Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Happy_Maker

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cine stie bine germana? Uite am gasit ceva interesant:

-http://www.auto-motor-und-sport.de/d/60259
-http://www.autobild.de/suche/artikel.php?artikel_id=6033&artikel_seite=0
-http://www.auto-motor-und-sport.de/d/56986

Ce ziceti? Cum vi se pare?
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu zic ca artrebui testat motor 1.9 cdti de pe astra contra 1.9 tdi de pe golf ... nu 1.7vs1.9 ... adevaru ca 1.9 de pe astra scuipa in cap orice golf Smile
  • gaurika

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Happy_Maker a scris:Cine stie bine germana? Uite am gasit ceva interesant:

-http://www.auto-motor-und-sport.de/d/60259
-http://www.autobild.de/suche/artikel.php?artikel_id=6033&artikel_seite=0
-http://www.auto-motor-und-sport.de/d/56986

Ce ziceti? Cum vi se pare?


pentru cei care NU stiu nemtzeshte:

ATENTIE: trebuie luate link-urile cu (,) copy-paste! Altfel face referer-check - si trece inapoi la germana ...


http://216.239.39.104/trans...p;artikel_seite=0

http://216.239.39.104/trans...-sport.de/d/56986

http://216.239.39.104/trans...-sport.de/d/60259

Wink
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Happy Maker , tu cat mai astepti dupa astra ta ?
Skip ads

  • dizy

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: BACAU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
golful 5 arata jalnic si nici la dotari nu arata bine; ati vazut voi faruri care se misca(nu sus - jos) si lemn pe bord
fortza ASTRA H
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ASTRA RULES!!!!!

super de super !!!!!!!!!

Golf sucks!!! Problema e ca au dat chix cu Phaeton si mai dau un chix si cu golfu' tote revistele din germania trag pe golf ca la noi in politica pe PSD sa-l scoata din ....... ca e "in the butt", am inteles ca sunt probleme mari la vanzari dincolo.

Nu o sa zica sasu' ca e mai bun Opelu(GM) adica Americanii.
De aia cred ca din start a fost Opelu considerat o masina nepopulara ca la origine e Americana.
  • godaro

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ma bag si eu in discutie ca musca....

frumoasa rau de tot noua astra, dar e si scumpa vai mama noastra....

n-are AC, al 6 lea airbag e pe bani, la fel si tetierele active fatza. climatronicul e la ani lumina distanta (nici nu te poti lipi de el).

motorul de 1,6 (cel care ma intereseaza pe mine) e cel mai slab din toata gama (renault, pgt 307, golf5 fsi) si este comparabil ca performantze cu 1,4 FSI de la GOLF. e mai mic la interior ca golf 5, si nu are suspensie independenta spate. la aceleasi dotari (minimale) ESSENTIA 1,6 este mai scumpa decat TRENDLINE 1,6 (nu cel FSI) cu vreo 500 EUR

cu toate acestea si maine mi-as lua o astra. ce conteaza ca e putin mai scumpa, feelingul este cu totul special

DOAMNE AJUTA !
  • cristisor

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Kosovo
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Hei, ati lasat-o balta cu topicul asta ?! Bine ca va dadeati cu parerea cand nici una dintre ele nu prea era pe sosele. Acum, de bine, de rau, le vezi pe roti si, cu ceva bafta, te nimeresti primul la semafor in linie cu un Golf V. Priviri ascutite, sprancene apropiate, adrenalina, mame, organe...

In ultima vreme (de la ultima postare pe topic, adica) probabil v-ati urcat intr-un Golf V, poate ati si mers cu unul. Despre Opel nu imi fac probleme, sigur il stiti. Ei, acum, dupa rulaj, care sunt impresiile?

Personal vorbind prefer Astra (ce surpriza, nu...?) pentru design (in & out) in primul rand. Designul la IV il gaseam cel mult "digerabil", dar asta la V imi repugna. Interiorul mi se pare in limitele asteptarilor la Golf, ergonomic, cu materiale de calitate medie, finisaj OK, si cam atat. lipsit complet de personalitate, totusi inconfundabil VW (daca e lipsit de personalitate, e VW Laughing !!!). Astra are in schimb stil, atat la interior, cat si la exterior. La asta, VW mai are de lucrat muuuuult!

La motoare, din cate am citit, diferenta e de tehnologie, nu neaparat de performantze, unde sunt destul de apropiate. N-am mers suficient cu un Golf sa vad diferenta intre puntile spate (nu detaliez, stie toata lumea), dar nu cred sa fie sesizabila sau favorabila vreunui model.

Cred ca pana la urma diferenta maxima intre modele o face designul, unde, evident, Astra bate detasat! Laughing
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am Astra (G) dar imi place mult mia mult GolfV deoarece:
1. design care este mai conservator si imi place mai mult Golf-ul, desi nici Astra nu este urata
2. motor 1.9TDI, desi nici 1.9cdti nu este de aruncat, insa VW este mult mai bun la motoare diesel
3. la golf poti sa optezi pt. un 4x4 cu suspensii intarite... super util iarna.
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
nu sunt fan opel dar vw este cea mai penibila si fada marca de pe piata, so...opel astra
  • cristisor

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Kosovo
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa nu cadem nici in extrema cealalta! Wink

La cea mai fada marca de pe piata eu as baga Citroen, de exemplu. Poate se mai scot acum, cu C4/C5/C6 noi, ca pana acum n-aveau nici cap nici coada C3 sau Xsara ori Picasso.

Cat despre VW, noul Passat arata destul de bine, mai ales fiind facut (si desenat) de VW. Nici Golful, la interior, luat in valoare absoluta, nu-i chiar rau. Dar la exterior sucks! Mad

Iar in comparatie cu Astra, mai au mult de munca! Razz

Pe de alta parte, intre Passat si Vectra (acum, inainte de face-lift-ul anuntat), merg cu Passatul.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am votat Astra pentru ca imi place fff mult design-ul. Arata f bine masina dupa gustul meu.

Dar la motoarele pe benzina Golf V e mai tare. Are FSI care este ultima generatie de motoare pe benzina. Foarte bun.

Din cate am inteles diesel-ul Opel e mai bun decat cel VW.
Skip ads

  • ARSY

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai ca votez si eu, tot cu Astra bineinteles. Design-ul e punctul forte al masinii. Din cate am citit in AMS motoarele FSI de pe Golf nu sunt chiar asa de grozave, ziceau ca surplusul de pret fata de versiunea normala cu 102 CP (la aia de 1.6) nu se justifica nici prin consum si cu atat mai putin prin performante care sunt slabute comparativ cu concurenta. Singurele chestii deosebite ar fi tehnologia folosita si cutia cu 6 trepte. Nu imi place la VW gaura prea mare de putere intre motoare, de la 102cp (sau 115 la FSI) la 140cp la motoarele pe benzina si de la 105cp la 150cp la motorina. La Opel exista motorul de 1.8 benzina cu 125cp si 1.9cdti cu 120cp pe motorina.
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor opelistilor!
Nu am astra H dar am G Smile pe care am sa o vand numai daca imi iau H.Lasand gluma la o parte SINCER nu am mers cu Golf V nici macar nu m-am plimbat dar am mers cu Golf4 a unui prieten de al meu.HMMM VW 1.9tdi 90CPpe langa 1.7dti al meu.Vreau sa spun ca mare diferenta privind spatiul nu prea este,partea buna e ca TDI cand ai calcato si de la turatii joase pleaca frate nu am ce sa zic.Acum sa va spun si parerea posesorului de Golf despre ASTRA mea.La mine faza e ca turbina nu intra ca la el din prima(TDI vs DTI)dar mi-a spus sincer ca atunci cand intra la mine turbina trage identic cu a lui nici mai mult nici mai putin,ba chiar avem acelasi numar de turatii la aceeasi viteza.Asta fiind spuse dupa ce a conduso el ca nu ma credea cand i-am zis ca ma tin dupa el.Sa revenim la DISCUTIA NOASTRA.AM mers cu Corsa ultimul model(NO COMMENT).Pai va dati seama daca la Corsa sa lucrat asa bine va dati seama cat de reusita e astra H.Mie sincer imi place Golf V dar din cate am auzit ca e cam slab la calitate fata de IV.Acestea fiind spuse imi place mai mult ASTRA H la design decat Golf V si la calitate cum Astra sta mai bine si are si motoare de da fum Golfului alegerea mea fara sa stau pe ganduri e Astra H.Daca imi voi vinde G cu siguranta imi voi lua H......sa auzim de bine
  • floterminator

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca puneai intrebarea asta pe un forum VW alte raspunsuri ai fi primit...deci raspunsurile de aici nu pot fi obiective. Si eu as merge pe Astra
  • alex11

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ce sa mai spui Shocked . e tare . golf 5 am inteles ca nu e prea reusit, 4 e mai bun! astra new e astra new..... Very Happy
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am votat astra h, nu pentru ca am astra h ci pur si simplu astra h arata mult mai bine decat golf 5, dar din punct de vedere al motoarelor , si golf are destule motorizari, si nu uitati de r32 care dezvolta 250 cp, iar r32 arata destul de bine, si bineinteles tot nu arata ca un astra opc Very HappyVery HappyVery Happy
  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Votat Golf!

La exterior designul e mai reusit la Astra H, dar Golf-ul mi se pare mai calitativ in interior. Per general eu as merge pe Golf.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Votat Astra.

FSI de la VW are nevoie de benzina cu cifra octanica min. 106 pt. a putea functiona optim. La noi, de abia gasesti cu 96. Deci, a cazut din start. Despre TDI nu am ce reprosa; am condus TDI`uri si chiar dupa 200.000 km nu am avut treaba cu el.
Aspect exterior: parere subiectiva, Golf V suks; prea conservator. R32 mai e cum mai e, dar nici ala.

Twinport de la Astra: o tehnologie care chiar functioneaza. CDTI`urile sunt bune pt ca au injectie in rampa comuna, consum mai mic bla bla.
Aspectul la Astra e mult mai tineresc decat cel al Golfului. Nu mai vb de GTG care a rupt gura targului. OPC`ul e senzatie pt. cine isi permite.

Parerea mea e ca Opel va recupera foarte mult in urmatorii ani doar prin prisma faptului ca se orienteaza din ce in ce mai mult catre tineri, ofera motorizari puternice, iar design`ul masinilor este foarte bun. De asemenea, viitoarea generatie de Vectra, speram si Astra va avea ca optiune un sistem de tractiune integrala.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mda, al 17-lea airbag si tetierele active sunt esentiale... Laughing Optiune "piscina" nu se vinde Question Eu zic ca e o discutie complect inutila, care dovedeste un singur lucru... lumea are timp de pierdut pe Internet, sa vada ce mai zic seviciile marketing ale firmelor... Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Chestionar

Alege intre Astra h vs golf 5
Astra h 82%
Golf 5 17%
99 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR