.4 mil se mai pot gasi variante mai putin costisitoare cum ar fi adaptarea unui alt comutator circuitul fiind protejat prin releu nu ar trebui sa apara probleme
Skip ads

  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca am mai explicat eu pe undeva pe aici!
eu am reusit sa fac modificari la blocul de lumini, in sensul ca am facut ca masca (aceea de langa butonul de stop de ceata) a devenit butonul care aprinde proiectoarele
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat un releu de la un magazin de piese de dacia cam 60 mii si am facut legaturile la un buton ca cel de pozitie de ceata. L-am montat fix langa cel de ceata spate si merge de aprox. 2 ani f. probleme. Si mai am inca un rand de proiectoare montate in grila tot la fel numai ca butonul l-am montat in spatiul liber de langa dezaburire luneta spate.
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum spune si titlul, as vrea sa imi reglez proiectoarele de ceata un pic mai jos. Mie personal imi convin asa cum sunt, dar celor care vin din sens opus ma indoiesc ca le place Smile.
Am cautat in TIS, cica s-ar regla de la nush ce surub prezent in bara (...) eu n-am reusit sa gasesc asa ceva.
Sa le demontez de tot numai ca sa le studiez, deocamdata nu imi face cu ochiul treaba, le-as da jos numai daca e absolut nevoie.
So ... a reglat cineva proiectoarele la Astra G? stie cum se face?
Thx a lot!
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu le-am reglat cand mi-am schimbat bara.Intr-adevar, au un fel de surub si poti sa le reglezi pe pozitia sus/jos.
Eu aveam la unul suportul rupt si l-am lipit, ocazie cu care l-am si demontat.Dar nu e nevoie sa-l demontezi doar ca sa-l reglezi.

Very Happy
Skip ads

  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si surubul respectiv, este pe verticala sau orizontala? In TIS scrie ca e orizontal, adica bagi surubelnita perpendicular pe bara ... mie mi se pare ca este unul care este vertical. cum e, de fapt? ai cumva o poza?
LE: si pentru reglaj, surubul are capul in sus sau in jos? E inbus? surub normal?
Daca tot ai facut treaba asta, fa un mic 'tutorial'.
thx
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat

Acolo unde este sageata este la mine un surub cu cap Tork parca si de acolo se regleaza oglinda din proiector. Deci trebuie sa te bagi sub bara, mult succes!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Topic vechi, dar daca tot am dat peste el, postez.
Eu am avut 2 modele de proiectoare pana acum la opel astra g
-model 1, cred ca marca Lucas, se reglau destul de simplu cu o surubelnita in cruce, subul era accesibil si vizibil cu te uitai la masina din fata numarului de imatriuclare, te puneai pe vine si te uitai langa proiector, pe interior, prin grila de aerisire.
-modelul 2, cred ca marca Hella, se reglau mai dificil, cu ajutourul unui inbus de 5. Capul de inbus este accesibil din compartimentul motor, bagand mana pe langa radiator, printre furtune, fire si ce mai e pe acolo. Sau mai usor pe sub masina, dintr-o groapa de garaj.

La Astra G mi se pare ca proiectoarele ajuta foarte mult luminatul pe timp de noapte in si in afara localitatii si nu doar pe ceata. Dar atentie, daca bat prea sus, deranjeaza pe ceilalti soferi, oricum ele deranjeaza mai mult decat farurile pe faza scurta.
Si mai e o problema, de obicei le reglezi cu rezervorul de combustibil pe jumatate si masina doar cu soferul la bord. In momentul cand ai rezervorul plin plus niste oameni sau bagaje in spate, se strica jucaria, sigur bat mai sus si ii deranjezi pe ceilalti.
  • daniondan

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2008

  • Mesaj Privat
poti merge la un servis unde se regleaza faruri si le regleaza ei acolo
iti masoara inaltimea exact ca la faruri si le regleaza pe aparat
  • andreyutzu

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut.
am montat si eu saptamana trecuta proiectoarele (depo).
siguranta era pe tablou (de 15A dar am inlocuit-o cu una de 20A), am pus releul in singurul spatiu gol (20A), am pus butonul in bloc, am pus 2 becuri (H3), am decupat locul si montat proiectoarele in spoiler (cu flexul si cutter-ul Smile Smile).
reglajul l-am facut aseara. intr-adevar, este torx 6, dar din lipsa de spatiu am folosit o surubelnita dreapta si cu multa grija si "tandrete" am reusit sa le reglez "ochiometric".... reglajul este pe verticala, adica prin compartimentul motor, nu prin spoiler.
sper sa va fie de ajutor.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
s-a mai discutat ... sunt 2 modele de proiectoare.
TYC-ul (daca nu ma insel) se regleaza prin spoiler - are surubul de reglaj pe partea dinspre placuta de inmatriculare ...
si celalalt model se regleaza mai greu si prin compartimentul motor ...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR