Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema... Am facut abia 7000 - 8000 km de la ultimul schimb de ulei si filtru si deja a aparut acel tzacanit specific lipsei de ulei.

Intrebarea mea este daca pot completa cu un litru de ulei (ramas de la ultimul schimb) pentru ca vreau sa-l schimb abia peste 2000 km ... se poate?
Skip ads

  • bodo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
fristei a scris:Am si eu o problema... Am facut abia 7000 - 8000 km de la ultimul schimb de ulei si filtru si deja a aparut acel tzacanit specific lipsei de ulei.

.......


tacanit specific lipsei de ulei Question Question ...poate din cauza uleiului ca isi pierde propiretatile si nu din lipsa de ulei...pai distrugi motorul daca nu ai ulei suficient in el...este chiar indicat sa completezi in cazul in care scade sub limita minima
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
si eu am mers fara ulei mult timp si cuzinetii de la biela aratau jalnic. aveti poze in alt post de-al meu, erau mancati de material cam 2 mm din ei ..ceea ce nu e prea bine Smile ma rog..discutabil, avand in vedere ca scria pe ei 06.89 ... dar chiar nu e indicat sa mergi cu ulei putin... presiunea nu mai ajunge sus in culbutori cum trebuie... nu se amorseaza ca lumea -> nu -ti deschid supapele cum trebuie..
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Tox are dreptate si poti completa cu acelasi ulei daca masina haleste. Verifica atat nivelul cat si starea uleiului si vezi ce ai de facut ori completezi ori faci un schimb de ulei plus filtru.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
1. ce ulei ai pus?
2. ai verificat pe joja si este nevoie de 1 litru???
Intrebarea mea este daca pot completa cu un litru de ulei


referitor la intrebarea 1 daca poti zi si specificatiile... (ACEA; API si daca are si altele gen MB, VW sau GM-L-xxxxx)

si eu am ceva probleme cu uleiul dar doar de un an (si vreo 10000 km) si suspectez uleiurile....
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cum procedez eu :la fiecare schimb pun 4,5l ulei mobil semisintetic +un aditiv de ulei 2+2 iar dupa 5000 de Km.mai complectez tot cu aditiv dar cam 200-250ml.,atat mai intra. Asa procedez eu si la fel am procedat si cu Dacia cand o aveam numai ca ulei-ul era BP si asa a ajuns motorul la 180000km fara sa se umble in el si chiar si acum nu necesita umblat in el.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR