Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Acum 2 zile un Mic Gigant(Matiz) a intors fara sa se asigure si din spate veneam eu cu Margareta agale(60km /h), si s-a produs inevitabilul.
Daune bara, far, aripa si cam atit, am comandat bata cu proiectoare, eu nu aveam bara cu proiectoare, dar am descoperit niste fire in stinga dar si in dreapta care nu au fost legate la nimic, un detinator de opel mi-a spus ca sunt firele pt eventuale proiectoare, stie cineva daca asa este si daca imi mai trebuie alte legaturi de facut sau buton. Tot vecinul mi-a spus ca ele se aprind odata cu becurile de ceata!
Multumesc!
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
iti trebuie buton pentru proiectoare. butonul este exact langa cel de ceata ... in stanga lui.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
cred ca de la proiectoare sunt
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Deci acele fire sunt de la, proiectoare, dar trebuie sa montez un buton linga cel de ceata!
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
daca nu e, da
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
din pacate nu poti monta buton acolo, pentru ca circuitele in blocul de lumini sunt inexistente. Daca vrei sa ai buton acolo trebuie sa schimbi tot blocul de lumini, ceea ce este destul de scump (in jur de 100-150E nou). Mai bine faci cum am facut eu, cumperi un buton, ii gasesti un loc in bord, si tragi noi fire folosind mufele de la firele originale. Iesi mai ieftin asa ....
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Aceste sunt cele 2 contacte care sunt suspecte ca ar fi pt proiectoare


La fotografia 1 la sageata nr 2 ce reprezinta acea cutie de plasti vreun calculator.
Daca ai mai trebuie montat ceva relee de protectie pt proiectoare
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Acea cutie este un fel de calculator se numeste modul de comanda al sistemului de racire si Aer Conditionat.
Acest modul comanda electro ventilatoarele masini si citeste presiunea din instalatia de AC.
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Exact alea sunt mufele, numai ca firele nu se stie unde duc tinand cont ca nu ai blocul de lumini care trebuie, si nu prea sta nimeni sa le urmareasca. Te duci frumos la orice firma care monteaza alarme auto si iti fac ei instalatia fain frumos. Tu numai sa cumperi un buton pe placul tau, ca trag ei firele pana jos, pun si siguranta, si releu sa nu se arda butonu... treaba ca lumea. Totul te va duce undeva in jur de 100 RON maxim. Pe mine m-a costat 150 RON da' mi-au facut toata treaba, inclusiv decupat bara, montat proiectoare, trase fire.
  • noro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: rm valcea
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
vezi poate are cineva schema electrica dar mufele te asigur ca
alea sunt sunt doua butuane false in stinga volanului(capace) linga potentiometrul de intesitate al luminii de bord in stinga iabutinul nu cred ca este foarte scump si arata altfel original cel mai bine la un electrician auto parerea mea..................................
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@noro
butoanul este fals, numai ca nu poti pune buton acolo. De altfel, nici nu se gaseste de cumparat doar buton, trebuie schimbat blocul cu totul din cauza ca respectivul bloc nu are circuitele necesare.
Crede-ma ca am cercetat mult pe tema asta, si eu as fi vrut sa am butonul acolo, dar diferenta de pret nu justifica efortul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR