Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • raul mircea

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dupa ce mi-am luat permisul de conducere ,am condus un Daewoo Leganza ,prima mea masina ,inca o mai am dar ,dinpacare nu o mai conduc fiindca mi-au expirat numerele de inmatriculare si la inmatriculare nu ma gandesc ,acuma am un Opel Astra G din 2001 ,17DTI si sumt foarte multumit de ea.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Foarte frumos topicul,l-am citit in intregime si mi-a facut o deosebita placere sa citesc amintirile tuturor.

Am invatat sa conduc pe Dacia 1310 a tatalui meu (bineinteles nu pe drumurile publice) pe cand aveam 10 ani (de-abia ajungeam la pedale).Cand eram mai mic de atat,ma mai tinea in brate si tineam volanul unui Ford Fiesta 1.6D din 89 pe care l-a tinut prea putin din cauza unei legi date prin 96 legata de taxa vamala (era adus din Elvetia).Chiar cand l-a vandut,respectivul cumparator s-a rasturnat cu ea.
Dacia respectiva luata in 96 era din 1989,avea motor de 1.3 in 4 trepte,era model de export pentru unguri (model TLX) si avea turometru in partea stanga sus a bordului,o raritate de Dacie.Tata a tinut enorm la masina aceea,mereu bibilea la ea chiar si cand nu avea ce face si cumpara numai piese originale.Imi venea sa plang cand a dat-o,dar nu avea de ales,tata luand in 2003 Astra G-ul din semnatura.Aveam 15 ani si mereu visam cand o sa-mi iau permisul ca acea Dacie o sa fie a mea,nu mi-ar fi fost nici-o secunda rusine cu asa o masina.Am vazut doar cum se indeparta cu noul cumparator la volan pe inserate si simteam cum o parte din copilaria mea legata de acea masina se stinge usor... Sad
Astra nu am apucat sa o conduc pe drumurile publice cu toate ca mi-as fi dorit.Era Sport Caravan cu jante pe 16,scaune Recaro,CCRT700,culoare Petrolblau (albastru-verde).Multa lume pe atunci intorcea capul dupa ea,dupa care au aparut si altele,dar tot era mai speciala decat restul. Embarassed
Si momentul mult asteptat,mi-am luat permisul la inceputul lui 2009 si am inceput sa conduc masina tatalui meu,Vectra C Facelift 2006 1.9CDTI de 120 de cai.La inceput nu faceam agerimi,eram foarte regulamentar,dupa care am inceput sa ne cunoastem mai bine si mi-am permis sa-i vad limitele.
Acum un an,tata imi da o veste...nemaipomenita pentru mine.Imi va lua masina mai devreme,cadou pentru reusita mea de a fi admis la Academia FA si fiindca in primul an nu am avut nici-o restanta.Trebuia sa ma incadrez intr-un buget limitat,sa fie o nemtoaica diesel sub 2000cmc si sa fie minim din 2004.Cat de greu putea fi?Dar cautarea durase mai bine de o luna si eu nu-mi gaseam masina visurilor,vroiam o masina ca a tatei de care ma indragostisem,dar sa aibe un aer mai tineresc,nu chiar atat de sobru.(sunt totusi tanar nu-mi trebuie limuzina).
Si chiar cand vreau sa ma dau batut,apare in cele din urma masina pe care aveam sa o cumpar.Era alba,era hatchback,era dotata si avea acelasi motor ca masina tatalui meu.Nu credeam ca o sa imi cumpar vreodata masina alba,dar asta era chiar frumoasa,era din 2005 si indeplinea toate criteriile impuse,m-am indragostit numai din poze.Ii arat tatalui meu masina,isi da acordul,problema era ca eu nu puteam sa ma duc sa o vad,eram in permisie si trebuia sa ma intorc la academie.Se duce tata cu un prieten,o examineaza,avea o problema la bobina de inductie a compresororului,dar s-a rezolvat ieftin.Imi spune ca a cumparat-o si ca se indreapta spre casa.Simteam cum explodez de bucurie,era prima mea masina ce aveam sa o conduc si de care sa am grija.La o saptamana,vine tata dupa mine la Brasov sa ma ia din nou in permisie si sa mergem acasa.Cu cat ne apropiam de casa,imi batea inima din ce in ce mai tare si deja nu mai aveam stare.Tata imi tinea deja discursul despre intretinerea unei masini si chiar il ascultam,ca pana la urma am avut doar de invatat de la el si inca mai am.Vine punctul culminant,mama coboara cu cheile masinii si cele de la garaj si eu deja nu puteam sa ma mai stapanesc.Deschide garajul larg si eu raman blocat,10 secunde nu am zis nimic.Eu ma uitam la ea cu un zambet imens iar ea tot cu botul spre mine,imi inducea ideea unei masini care zambeste cel putin la fel de mult ca mine.Am sarit in bratele alor mei de bucurie si am stat vreo 10 secunde cu ei luati de gat,dupa care m-am urcat in ea.Am fugit direct la prietena mea,pe care am ametit-o cu imbratisari si sarutari de fericit ce eram si cu toate ca era fana VW si acum Opel,cred ca iubeste masina asta cel putin la fel de mult ca mine. Very Happy
Va rog frumos sa ma iertati daca v-am plictisit cu povestea mea,dar simteam nevoia sa va deslusesc si voua trairile mele.
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Foarte frumoase si placute amintirile si ai talent de povestitor.
Si eu am tinut mult la Dacia Nova dinainte insa.....Opel-ul Corsa e cu adevarat ceea ce mi-am dorit. Smile
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru aprecieri! Embarassed
Ceea ce spui este adevarat,dar cand ma gandesc la vremurile de demult apuse,as vrea macar o zi sa retraiesc acele clipe minunate.
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
in 2006 am luat permisul. Prima masina condusa a fost dacia 1310 a tatalui meu. Era din 89 masina si a mai tinut-o pana in primavara lui 2007 cand a facut un credit si si-a luat zafira 2.0 dti din 2001. A fost buna ca am invatat sa merg pe ea. Cel mai nasol era ca nu intra mereu "intr-a-ntaia" si ma chinuiam cu "a doua" prin intersectii in rest...era buna de ici pana colo, fara calatorii la distante mari. Era masina de naveta pana la munca si inapoi a lui taica-meu.
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cand am luat permisul anul trecut in mai aveam o dacia solenza scala 1,4mpi an 2004.
SI acum actuala opel astra g 2001 1,2 16v Smile si ff multumit Smile.
  • circuitz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am luat permisul in 2004 , atunci avea tata o dacie din 2000 ( zambetul lui Iliescu ...Smile )...o bibileam toata ziua
  • htbrain22

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Mi-am luat permisul in 1995 si prima masina condusa a fost la job, un Aro cu motor de Brasov cu un asa joc de directie ca nu puteam merge in linie dreapta. Am facut a 2-a scoala pe acea masina, ajunsesem sa ma strecor la milimetru printre masini (avand acelasi joc la directie). Devenisem regele soselelor la 6 luni de cand imi luasem permisul, asta pana am facut zdrente Dacia beak pe care o conduceam (tot de la job) cu care am intrat in plin in lateralul unui Cielo cu 500 km la bord. Nemernicul fortase semaforul si trecuse pe rosu in timp ce eu intram pe verde, lansat dar in acelasi timp mascat de un autobuz, Omul a spus la politie ca a trecut pe galben si uite asa am fost scos vinovat de accident. E primul si ultimul accident major si primul si ultimul in care sunt vinovat. Dar sa revin la prima masina detinuta. Tin minte ca, neavand bani, stateam la balcon si priveam masinile pe strada inchipuindu-mi cum ar fi sa le conduc eu, sa fie ale mele. Si ma mai uitam dupa o Dacia 1100 a unui vecin care vroia sa o vanda iar eu, disperat sa am masina mea, tare as fi vrut sa o iau. Insa mi s-a ivit ocazia sa cumpar de la un coleg de serviciu al carui tata era prea batran sa-si mai conduca masina, o Skoda 105L. Si asta a fost prima mea masina! Am dat vreo 300 sau 400 dolari pe ea si m-a tinut vreo cativa ani. Era fabricatie 1978, ii schimbam uleiul in fata blocului + platina + bujii etc. Am facut concedii cu ea, am urcat pana la Pestera, in Bucegi, am fost la pescuit prin coclauri prin care cu Vectra nu m-as mai baga. Mergeam cu 120 km/h de la Campina la Ploiesti, pe linia dreapta lunga de cativa km si manca la forja cam 1 l de ulei. Cand plua torential intra apa inauntru ca la balamuc, scoteam cate 2 galeti Smile. A 2-a masina a fost tot skoda, felicia de aceasta data, a 3-a Renault Megane 2.1, 1,9 dci, 131 hp iar a 4-a Vectra de acum. Multa vreme nu am avut masina personala pentru ca aveam masina de serviciu la discretie si nu se justifica una personala. Cam asta e povestea mea Smile O tempora ....
Skip ads

  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Prima mea masina am luat-o in anul in care am luat si permisul, 2004, si a fost un matiz, cu casetofon(cu caseta), pe care l-am inlocuit cu mari eforturi cu un radio-cd, pentru ca mufele si sistemele de prindere nu erau universale...Smile) Asta e doar una din amintiri.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am invatat sa conduc de pe la 14 ani, nu pe drumurile publice, pe drumuri de tara la bunici, cu masina alor mei ,o Dacie 1300 din 1976. Cind am luat permisul in 1990 , mai conduceam masina parintilor, iar in 1991 am dat lovitura, mi-am luat un Golf 1 cu motor de 1300cmc, benzinar. Era bestial, cine mai era ca mine cu nemtoaica in anul 1 la facultate. L-am tinut pina prin 1998 cind am luat Cielo. Mi-a parut asa rau dupa el cind l-am dat ca ma ducem la urmatorul proprietar saptaminal sa vad Golful, cu el am mers mare , munte, studentia mea e adunata in amintiri legate de Golf. Ce vremuri!
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am luat carnetul in 1999, si de condus am invatat sa conduc pe masina de scoala ( Golf 2 ), fiindca ai mei credeau ca daca invat mai repede o sa fur masina si ma bag singur in probleme . ( aveau dreptate Smile ) .
Prima masina a fost un Peugeot 205 ( cadou de la ai mei ) care era o super masina, mai ales pentru un incepator.
Din pacate dupa ce am terminat primul an de soferit, am facut accident cu ea, ma credeam probabil deja Schumacher
Ramanand fara masina, dupa perioada de suspendare am mostenit masina lu' tata o Dacie 1310 (nu a fost o perioda foarte frumoasa Smile ) iar in 2006 mi-am luat prima masina din banii mei, un VW Jetta 2 1.6D din '89 cu care am petrecut 6 ani. ( iarna dardaiam pana se incalzea si vara ameteam de caldura, dar si-a facut treaba, plus ca consuma foarte putin ) .
De doua saptamani am renuntat la Jetta si m-am urcat in a doua masina cumparata de mine, dar prima masina nou nouta - un Opel Insignia . Inca suntem la primele flirturi si incet incet din indragosteala de adolescent devine ceva stabil Smile
  • mmc666

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1995 xv20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2011

  • Mesaj Privat
prima mea masina a fost si inca este opel omega b 2.0 i
Skip ads

  • yooman

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Dupa ce am luat permisul am avut la dispozitie o Dacia 1310 a tatalui meu... acum conduc un Opel Astra Classic II din 2007, masina de care sunt foarte multumit.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Inainte de a lua permisul conduceam masina unui prieten, binenteles o Dacia 1300. Din aprilie 1996 am circulat o perioada cu break-ul tatalui meu cumparata noua nouta cu cateva luni inainte de a lua permisul. Dar eu vroiam masina mea asa ca am cumparat o alta Dacie, cei drept mai veche (1986) si am facut o gramada de km cu ea. Apoi,pe rand, am avut un golf II rosu, un bmw 316i. In 2008 mi-am luat astra g caravan, masina care o am si in ziua de astazi. Viitoarea masina va fi cu siguranta Opel astra H, dar deocamdata sunt alte prioritati.......
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si permisul? Cand il iei? Very Happy
  • urs_parcat

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In 2006 am luat permisul si cam ca majoritatea am condus Dacia 1310 a tatalui, din 88 si model facut pentru Ungaria, o frumusete de masina galbena ca ceara... Aceasi problema cu treapta 1, insa dupa 2 luni am trecut la Dacia Logan 1.4 Laureat. Faptul ca era noua si avea casco mi'a permis sa imi dezvolt abilitatile de sofer. Din 2009 am trecut la Astra G 1.7 DTI, de care sunt foarte multumit si se pare ca m'am indragostit de opel.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cand am luat permisul "nu aveam" masina. Permisul l-am luat in 1996, masina a venit dupa 2 ani cu banii dupa nunta. O Dacia 1300.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cand am luat permisul, nu aveam masina. Prima masina a fost opelul vectra din profil care o am si acum.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD a scris:Mie nu mi se pare o prostie sa faci scoala pe Dacie sau sa conduci una. Daca tot faci scoala macar fa-o cum trebuie. Inveti din greu ca sa-ti fie usor. Diesel.... Instructorii au vorba aia "Cine invata sa mearga pe benzina merge pe orice masina". Eu sunt de parere ca unele drumuri in viata trebuiesc facute cu greu.[...] Cred ca unii nu prea au treaba cu soferia de plang asa mult.

Nu pot fi de acord. Fa scoala de soferi pe ceva care te avantajeaza pe moment, ca sa treci testele. Conteaza daca ai avut instructor bun, si deci ai primit tot ce trebuie ca in timp sa devii un sofer bun, rational. La fel cand am invatat sa inot, am mers la bazin, cu instructor autorizat. Am facut un curs de 2 saptamani, am luat premiul I la 25m (chiar daca am luat 3-4guri de apa si era sa ma sufoc) apoi am mers toata vara la bazin pe bani sa invat sa inot. La fel si pe AUTO, scoala de soferi e pe o perioada prea scurta ca sa faca sofer din tine, deci ideal ar fi daca ai alege o optiune care sa te avantajeze la examenul pentru permis.

Eu am facut scoala pe Dacia 1310, pentru ca nu prea era alta optiune. Dar ulterior am insistat ca sotia mea sa faca scoala pe un Golf III 1.9 turbo-diesel, o masina care era ideala pentru un incepator. A luat carnetul din a 2-a incercare, apoi in anii ce-au urmat si-a imbunatatit tehnica si acum merge pe orice masina. In continuare prefera sa conduca diesel, e mai prietenos cu soferul.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu ai dreptate.asa se practica acum.sa iei permisul.si dupa iesi pe strada in trafic si ajungi ori la stiri ori la "soferi care trebuie spanzurati" am invatat sa conduc la 14 ani pe drumuri de tara.la 18 ani la scoala deja ma credeam sofer.am avut noroc de un instructor (dacia 1410 carea avea 1 an in 1998) de la care am invatat multe.sa anticipez in trafic,punctul mort din oglinzi,etc. am si picat la oras.de emotii am mers prea incet. acum majoritatea scolilor de soferi se axeaza pe promovabilitate, sa iei permisul.erau si in 98 cand am luat eu din astia.dar mai putini.am vazut proaspat "soferi" care nu stiau sa schimbe a 4-a ca la scoala nu ii invatase,faceau parcari laterale mecanic,etc.
clar ca in 30 ore nu devii sofer, dar macar notiunile de baza sa te poti descurca in trafic ar trebui sa le stii.eu as introduce si poligonul ca proba de examinare.

on topic: prima masina dupa permis a fost un citroen visa din 84. dupa am avut dacia papuc 1,6 (30 k reali), dacia 1410 din 89( cea mai jaf masina condusa), citroen visa 85, vectra a 89 si acum cea din semnatura.
la 19 ani am fost sofer pe un TV din 77 2,5 benzina(4 zile ca dupa am pus diesel de 2,5) pe masina aia am invatat soferie si mecanica.nu avea nimic bun inafara de directie.a fost o adevarata provocare pt un copchil de 19 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR