Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ieri dimineata am vrut sa plec la serv cu masina si am constatat ca nu se mai deshid usile .....adica nu se mai deschide nimic......ledul de la alarma care trebuie sa clipeasca a ramas aprins...........cu cheia nu merge sa deschid pt ca am schimbat usile si capacu de la portbagaj iar cheia care merge la usi e in masina impreuna cu contactu de la masina de la care am luat usile.......singura solitie care am gasit-o eu e : un mare pietroi in parbriz ca oricum e crapat si am altu de rezerva..........alta solutie daca aveti
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
o sarma mai groasa introdusa printre usa si cheder, cu care sa ridici butonul cu care blochezi usa din interior. Cel mai bun loc este la baza inferioara a geamului (la nivelul butonului). Cu rabdare si putina indemanare scapi de spargerea unui geam. Gandeste-te numai cate cioburi ai avea de curatat...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
crezi ca merge????? adica sti sigur....... ca m-as chinui azi toata ziua ca si asa nu am ce face
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
VINTI, NU FA TREABA CU SARMA...asa am patit si eu..la mine e o problema cu butucul soferului, si de aceea pot deschide doar din telecomanda sau chinuindu-ma cu cheia o zi intreaga.

odata ce incui cu cheia pe partea soferului, nici daca tragi de lama din interior tot nu poti deschide..cu alte cuvinte, daca esti inauntru si incuie cineva cu cheia, nu poti iesi pe usa..solutia doar sa descui portbahajul,, ceea ce am inteles ca tu nu ai cum, si rabatezi bancheta...etc..la mine a mers asa pt ca nu mai am boxe spate si am bagat mana prin gaura aia...dar nu a dus decat la a sta in masina, incuiat Razz si incercand de nebun, la 45grade (afara si +50 inauntru) sa ma tot chinui sa descui pe geam, masina..

asta e necazul..deci daca tragi de lamela aia nu rezolvi nimic, indiferent la care din usi incerci.....incearca sa schimbi bateria la telecomanda...
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de un lacatus cu experienta!
Daca vrei gasesti unul bun, venind dinspre Magheru, catre Mosilor pe Rosetti, la intersectia cu linia de tramvai. Pe dreapta chiar pe colt e un atelier de chei diverse.
Eu am rezolvat o problema mare de incuietori la o masina cu respectivul meserias.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
asa e cum zice zafira....lacatusul ala e pe vasile lascar, pe linia lui 5/16 (tramvai)...asa cum a zis si el...vii de pe magheru pe elena rosetti spre mosilor si e chiar la intersectia cu tramvaiul..e o patiserie "Power" Laughing si o ambasada or smth
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:crezi ca merge????? adica sti sigur....... ca m-as chinui azi toata ziua ca si asa nu am ce face

Merita sa incerci. Eu am reusit - imi spalam masina si pur si simplu s-au blocat usile, din inchiderea centralizata (alarma nu s-a activat). Bineinteles ca erau cheile in contact. Am incercat vreo ora sa introduc o sarma pe langa geamul lateral, in partea de sus, la fiecare usa. Dupa o gramada de astfel de incercari esuate am reusit in maxim doua minute sa deschid usa din dreapta, folosind o sarma mai groasa si oteloasa, introdusa pe lateralul usii, in dreptul butonului de blocare, asa cum am scris in primul mail.
Intr-adevar, chestia nu functioneaza daca atunci cand ai incuiat yala ai si blocat-o. Mai exact daca ai rotit cheia 90 de grade, si ai scos-o fara a reveni la pozitia initiala. De obicei insa, masina se inchide rasucind usor cheia si revenind la pozitia initiala.
In ce priveste sfatul lui b28cxh - "NU FA TREABA CU SARMA" - cred ca trebuie sa fii nebun sa nu incerci macar. In fond nu te costa nimic...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
....pai cum sa trag de butonu ala in sus cu sarma??? ..........ai vazut cum e la vectra presupun ca si la omega e la fel
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am reusit cativa insi sa deschidem un Cielo al unui coleg care si-a inchis usile cu cheia in contact in felul urmator : o rigla subtire,cat mai rezistenta,cu care trebuie sa apesi pe sarma care deschide usa.Ii faci loc cu grija intre cheder si geam,incerci la ambele usi,pana laurma...
Noi am reusit cu o rigla de 30 cm de plastic,pe care am si rupt-o intre timp,dar sunt convins ca prin apasare am reusit deschiderea....prin tragere nici nu aveam cum ?!
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
tre sa caut o lera asa mi-a zis un vecin ca rigla am rupt-o
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cu lera cred nu ajungi unde trebuie,e prea scurta...
Mi-am adus o rigla de aluminiu meseriasa din Anglia,cred ca ti-ar fi fost buna....eu am luat-o pentru a lipi pungi de plastic la gura cu letconul,ca alea de lemn se ardeau...pe unde stai ?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vinti, eu tot pe presupuneri merg ca nu am studiat cum e la vectra... De fapt nu prea conteaza cum e, de obicei are un umar sau o zona cu striatii, a.i. sa nu iti alunece mana cand il ridici. Daca are o astfel de zona, acolo ar fi indicat sa tintesti. Daca nu trebuie sa te chinui mai mult, dar pana la urma "nu exista nu se poate".

Din pacate imi este foarte greu sa explic in scris cum am procedat. Eu am indoit la 90 de grade ultima jumatate de centimetru a sarmei, am curbat-o usor si am introdusa pe langa cheder. Cu varful am "agatat" butonul si am rotit sarma, a.i. varful rasucit sa traga de el in sus. E mai greu de explicat, e pur si simplu o chestie de indemanare.
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@Eddie stau in militari pe langa piata gorjului

@kapix o sa incerc varianta ta pana reusesc ......bine ca e umbra Laughing
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@kapix....dap, poate sa incerce dar eu i-am zis luand in calcul ca poate si-a blocat-o asa cum ai zis, si tu, prin rotirea cheii la 90grade...ca atunci e chiar aiurea...

bine ca nu au incuietoare precum vw-urile la rabatarea banchetei spate (cel putin la bora am observat asta) ca atunci ma apucam si eu sa iau in calcul spartul geamului Rolling Eyes oricum nu am ce zice, daca cu cheia originala te chinui atat sa o deschizi, precum in cazul meu, tind sa sper ca ii da si mai multa bataie de cap unui hotz.

oricum spiritul civic e la pamant..mi s-a blocat o data prin colentina, erau peste 20 de oameni in jur + un echipaj de "politia comunitara" Laughing si nimeni nu s-a gandit sa isi puna intrebarea daca chiar e masina mea (in fond eram doar un individ care tot incerca sa descuie masina Razz asta ca sa nu mai zic ce fun este sa te bagi prin portbagaj ..poate credeau ca sunt la "candid camera" Razz
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Mama,cam departe si eu sunt cam indisponibil acum,am fost si de noapte si am baut si 2 beri....sorry,poate o rezolvi pana la urma !
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
merci oricum .......mai astept sfaturi
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca fortez cu ceva incuietoarea de la portbagaj se deschide......portbagaju.......
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:bine ca nu au incuietoare precum vw-urile la rabatarea banchetei spate


Omega are. De cand am intrat si eu o data prin portbagaj, totdeauna las neblocata cotiera de la mijlocul spatarului (asta nu se blocheaza automat si scapase neinchisa). Si tot de atunci mi-am montat alarma (cu telecomanda) si am renuntat sa blochez usa rotind cheia cu 90 de grade. Singurul lucru care depaseste in haz intratul prin portbagaj este iesitul dupa aceea pe geam. Very Happy Very Happy Very Happy
Si daca tot vorbim de chestii hazlii, nu ma pot abtine sa nu povestesc si finalul. Cu usile blocate ma indrept spre un service, dupa ce vorbisem initial cu patronul. Un mecanic de-acolo nu ma lasa sa intru, ca nu am programare. I-am explicat de n ori despre ce e vorba, el totusi insista sa cobor (PE UNDE?!?!?!?!) sa vorbesc cu patronul. Si toate se intamplau pe linia de tramvai din fata portii service-ului.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
nu stiu cat de diferita e vectra de cielo la incuietori, dar eu la cielo am desfacut-o cu o rigla pe care am bagat-o pintre geamul lateral si cauciuc putin mai in fata decat este incuietoarea unde bagi cheia, pe la usa soferului. rigla pe care am folosit-o avea 40 cm si am impins cu ea p-acolo. la cielo a mers usor dar la matizul unui prieten m-am chinuit cateva ore.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad dap..din pacate...daca deschizi portbagajul...restul nu se deschid...e beleaua naibii...sa vezi ce dragut e cand masina a mai stat la soare o zi intreaga si trebuie sa te bagi prin portbagaj ca sa ajungi inauntru...nu iti doresc asta..cauta un spargator de masini, trebuie sa aiba ei o solutie eficienta... Razz

chiar nu poti repara telecomanda alarmei? schimba-i bateria? nu ai telecomanda de rezerva?..pe mine asta m-a salvat..dar a trebuit sa stau o zi cu masina incuiata pt ca telecomanda de rezerva era la nevasta-mea (ca i-o dau ca sa poata sta in masina cand o mai las parcata pe undeva, cat ma asteapta).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR