Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ca n-am stiut unde sa postez topicul asta:

daca schimb bolentinu' si adresa nu mai corespunde cu cea veche, recte cea de pe talonul si cartea masinii trebuie sa le schimb si pe astea?

cum se procedeaza?
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
la udriste: ELIBERAREA CERTIFICATULUI DE INMATRICULARE
in urma modificarilor unor date despre proprietar sau vehicul


Acte necesare:

1. Acte de identitate ale solicitantului, original si copie Xerox.

2. Cartea de identitate avand aplicata folia de secretizare.
Folia de secretizare se aplica de catre R.A.R.

3. Fisa de inmatriculare completata prin dactilografiere si semnata de proprietar (stampilata in cazul persoanelor juridice). Pentru modificarile la care se refera la schimbarea domiciliului in cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu un altul de o capacitate cilindrica diferita, fisa va fi vizata de organele fiscale.
Fisa de inmatriculare se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare.

4. Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC / BCR -265.000 lei- in original).
In cazul societatilor comerciale este indicata o copie xerox pentru propriul departament de contabilitate.

5. Vechiul certificat de inmatriculare.

6. Documentul care atesta modificarea datelor fata de cele inscrise in vechiul certificat de inmatriculare :
- actul de identitate pentru modificarea datelor persoanelor fizice, nume, prenume, domiciliu.
- cartea de identitate a vehiculului avand inscrisa de catre R.A.R.modificarile privind vehiculul (altele decat schimbarea caroseriei / sasiu).
- adresa din partea persoanelor juridice insotita de documente justificative privind modificarea denumiri/sediului sau formei de organizare.

In Bucuresti
Dosarul se depune la ghiseele: 1
Dosarul se ridica de la ghiseele: 1, 2, 3
Program de lucru: Luni- Vineri 8-20.


PRESCHIMBAREA PERMISULUI DE CONDUCERE


Acte necesare:

1. Actul de identitate cu mentionarea cod numeric personal.

2. Permisul de conducere cu viza sau fisa medicala.
Fisa medicala se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare.

3. Fisa tip a detinatorului permisului de conducere, dactilografiata si semnata cu negru in dreptunghiul special desemnat.
Fisa tip se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de
Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare se completeaza prin dactilografiere si semnata, in chenar cu pix sau cerneala de culoare neagra.

4. Fotografii la unitatile specializate.(80.000 lei 4 poze ,gata pe loc).

5. Chitanta CEC, BCR (425.000 lei- original).
In cazul societatilor comerciale este indicat o copie xerox pentru propriul departament de contabilitate.

6. Copie Xerox a permisului de conducere.

7. Copie legalizata a actului de casatorie (cand este cazul).

8. Copie legalizata a hotarari definitive de divort (cand este cazul).

9. Copie Xerox dupa actul de identitate.



In Bucuresti:
Dosarul se depune la ghiseele: 4,5
Dosarul se ridica de la ghiseele: 6
Program de lucru: Luni- Vineri 8-20.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nota 10 pentru raspuns, aveti idee cam care este prioada de asteptare a actelor, ca eu am mers doua saptamani fara talon cand mi-am schimbat culoarea masinii si a trebuit sa-l inlocuiesc...
P.S. L-am intrebat pe nenea de la ghiseul 1 daca am voie sa merg cu masina in tot acest timp si mi-a raspuns ca nu... ceea ce mi se pare o tampenie
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tocmai mi-am schimbat domiciliul... ca urmare trebuie sa imi schimb si actele masinii respectiv certificat inmatriculare si permis conducere... inainte de a merge la politie trebuie sa trec pe la RAR ca sa imi modifice adresa in Cartea de identitate a masinii ?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu. si nici identificare nu trebuie sa faci.
mergi la un birou care se ocupa cu acte de inmatriculare si iti spun ei ce trebuie sa faci si unde.
  • SergiuP

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 A-H BN11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ok si eu am schimbat domiciliul asa ca trebuie sa schimb si talonul masinii,am sa incerc laun birou pt.acte auto
Daca aveti ceva informatii cu ce trebuie sa fac va rog sa-mi da-ti cateva indrumari.

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR