Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut... azi am primit o propunere si anume: sa merg cu un vecin cu masina lui pana in germania... acesta sa cumpere o masina... si eu sa o conduc pana in romania... toate bune si frumoase dar: am carnetul din noiembrie.. tot de atunci am si masina deci am condus in jur de 3000 km pana acum si intraurban si extraurban lung... si imi e cam frica de drumul asta un pic cam lung pt mine.. ok alta chestie... tipul vrea sa treaca acolo masina respectiva pe numele meu.. pe motiv ca trece mai usor vama cu ea.. ok.. bine si asta... acum.. nu stiu cati bani sa ii cer pentru treaba asta.. fiind sofer singur... in afara de mancare... ca de dus cam as vrea sa ma duc... cu ocazia asta mai vad si eu alte peisaje Very Happy ca de romanica noastra sunt un pic cam satul:D
daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi si idei ar fi foarte binevenite Very Happy multumesc pt timpul acordat!
Skip ads

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poate nu mai stiu eu prea bine...parca nu ai voie sa conduci in primul an de la dobandirea carnetului in afara tarii...mai este regula asta? anul treecut tin minte ca asa a speriat-o un politist pe sotia mea cand am plcat in austria...
ia gandeste-te putin ce implica ipostaza de caraus...peisaje? nu prea cred..condus de nebun pe autobahn cu risc suficient de mare (masina pe numele tau? trece vama mai usor? pe numele lui ce are? as avea cateva intrebari sa-mi pun........dar ma rog....)
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am facut si eu cateva drumuri de gen. treaba cu peisajele si alta tara si eu am fost curios si mi a placut experienta...recomand iesirea din tara sa vezi in ce lume traiesti..
treaba cu incepatorul cu anul de experienta nu o mai respecta nimeni vad.
singur lucru important pentru tine este ca te intrebi in sinea ta daca esti suficient de atent in trafic , ordonat si rezistent la oboseala ( care se cam instaleaza in special cand ajungi inapoi in tara si unde traficul iti poate juca feste)
chestia cu vama si actele..nu ma priveste dar cum a spus si colegul de mai sus intreaba de ce face chestia asta. totusi......cam putina experienta 3000 km. mult noroc
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In legatura cu peisajele... din autostrada nu o sa vezi mare lucru... unde sunt sate sau orase sunt tot felul de panouri izolatoare (fonic).

Care vama fratilor... poate frontiera, pentru ca vamesi intre Romania si Germania nu mai exista, doar Politia de Frontiera, care este cu totul altceva....

Omul care nu vrea masina pe numele lui are sigur ceva de ascuns... sau masina cu pricina este furata, carpita etc, deci stai departe.... Evil or Very Mad

In cazul in care chiar mergi, stai atent sa nu adormi in autostrada....

Bafta
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea ar fi sa num faci prostia sa treci masina pe numele tau,dupa cum a zis si colegul @calin,nu stii ce e cu ea
legat de bani ,de obicei se lua cam 100 de eu
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:,de obicei se lua cam 100 de eu

Au trecut vremurile alea, acuma sa zici merci daca iei 80 cu tot cu numere rosii.
Cum adica sa treaca pe numele tau? Ala cauta junghiuri de la turci care iti dau 100 de facturi daca vrei. Poti sa scrii Alessandro23 pe factura ca nu e nimeni curios. Wink
  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Tin minte ca si eu eram la fel. Nu as fi ratat nici o ocazie sa conduc, mai ales in afara tarii si mai ales ca nu aveam masina mea, conduceam orice. Chestia cu iesitul din tara daca nu ai 1 an vechime, din cate stiu eu e nasoala daca te opresc in afara. Eu te sfatuiesc sa nu mergi decat daca ai mare incredere in cel pt care mergi. Daca vrea sa treaca masina pe numele tau ceva nu e in regula, eu zic sa verifici bine. Cat despre peisaje daca nu stai cateva zile nu are rost, nu o sa vezi decat autostrazi si curatenie (care bineinteles la noi lipsesc), sau daca treci prin Budapesta si Viena atunci mai e ceva. Daca totusi te hotarasti sa mergi NU cred ca ar fi bine sa treci masina pe numele tau. Ar mai fi sa nu opresti in Ungaria (nu poti cumpara benzina cu euro) si sa nu opresti decat in parcari cu statii peco, daca faci plinul la iesirea din tara traversezi Ungaria (eu asa fac).


Ultima modificare facuta de Liviu_vectra la Joi 06 Mai, 2010 3:16 pm
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cu experienta de condus de 3000 de km tu vrei sa faci un drum Germania - Romania?
Faza cu inscrisul pe numele tau de asemenea ridica multe semne de intrebare.

Parerea mea: nu te duce!
Skip ads

  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri:D mi-ati taiat avantul:)) pai.. incredere in mine am stiu de ce sunt in stare si de ce pot fi capabil... daca faci ceva din placere e usor:D cu peisajele.. doar gandu ca ies din romanica imi trezeste in cap zeci de peisaje.. chiar daca o sa vad doar satuce Smile) nu mai vad gunoaiele de pe aici... in fine... o sa mai vorbesc cu tipul respectiv dar deocamdata dupa ce am citit pe aici tind sa nu Very HappySmile)
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mai...io acu hat de ani cand am luat carnetul,dupa 3000 km la 60km la ora inca aveam impresia ca merg cu viteza luminii Smile)

Stai linistit acasa.O sa ai posibilitatea sa vezi Germania si altfel nu neaparat de la volan sau de pe "locul mortului".

In plus...asa cum ti-au spus si colegii mai sus trebuie sa-ti pui un mare semn de intrebare cu achizitia pe numele tau.Tu iti dai seama(vb prin absurd) ca daca masina e plina de koka ca tu esti singurul raspunzator de transport?Ala o sa se spele pe maini si o sa zica ca e doar pasager si nu stie nimic.

Stai linistit acasa!Parnaia e plina de fetitze!
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu uita de vigneta (matrica) pentru autostrazile din Ungaria (1530 HUF/4 zile) de preferat a fi platita in forinti, nu in euro si pentru Austria (vignette, 7,50 E/10 zile). Acestea se pot cumpara din benzinarii (in drum spre Germania, o poti lua inclusiv inainte de granita romano-ungara sau chiar din Ungaria; pentru Austria, din primul Shell dupa granita ungaro-austriaca; la intoarcerea din Germania, vigneta austriaca o poti lua tot asa, din benzinariile din zona granitei, de ex. Raststation-ul Shell de la Suben si apoi cand treci din Austria in Ungaria, tot de la punctul de trecere al frontierei.
Matrica ungureasca nu trebuie lipita pe parbriz, oricum o sa primesti doar un fel de bon de casa; sa fii numai atent sa scrie corect datele masinii (numarul), ca sa nu ai probleme, ei introducand numarul tau intr-o baza de date si asa fac verificarile. In schimb, la austrieci, dupa ce ai cumparat vigneta, sa o lipesti chiar din parcarea benzinariei, deoarece politaii austrieci mai au prostul obicei sa ia la rost masinile cu numar de RO, chiar din parcare, mai ales noaptea si sa faca scandal de ce nu ai lipit vignetta unde trebuie (ceea ce mi se pare cam tras de par, in fine, atata timp cat tu inca nu esti intrat pe autostrada, da nah...)
In rest, cum spuneau si colegii... nu stiu cat de legal e ca mai devreme de un an de obtinere a permisului sa iesi din tara pe autostrazi... Oricum, sa ai grija sa nu te fure peisajul, sa nu adormi cumva (e cam plictiseala pe autostrada, in conditiile in care nu ai trafic direct decat pe acelasi sens, nu si din sens opus; in cea mai recenta excursie pana in Olanda si inapoi, eu, de ex, cu cativa ani de condus in spate, mergeam cam 800 de km si ma opream sa ma odihnesc... acuma fiecare merge in ritmul sau, fiecare isi stie limitele si cata oboseala poate duce... da e mai bine sa fii odihnit tot timpul) si sa fii foarte atent la manevrele de depasire; te asiguri temeinic si nu lenevesti in depasiri... mai ales in Germania, pe zonele fara restrictii de viteza, nici nu visezi cand iti apare o racheta din spate...
Si respecta strict vitezele maxime admise; nu ai vrea sa dai sutele de euro aiurea pe amenzi...
Ai grija si la lumini... sa le folosesti cum trebuie; faza scurta tot timpul, iar proiectoarele de ceata doar daca este cazul; nu le aprinde aiurea, ca vei fi tras pe dreapta.


Ultima modificare facuta de Gutenberg la Joi 06 Mai, 2010 3:28 pm
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:Mai...io acu hat de ani cand am luat carnetul,dupa 3000 km la 60km la ora inca aveam impresia ca merg cu viteza luminii Smile)

Stai linistit acasa.O sa ai posibilitatea sa vezi Germania si altfel nu neaparat de la volan sau de pe "locul mortului".

In plus...asa cum ti-au spus si colegii mai sus trebuie sa-ti pui un mare semn de intrebare cu achizitia pe numele tau.Tu iti dai seama(vb prin absurd) ca daca masina e plina de koka ca tu esti singurul raspunzator de transport?Ala o sa se spele pe maini si o sa zica ca e doar pasager si nu stie nimic.

Stai linistit acasa!Parnaia e plina de fetitze!

tipul o sa fie cu masina lui in fata... eu o sa fiu cu masina cumparata in spatele lui... el motivand ca de asta o trece pe numele meu ca sa nu se mai dea jos din masina lui la vama Smile
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dar acuma de curiozitate nu la iintrebat de ce nu vrea sa treaca masina pe numele lui,cum adica daca e pe numele tau e mai usor?
chiar sunt curios
posibil sa ai dreptate elegance acum vreo 2 ani asta era pretu acuma nu mai stiu,de cand cu criza asta s-au schimbat multe
LE: acuma am vazut raspunsul
PS:Are cu siguranta ceva de ascuns
pai si cum in romania faci tu cu el act de vanzare cumparare,din porima nu miroase a lucru curat ,nu pot sa cred ce naivi sunt altii
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si eu sunt de aceeasi parere, nu te duce... si alta chestie la 3000 de km, nu cred ca ai putea tu sa faci fata acestui drum, iti spun din propria experienta, sa iei masina pe numele tau iar nu e bine... daca baiatul ala ia un junghi de masina si doamne fereste, faci vreun accident cu ea tu neavand experienta, o platesti ca pe aia buna nu? Mai bine stai acasa si iti vezi de treaba ta, deci si eu sunt de aceeasi parere ca si ceilalti colegi Smile bafta!
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Da e ciudata treaba asta recunosc dar nu cred ca ar fi indestul de idiot incat sa faca magarii cu mine.. pt ca e vecinul meu... si stie multe despre mine.. deci nu cred ca ar avea curajul sa faca ceva nefavorabil mie.. stiind ca intr-un final tot ochi in ochi dam
L.E. : dap mc m'am cam lamurit pe treaba asta si exista slabe sanse sa fac traseul.. multumesc mult pentru sfaturi... si sper sa ajute si pe altii topicul asta si inca odata multumesc pentru timpul acordat
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dupa vreo 600 km de mers prin tara, o sa vina noaptea, si la experienta ta vei fi rupt de oboseala, nu mai vezi drumul. Daca va opriti des, e OK.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Crezi ca ala are timp si vreme sa opreasca de fiecare data cand feciorului nostru ii e somn? Laughing
De ce nu ma credeti ca factura de la handler nu are nici o importanta? Promit sa iti trimit eu factura goala, sa scrii ce vrei tu pe ea daca scrii pe factura "mama omida". Very Happy
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Crezi ca ala are timp si vreme sa opreasca de fiecare data cand feciorului nostru ii e somn? Laughing
De ce nu ma credeti ca factura de la handler nu are nici o importanta? Promit sa iti trimit eu factura goala, sa scrii ce vrei tu pe ea daca scrii pe factura "mama omida". Very Happy

Smile))
  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Crezi ca ala are timp si vreme sa opreasca de fiecare data cand feciorului nostru ii e somn? Laughing
De ce nu ma credeti ca factura de la handler nu are nici o importanta? Promit sa iti trimit eu factura goala, sa scrii ce vrei tu pe ea daca scrii pe factura "mama omida". Very Happy


Sustin si eu chestia cu factura Very Happy...sau contract
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Foarte simplu iti poate face imputernicire pe actuala masina si el o conduce pe cea noua,insa nu te incanta doar cu ideea ²wow,ma plimb 3000-4000km².Tinand cont ca este primul drum lung sau printre primele.Amana aventura cu 1-2 ani pana mai acumulezi ceva experienta. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR