Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • virus86

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
As dorii sa stiu daca se merita sa instalez pe corsa B o instalatie de xenon, ce putere ar fii mai indicata, 35w cu 6000k/8000, sau 55w cu 6000k/8000k.

Ar exista probleme majore la instalatie, sfaturi despre marca de xenoane, etc.
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ai faruri clare nu pune xenon!In rest nu conteaza daca-i 35w sau 55w la corsa. Sfat: mai bine cheltuieste banii aia pe altceva mai important!
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am avut pe cielo , BI-XENON.Rezultatu este uimitor !
Reglate pe stand nu am primit nici un flash!
Cand dadeam lunga si proiectoare (Tot xenon) aveam impresia ca-i zi afara !
Parerea mea ca merita toti bani , pe vremea aia am dat vreo 8 mil pe tot
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Este foarte deranjant cand te intalnesti cu cineva ce are montat xenon pe faruri normale.
Referitor la [6000k,8000k] ,cu cat valoarea este mai mare cu atat lumina va fi mai albastra ;pe ceata iti vei blestema zilele cu lumina albastra;daca ai posibilitatea cumpara ceva la 4500-5000k-este mai alba spre galbui.
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut pe corsa cu farurile originale,si vedeam bine,dar altii NU!Am pus pleoape si asa era un pic mai acceptabil,dar oricum cine se deplaseaza in fata e orbit fiindca farul nu este conceput pentru asta.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Era doar o parere , si v-am spus din propria experienta ! Era cielo nu corsa b , cielo sufera de lumina !
  • MGADE

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Buna.Vreau si eu sa-mi pun niste becuri ...pe ele scrie 12v ,55w firma oarecare....Imi poate afecta ceva la instalatie?Sa se arda ceva?Pana acum aveam de 21w ,12v..
P.S: Imi cer scuze daca am postat gresit si daca am intrebat o "tampenie",dar chiar nu ma pricep...Numai bine!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
E bine ca iti ceri scuze,dar asta nu repara raul deja facut.Era foarte simplu sa postezi la subiectul despre lumini,etc.
Totusi,iti voi raspunde:becuri de 21W exista doar la semnalizari si stop frana.Cele de 55W sau mai mult,sunt pentru faruri (35W xenon).
Nu ne-ai spus nici unde vrei sa pui acele becuri,nici ce masina ai...ce sa mai zic...asta e romania de azi Crying or Very sad
Skip ads

  • MGADE

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
danpet a scris:E bine ca iti ceri scuze,dar asta nu repara raul deja facut.Era foarte simplu sa postezi la subiectul despre lumini,etc.
Totusi,iti voi raspunde:becuri de 21W exista doar la semnalizari si stop frana.Cele de 55W sau mai mult,sunt pentru faruri (35W xenon).
Nu ne-ai spus nici unde vrei sa pui acele becuri,nici ce masina ai...ce sa mai zic...asta e romania de azi Crying or Very sad


Imi cer inca odata scuze....am opel corsa b din 1998,2usi,gri,60cp....Iar cu becurile am rezolvat-o,mi s-a ars becu` de la faza scurta si m-a oprit politia...altfel nu-l schimbam:))Multumesc
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sigur ca merita xenon pe corsa b, face toti banii. xenon de 4300 sau 5000k maxim. am gasit bi-xenon H4 la 220 ron toata instalatia.
  • adysh

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu dati bani pe prostii(este o parere pur personala) , adica pe tot felul de instalatii sofisticate si in acelasi timp scumpe.
Am montat Philips H4 X-TREAME VISION si sunt foarte multumit , in conditiile in care circul mai tot timpul in conditii meteo nefavorabile(ceata,ploaie) si bineinteles pe timp de noapte.

Stima
  • kaferfan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca vrei sa pui xenon, pune fara nici o retinere, face toti banii
diferenta notabila, nu-ti obosesc ochii, vede mai bine, lumina mai bine dispersata
cat despre faptul ca xenonul e ptr faruri cu lupa....numai tampenii
sunt masini cu faruri cu sticla clara, fara lupa, echipate cu xenon din fabrica ( ex: Laguna 2)
deci....un far orbeste numai daca e reglat prost
Skip ads

  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De acord cu tine. Merita toti banii.
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
O sa am probleme cu politia daca montez asa ceva pe masina.
Cica sunt plug&play. NU trebuie sa aduc nici o modificare la instalatia electrica
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Primul lucru e sa ai grija sa nu fie faruri de Anglia! La masinile cu volanul pe dreapta,faza scurta bate mai lung in stanga si ii orbeste pe cei din sens invers.Nu mai treci nici ITP-ul.In rest,nu stiu ce tip de becuri au,sau alte detalii tehnice.
  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Stiu ca acesta e un topic mai vechi, insa vin cu o problema la care nu am gasit inca o solutie.
Detin o Corsa B din 2000, 1.2 16V, am instalatie xenon montata pe ea si sunt foarte multumit de ea(nu iti oboseste ochii/dispersia luminii nu creeaza probleme).
Inainte se intampla sa mi se stinga becul de pe partea stanga fara motiv, si revenea la normal abia dupa ce stingeam si reaprindeam ambele becuri. Acest lucru se intampla rareori, insa de la un timp se stinge tot mai des. Problema mai grava a aparut in aceasta seara, cand si becul din dreapta a inceput sa aiba aceleasi simptome. Am mers asa vreo 5km, pana cand cel din dreapta s-a stins complet si nu s-a mai aprins. Ma tem sa nu fie vreo siguranta sarita sau vreun fir dezlipit. Nu cred ca becul e ars, atat timp cat si cel din stanga inca se mai stinge uneori si isi revine cand il reaprind. Are cineva o solutie? A mai patit-o cineva?
  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Revin. Problema a fost rezolvata.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si nu crezi ca era corect sa ne spui si care a fost problema?
  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu a fost mare scofala. Am observant ca un fir era impuscat. L-am izolat. Atata tot. Scuze ca n-am precizat din prima.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR