Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are importanta daca vin pe interior sau exterior. Tablitele alea sunt "senzorii" de uzura - practic, se face o masa cand se uzeaza placutele si ti se aprinde un bec in bord.
Skip ads

  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La Mercedes cand schimbam placutele , se desfacea de tot surubul din partea de jos, cel de sustinere al etrierului , cel se sus se slabea si apoi basculai etrierul catre sus , placutele aproape cadeau singure , le puneai pe cele noi dupa ce presai pistonasul si apoi montajul , aici daca etrierul nu basculeaza cum naiba bag placuta mai ales care tablitele alea in plus ca si grosime ? O sa incerc mai pe seara sa vad daca mai reusesc sa montez ce demontez .
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
M am uitat iar pe tutorial si acum vad ca dupa ce se desfac cele doua suruburi cu torx etrierul se scoate , atunci treaba ar fi mai usoara , sper numai sa pozitionez tablitele cum trebuie . Va spun eu deseara daca nu ploua .
PS " fluturasul " acela care pare din plastic cred ca este cheie de antifurt , in cazul asta tubulara care i este rolul ?
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Hm, parca tin minte ca se pot schimba si fara sa dai etrierul jos ...
Skip ads

  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ar fi premiera mondiala .
PS tubulara de mai sus era pt prezoane .........
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Chiar te rog cand termini sa ne spui cum a fost, nu stiu de ce tineam eu minte ca nu trebuie dat jos etrierul.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
E a doua oara cand ridic masina pe cric si ............surpriza , etrierul are cele doua suruburi cu cap imbus dar de 7 , in toate trusele nu am asa ceva , deci voi fi nevoit sa merg la service .

PS imbus normal nu stelat , la trusa de imbus stelat am avut de 7 dar calitatea e indoielnica . Varianta ar fi polizarea unui imbus de 8 , dar cred ca l stric, asa ca la service .
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Si la mine e inbus de 7 dar se poare cumpara un cic separat ,nu trebuie toata trusa .sau cumperi un set mai profesional daca tot economisesti bani, care contine si saptele.mai degraba trebuie mers la service sa schimbi doar lichidul .acolo se schimba sub presiune si nu te tirasti pe sub masina sa aerisesti.de fapt nu se aeriseste deloc , pentru ca inmodul asta nu intra aer pe sistem😉😉
Skip ads

  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Scula face 50 % din meserie , am fost la service si gata cu placutele vechi , oamenii au avut tubulare cu cap imbus , asa ca foarte usor au dus la bun sfarsit lucrarea . Pe spate un dorn si uite asa m a costat doar 60 de lei fata spate , per total multumit si cu lectia invatata , deci viitoarea achizitie o trusa de scule profesionala .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru un litru de lapte nu este nevoie sã-þi cumperi o vacã. Imbusul acela se gãseºte ºi separat pe la magazine gen Praktiker (eu de la ei am cumpãrat). Tot ce trebuie sã faci este sã iei unul de calitate.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Parerea ta , eu vreau sa am trusa cu de toate , sa vedem de la cine iau , se pare ca Yato stau bine la pret , vorbesc de pret de depozit , am acest avantaj .
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ce bine e sa revizitezi topicuri vechi, vezi exact cand ai facut o anumita operatiune Smile A venit momentul sa schimb placutele de frana, iar de data asta, voi schimba si discurile. Ce recomandati? Ma gandeam sa ii pun ceva mai performant, dar vad ca alea sunt la diametru de 284-288mm - sa fie asta o problema? Voi ce ati montat - discuri, placute? Data trecuta am pus TRW si cand se incalzesc scartaie ca un tramvai, si in plus parca nu mai au aceeasi performanta...
Skip ads

  • donatelo

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Discurile de frana noi eficientizeazã frânarea?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR