Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
A luat cineva in considerare Saab ca alternativa la Vectra?
Saab este parte a grupului GM si modele noi sunt construite pe platforma de Vectra.
A avut cineva vreodata Saab pe aici?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa e, SAAB face parte din concertul gm care detine si marca opel, chevrolet, si o parte din marca fiat s.a.m.d.
SAAB se vrea marca premium din divizia europeana a GM, opel clasa medie, iar chevrolet varianta low cost adresate in special europei de est si centrale.
Chiar daca vectra si epica imparte aceiasi platforma tehnica ca si 9.3 nu inseamna ca sunt la fel, 9.3 avand ca plecare motorizarile mult mai mari, finisaje mult mai bune, etc.

Daca mi-as permite, nu as ezita in a cumpara un 9.3 ca varianta la vectra, dar nu ca varianta la celelelte marci premium.........
Uitasem sa spun ca si saab-urile mai vechi imparteau aceleasi platforme cu vectra, dar motorizariele erau LET minim.
La fel ca si grupul VAG si gm vrea pentru piata din europa o masina frumoasa - alfa, sau vezi seat, o masina premium - saab, sau vezi audi, o masina medie ca pret si dotari - opel, vezi VW, o masina low cost - chevrolet/fiat, vezi skoda, dar pana acum nu au reusit sa aiba cu adevarat o masina low cost cu adevarat adresata tarilor slab dezvoltate, vezi renault - / logan
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
da Saab e ceva mai scump decat Vectra insa vine cu ceva plusuri.
Saab are mare traditie la turbine (avioane) si asta se vede, motoarele lor turbo sunt fiabile si performante.
daca la motoare sunt diferente am inteles ca alte componente ce tin de articulatii si mecanica secundara sunt similare cu vectra.
Un alta avantaj Saab cred ca e faptul ca se fabrica in Suedia unde ma gandesc ca (,) controlul calitatii e mai riguros.

Eram curios daca cineva a folosit un 93 sau 95 sa ne spuna impresii, in comparatie cu vectra sau alte marci premium.


Ultima modificare facuta de Mircea KDT la Mar 27 Mai, 2008 1:20 pm
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da, eu am luat in considerare Very Happy Prietenii il stiu si l-au vazut.
Legat de motoare, Saab si Opel folosesc aceleasi motoare diesel, cele pe benzina sunt diferite. Exista o exceptie in cazul celor pe benzina, e vorba de 2.8 V6. la un moment dat Saab a folosit si motorul 1.8 de 122 CP (Z18XE la Opel).


Ultima modificare facuta de Mikki la Mar 27 Mai, 2008 1:24 pm
Skip ads

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ai facut un test drive? ce a inclinat balanta? pretul?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E deja in parcarea mea Rolling Eyes
A putut fi vazut la intalnirile saptamanale.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pai nu ne spui si noua mai multe?

de genul motorizare, performante, consum, fiabilitate, tinuta de drum, cost intretinere?
hai nu fi zgarcit la cuvinte. deschide-ne si noua mintile un pic!
chiar ma intereseaza subiectul
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:Da, eu am luat in considerare Very Happy Prietenii il stiu si l-au vazut.
Legat de motoare, Saab si Opel folosesc aceleasi motoare diesel, cele pe benzina sunt diferite. Exista o exceptie in cazul celor pe benzina, e vorba de 2.8 V6. la un moment dat Saab a folosit si motorul 1.8 de 122 CP (Z18XE la Opel).


La diesel au in plus un biturbo 1.9 180CP. Pacat ca nu a ajuns pe Vectra, dar probabil ar fi concurat 3.0CDTI 185CP existent. Z18XE inca se foloseste pe SAAB.

http://www.saab-romania.ro/...echspecs.asp?ID=1


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 27 Mai, 2008 1:37 pm
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu vreau sa-mi iau un Saab , ca alternativa la Audi - BMW ... Defapt mi-as lua si BMW , insa nu-mi permit intretinerea lui .
Iar Audi sau Passat are toata lumea , Saab 9-3 aducandu-mi aminte foarte mult de liniile armonioase ale lui Astra Bertone .
Vorbeam cu cineva care are un Saab si imi spunea ca in momentul in care-l conduci , ori iti place rau de tot , ori il vei detesta si nu-ti vei cumpara niciodata unul !
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu pot sa ma pronunt inca in ceea ce priveste fiabilitatea.
Motorul este 2.0 turbo, 210 CP, 0-100 km/h = 7.7 sec. Fuge binisor.
Consum: Bucuresti (Otopeni) - Breaza - Bucuresti: 8.2, viteza medie aprox 60km/h. Buzau-Bucuresti 8.4 l/100km. In ambele cazuri, mers normal (limita+10-20 km/h)
In oras a luat 12.5%, viteza medie 17km/h. Am mers destul de putin in oras pana in prezent.
Tinuta de drum e ok, nu pot compara cu Vectra pt ca nu am mers cu Vectra C. Masina are sasiu Sport.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ai mers un pic cu Vectra mea. Sau a fost numai Marius?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am mers, insa nu indeajuns pt a imi face o parere. Eu am mers numai pe stradutele din oras si foarte putin.
Skip ads

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca e un 93 Linear SS?! sau e Aero?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E 93 SS Aero
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
super masina, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente; si stateai asa "clandestin", nedeclarat. Smile)

oare cati de pe aici au la semnatura in un Kadett sau un Corsa si in fata curtii sta mandru un cayman sau un un A8. Smile)
esti binevenit sa dai frau liber "penitei internaute" aici sa ne spui mai multe despre masina. nu sunt multi care au asa ceva si Saab chiar mi se pare ceva deosebit. si mai e si parte din GM deci se incadreaza in forum oarecum.
  • Haurar

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pacat ca nu au pus motorul de 210CP si pe Opel Vectra....Z20NER...Smile
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, mai nou, autoturismele SAAB se fabrica la fabrica Opel din Germania, adica la Rüsselsheim.
De anul asta, Vectra va deveni o parte a trecutului, incetand productia sa, iar inlocuitorul sau este Opel Insignia, care va fi lansat in acest in acest an.
Din pacate la noi in tara, lumea nu prea stie de Saab, asa ca revanzarea va fi dificila....
In afara de asta trebuie luate in considerare cheltuielile post-achizitie, care se pare sunt marisoare.Service-ul pt Saab este iarasi in acest moment o problema, putine localitati din tara benefiicind de prezenta unui service Saab.
  • rhodense

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Saab e fabricat in Suedia !Doar ca au inchis o fabrica din sudul Suediei si au mutat productia langa Stockholm.Saab e o masina de vis am mers cu un 9-3 1.8 t super silentioasa stabila dar mie personal nu-mi place bordul dar in rest 10 cu felicitari
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Bordul este nasol , dar cred ca este singura masina pt care as face compromis , are niste motorizari super , si esteriorul este demential , bordul este un detaliu. Very Happy Very Happy Very Happy
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Bordul nu este nasol. oricum e o chestiune relativa si de gust pana la urma.
as zice ca bordul este diferit fata de ce suntem noi obisnuiti. Saab urmeaza liniile de design din aviatie si de aici vine diferenta fata de celelalte masini.

si eu am mers cu un 1.8T 150CP, sentronic si pot sa spun ca masina este peste vectra. acceleratia are un lag din cauza cutiei automatice insa turbo intra in forta si face acul acceleratiei sa sara ca nebunu. ma intreb cum se comporta varianta de 210CP.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR