Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,


Nustiu cum sa incep, am o cunostinta, fan inrait opel kadett are masina de 7 ani saracu ...si face naveta de 4 ani de zile cluj-bontita aproximativ 25 de km,nu are bani sa-si repare masina fiindca un mecanic tamp ia schimba cureaua de distributie si ia rupto.... ia spart chiuloasa si cred ca trebuie alt motor dupa cum au zis multi. OK nu doresc nimic gratis dar macar un pret frmos fiindca e nevoias omul isi duce copii la scoala si este paznic la noi la firma. As vrea sa-l ajut dar nici eu nu inot in bani asa ca m'am gandit ca poate este vreun coleg aici pe forum cu suflet mare si are vre-un motor de opel kadet 1.6 diesel din 1988 care e ptr dezmembrat .. nu il vrem neaparat gratis dar nici sa mi se ceara sume extrarestre ca nu am de unde. Eu chiar vreau sa-l ajut din salariul meu fiindca chiar are nevoie de masina sa-si duca copii la scoala si ca face naveta e un om foarte bun si harnic. Repet sub forma de donatie sau pe bani dar ganditi-va la omul ala... nu este vrajeala si nici vreo duma. E criza si omul chiar nu-si permite si asa stau cu chirie in afara clujului ...si tot ce-avea de pret era masina aceea mi se rupe sufletul cand il vad ca nu o are cand stiu ca se folosea de ea! M'am gandit ca poate ne ajuta cineva de-aici de pe forum sau poate hmda nu cred ca se va gandii cineva sa doneze bani dar si daca am dona 10 lei de fiecare 5 lei ....l[-am ajuta pe om sa isi cumpere motor ! Are masina de 7 ani nu isi permite sa-si cumpere altceva asa ca .......poate ne mobilizam si-l ajutam. E opelist inrait si n'ar da masina ptr nimic in lume dar daca n'are de unde sta cu chirie' la tzara la 25 km de cj .....isi duce copii la scoala cu masina..... e greu acum ptr el ...unicul lui mijloc de transport.... + ca la noi la firma multi il ajuta cu motorina,mancare,haine.... ! nu bea ,nu fumeaza!

Daca se poate sa facem cumva sa-l ajutam v'as multumii foarte mult. Daca am postat gresit va rog.....mutati dar nu il stergeti poate poate cineva o sa vada acest mesaj si-o sa-l ajute pe omul asta. Eu am zis ca transportul de oriunde din tara il suport eu ,..cu masina mea personala am vorbit deja cu un mecanic care a zis ca-l ajuta sa puna motoru sus ..doar sa-l gasim! Va multumesc! Si alte motoare daca aveti 1.7 diesel,1.3 benzina..... ,1.8! Va multumesc domnul sa va ajute si pe voi sa nu aveti pb cu masinile!


Ultima modificare facuta de cont-sters-34833 la Sam 06 Mar, 2010 4:00 pm
Skip ads

  • ancaioana

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am un motor 1.6stau in suatu daca va intereseaza dati pm
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu as putea sa-i dau 2 ghiduri de supapa,pt acest motor..Esti sigur ca s-a spart chiuloasa..?De regula se rup culbutorii,(cu conditia sa fie de diesel).Eu asa pateam pana sa-i nimeresc distributia..Umblam cu ei in torpedou,vreo 4-5 buc,sa fie..Daca sunt culbutori de benzina (mai grosi,dar aceeasi forma),pusi in locul celor de diesel,se rupe axa cu came si/sau ghidurile+supape strambe.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ancaioana Tinand cont ca omul cere un "ajutor special" as sugera ca discutiile sa nu se faca macar pentru acest post pe PM.
@trafficante Bravo. Frumoasa intentia. Sa dea domnul sa gasesti ceva. Ar fi indicat sa treci ceva la subtitlul discutieii ca sa stie lumea mai repede despre ce e vorba, si daca gasesti ceva sa ne spui preturile poate contribuie cineva cu pareri sau bani.
Skip ads

  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da e prapad motorul ...e crapata. chiuloasa......,axul cu came e dus.....practic alt motor! asa au zis baietii de la service..

@ancaioana e bun motorul se poate sa-l foloseasca? ca am gasit 1 motor dar nu e sigur daca merge.
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1. Nu te supara dar acel om cum are bani de motorina daca este asa sarac ?
2.Trenul sau maxi taxi sau rata nu mai exista ? Eu stiu un lucru ca pe vremea lui Ceausescu nu mai avea mai nimeni masini si se descurcau foarte bine.
3.Masina (in general) este considerata un lux pentru cei comozi cum am amintit mai sus sunt o sumedenie de alternative..........

P.S: Ma deranjeaza cand lumea profita de bunatatea membrilor club opel
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@opelrobert Cum de are bani de motorina : "+ ca la noi la firma multi il ajuta cu motorina,mancare,haine.... ! nu bea ,nu fumeaza! " citat din postul initial.
In al doilea rand cred ca nu sunt singurul care si-a dat seama ca daca mergi 3-4 intr-o masina drumul devine mai ieftin decat cu oricare maxi sau tren. (+ ca omul avea kadet pe motorina deci consum la mers relax de maxim 7 la suta zic eu).
Dupa parerea mea de mult timp nu mai e masina un lux ci o necesitate.
Trenul la noi in tara e scump, la ore inconvenabile si plin de pericole sa iti trimiti copiii la scoala cu el (eu unul nu as avea tupeul sa fac asta). Nu prea am prins eu vremea lui ceasca dar din povestiri stiu ca si lumea era un pic altfel.
Si la urma urmei daca vrei sa ajuti pe cineva ajuti fara prea multe intrebari. (ex: antunci cand dai 50 de bani unui copil de pe strada stii ca nu ii ia masa si cumpara votca la plic? valabil pentru multe cazuri).
  • CJ-87-RBA

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Rekord 1986 1.8 OHC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stiu eu un Kadett 1.6D si poate lua la bani de nimic tot ce vrea de pe el numa cat de repede! In cluj evident!
Skip ads

  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mda, nu se putea sa nu comenteze cineva de rau in fine. Ca sa te lamuresc opelrobert.... il ajuta foarte multi fiindca este un om bun si luea vede ca nu bea nu fumeaza si e om cinstit. Multi tiristii il ajuta cu motorina...de asta i se merita sa-si ia masina. Sa faci 25 km zilnic....nu e chiar asa usor . sa te trezesti dimieata la 7 duci copii la scoala si pe urma la munca.... . Daca tu crezi ca 2 fete respectiv de 8 si 12 ani le lasi singure sa mearga la cluj 25 km cu trenu atunci asta e... ! eu unul il inteleg! eu doar am cerut ajutorul .....nu am dat in cap la nimeni si nu am obligat pe nimeni. In vremurile astea nici nu ma astept ca cineva sa dea gratis un motor dar nici nu pot sa nu imi pun ob razu la bataie ptr un om cinstit si corect cel putin cu mine si cu restu. Iar daca exista clubopel.... m'am gandit ca sunt poate care au un motor si nu-l mai folosesc sau ...cine stie orice altceva poate la un pret micut ptr el. Eu am facut rost de mecanic care sa-i puna gratis sus motorul .....da..? adica si eu ii voi intoarce la mecanic un favor.. pe urma trebuie sa aduc motorul daca-l gasi benzina tot eu o platesc..il ajut si cu ceva banuti daca e... ce crezi ca ....am ramas indiferent? dar m'am gandit ca daca e opelist poate-l mai ajuta si ceva colegi de pe forum ca asa e normal! Cum sa aiba bani robert..cand omul sta in chirie la tara!? ia zi!? plateste 2 milioane chirie,intretine copii ,nevasta mai lucreaza dar totusi e ceva nu!? Stiu e greu sa intelegi ca nu toti oamenii care sunt nevoiasi .....sunt intr'atit de cinstiti. Sunt N CAZURI! Intai de toate suntem oameni ...da? si poate si tie ti sa stricat masina si nu ai putut so repari? Cam asa este el. S-a dus motorul ia cerut pe chiuloasa si ax cu came in dezmebrari 400 ron... ! Daca salariul lui este de 800 ron + 22 de bonuri chirie,mancare..... lumina,gaz,hainute,rechizite la copii si din di cealalt salar mai traiesc si ei...ca au si alte nevoi nu? fa un calcul! N-are rost sa fac morala. Sunt scarbit de unii oameni care trateaza asa problema ! Daca tu crezi ca ptr un motor de opel kadett incerc/am sa profit/am de clubopel..atunci .....!Pur si simplu vrreau sa fac fericit o familie si sa-l ajut cum pot.....daca am darul asta sa intru pe net si sa fiu forumist aici..de ce sa nu incerc? el nu stie sa se dea pe net. Deci nu are de unde sa stie ca exista clubopel! Inca odata cu toata stima si respectul ptr colegii de pe forum care au un motor de opel kadett 1.6 diesel 1988 si nu au ce face cu el...daca vor sa-l doneze sau sa-l vanda pe o suma modica ptr un om nevoias ii rog sa o faca din tot sufletul rasplata nu va fi mare...dar multumirea sufleteasca..sa ajuti un sarman....cred ca nu se poate compara cu nimnic din lume. Va multumesc! Scuzati gramatica m'am cam grabit!


P.S ce ma impresionat a fost faptul ca eu m'am gandit sa dea kadettu la remat si sa ia voucheru sa-l vanda si sa-si ia dacie. Stiti ce-a zis ca nu vrea dacie ca nu se compara cu kadettu!
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
CJ-87-RBA a scris:Stiu eu un Kadett 1.6D si poate lua la bani de nimic tot ce vrea de pe el numa cat de repede! In cluj evident!



Mda cine stie cati bani cere.... motoru ne intere...
  • Nivelu'2

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ofer 10 lei - posteaza un iban ceva cand gasiti piesele !
  • alexadv

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1995 2000 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2009

  • Mesaj Privat
50 lei ... cand se face un cont iban se vor vira din partea mea ... un om pentru om ... da i omului cand ii este foame caci degeaba ii dai cand a murit din aceasta cauza ...
In ultimele luni am invatat ceva , acel ceva ce noi "credinciosii" de azi ar trebui sa stim de cand ne am nascut invatati sa invatati, iubiti si oferiti neconditionat si nu uitati sa fiti OAMNENI.
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Deschide un cont si dau si eu ceva.
Gabiopel -fii mai rezervat ca omu nu are masina de lux,are si el un amarat de opel din 1988.Poate e prima si ultima masina pe care si-o permite.eu zic sa ne mobilizam si sa-l ajutam,mai ales ca e opel-ist.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Hop si eu cu 10 ron cand se deschide contul.
  • dropdead

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si din partea mea, 30 Ron.. numai sa ne spui unde
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ trafficante : Din cate am invatat eu mate la scoala deja avem minim 100 ron deci in cel mai rau caz daca se mai strange ceva poti sa iei motorul si de la dezmembrari. Oricum mai asteptam oferte.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si de la mine daca apare contul, daca nu pot trimite si prin posta
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
azi e duminica merg maine sa vad de motor si eu prin dezmembrari pe-aici! am gasit 2 motoare in neamt ....si omul a zis ca cere 300 ron dar nu garanteaza ca functioneaza. Inca astept de la userul ancaioana un raspuns cu motoru...sa vedem poate e bun.

O sa va pun si un cont iban curand in 2 zile sper sa rezolv ca doar tre sa-,mi actualizez niste date la cont.

Va multumesc si sper ca d-zeu sa va ajute si pe voi ...! sunteti niste oameni cu suflet mare...
  • ancaioana

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
motoru este bun dar e benzinar
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ancaioana: Pretul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR