Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Este un sistem de lupe care se adeapteaza farurilor normale, ce parere aveti, se merita? puteti citi mai multe pe http://gamamag.ro/products/...i-Angel-Eyes.html
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pe langa faptul ca postul seamana a reclama, se pune intrebarile:
1. cum ajung lupele in faruri?
2. cine garanteaza ca la montaj se respecta alinierea fascicolului luminos?
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
lazio.tiby a scris:Este un sistem de lupe care se adeapteaza farurilor normale, ce parere aveti, se merita? puteti citi mai multe pe http://gamamag.ro/products/...i-Angel-Eyes.html

In loc sa dai 760 lei + montaj, si nu ai siguranta ca va iesi ok, mai bine dai aprox 200 euro si iti iei farurile complete de la Dectane sau alti producatori.
Bafta
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
si eu sunt de aceeasi parere.... mai bine le iei noi
Skip ads

  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu am nici o legatura cu site-ul respectiv, pur si simplu vroiam sa vad ce pareri au si altii, aveti dreptate, mai bine imi i-au faruri complete de la dectane. Ms mult de raspuns
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu am alta parere ! Se vad BETON ! Farurile de la dectane se ingalbenesc/matuiesc ! Decizia iti apartine !
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Intrebarea e si-a mai pus cineva asa ceva pe Astra H? Sa vedem si noi cum arata si cum bat..
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:Intrebarea e si-a mai pus cineva asa ceva pe Astra H? Sa vedem si noi cum arata si cum bat..
Din pacate am cumparat si eu acest tip de fari(cu lupa)si daylight.E adevarat ca schimba aspectul masinii si sunt frumosi,dar calitatea e zero;e un tip de plastic foarte sensibil,se ingalbenesc repede,fascicolul de luce(lupa)nu este centrata bine,deci vizibilita 60% si atentie MARE"NU SUNT FACUTE PENTRU XENON" Embarassed Era sa uit acei led tip audi(ca asa sunt farii mei) se ard repede iar ca sa ii schimbi ai ceva de lucru.Sfatul meu:Nu Cumparati Aceste Prostii De Faruri(Ma De In China) Ca Nu Merita Banii.Cumparati doar originali Opel daca tii la masina ta.Ps:Sper ca v-am fost de ajutor..... Very Happy
Skip ads

  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In plus la Astra H e mare problema cu desfacutul farurilor.
Nu a reusit nimeni sa le desfaca fara sa le taie pe margine si sa le lipeasca pe urma.
Asa ca e mai greu cu montatul chiar daca ei se lauda ca e floare la ureche.
Suma nu e deloc modica pentru ce iese in final asa cum zice si colegul mai sus.
Bafta!
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
catalinux a scris:In plus la Astra H e mare problema cu desfacutul farurilor.
Nu a reusit nimeni sa le desfaca fara sa le taie pe margine si sa le lipeasca pe urma.
Asa ca e mai greu cu montatul chiar daca ei se lauda ca e floare la ureche.
Suma nu e deloc modica pentru ce iese in final asa cum zice si colegul mai sus.
Bafta!
Daca vorbim de cele originale se pot desface.Ex se pun intrun cuptor si se incalzesc pana cand acea (garnitura),mastic sau cum se chiama se inmoaie,se desfac clemele si apoi farul usor,dupa care Spor la munca.Ps:Acest lucru l-am facut eu si functioneaza,doar ca pt a lipi din nou farul am utilizat un produs pt plastic(nu la cald),iar pt al desface inca o data e imposibil.Pt.FARI DAYLINE(cu leduri) NU VA RECOMAND sa le puneti in cuptor ca se ingalbenesc(am incercato si pe asta Sad ),e pacat de bani aruncati...Sper ca v-am fost de ajutor Smile
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vorbesti de faruri originale produse de GM? Ai fi primul care a reusit chestia asta.
Am tot cautat pe forumuri si nu am gasit sa mai reuseasca cineva asta.
Ai un tutorial undeva? Sau poti detalia operatiunea?
Multumesc!
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
catalinux a scris:Vorbesti de faruri originale produse de GM? Ai fi primul care a reusit chestia asta.
Am tot cautat pe forumuri si nu am gasit sa mai reuseasca cineva asta.
Ai un tutorial undeva? Sau poti detalia operatiunea?
Multumesc!
Binenteles.Dupa ce am cumparat faruri noi(Dayline) mi-am zis ca nu am nimic de pierdut daca incerc(am vazut o guida pe net si parea destul de usor)In realitate e destul de greu.Mentionez ca farurile erau orig GM,doar ca erau zgariate si putin ingalbenite,asa ca am incercat.Am aprins cuptorul(gas)am pus doua bucati mici de lemn pe post de suport si am asteptat pina se inmoaie garnitura(trebuie controlat mereu ca il poti arde)cand e fierbinte incerci usor sa-l desprinzi uniform.Operatiunea a durat mai mult de o ora pt ca nu sunt expert Embarassed .Daca vrei guida sau tutorial incearca(google.com_modificare faruri led)Oricum este un lucru destul de greu si exista riscul ca-l arzi nu recomand la nimeni.Atentie...! Exclamation
Skip ads

  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru l-am incercat cu farurile noi Dayline-Va explic;la o saptamana dupa ce le-am mantat sau ars 3-leduri de la semnalizare.La acest tip de faruri poti schimba doar ledurile albe,pt a schimba acelea din semnalizari trebuie desfacut Farul.Am reusit cu alea originale GM am incercat si cu astea doar ca din pacate sun mult mai sensibile(proasta calitate China) si se ingalbenesc repede la cald,asa ca am renuntat si stau asa cu ledurile arse nu pot sa fac nimic pacat ca astia de la GM (Hella) nu fac tipul asta de faruri ar fi frumos si sigur nu rahaturile astea chinezesti... Evil or Very Mad
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu am faruri dayline montate pe masina mea (astra h din 2004) de circa 1 an si nu am avut nici un fel de probleme, toate ledurile merg si lumineaza destul de bine
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
klod a scris:eu am faruri dayline montate pe masina mea (astra h din 2004) de circa 1 an si nu am avut nici un fel de probleme, toate ledurile merg si lumineaza destul de bine
Esti un caz norocos... Smile eu acum am 4 led-uri arse la semnalizare far dreapta(2 luni de folosinta),mentionez ca astra mea (2006)nu are probleme de circuit electric sau altele.Sunt in garantie si mi-au trimis intrun plic 10buc-led-uri de rezerva;problema mea e ca nu reusesc sa desfac farul pt a le inlocui.Explicatia pe care mi-au dato lor este ca folosesc lumini aloxenon(8000k),iar in momentul in care le aprind acel camp de energie e periculos pt led-uri_le arde,deci concluzia lor Este ca aceste faruri de fabrica NU Sunt facute pt aceste Xenon.Asta mi-au spus Dupa ce le-am cumparat Evil or Very Mad Apropo de asta tu ce lumini folosesti ca nu ti sau ars..???Xenon sau normale..??Ps.Ai o masina frumoasa,felicitari.. Smile
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
bec normal, h1
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dany77ro a scris:Binenteles.Dupa ce am cumparat faruri noi(Dayline) mi-am zis ca nu am nimic de pierdut daca incerc(am vazut o guida pe net si parea destul de usor)In realitate e destul de greu.Mentionez ca farurile erau orig GM,doar ca erau zgariate si putin ingalbenite,asa ca am incercat.Am aprins cuptorul(gas)am pus doua bucati mici de lemn pe post de suport si am asteptat pina se inmoaie garnitura(trebuie controlat mereu ca il poti arde)cand e fierbinte incerci usor sa-l desprinzi uniform.Operatiunea a durat mai mult de o ora pt ca nu sunt expert Embarassed .Daca vrei guida sau tutorial incearca(google.com_modificare faruri led)Oricum este un lucru destul de greu si exista riscul ca-l arzi nu recomand la nimeni.Atentie...! Exclamation

Chiar nu gasesc pentru Astra H tutorial decat cu taierea plasticului. Da-mi te rog pe PM macar un link cu ce ai gasit. Pentru alte modele de faruri sunt cu gramada, dar nu si de Astra H...

dany77ro a scris:Acelasi lucru l-am incercat cu farurile noi Dayline-Va explic;la o saptamana dupa ce le-am mantat sau ars 3-leduri de la semnalizare.La acest tip de faruri poti schimba doar ledurile albe,pt a schimba acelea din semnalizari trebuie desfacut Farul.Am reusit cu alea originale GM am incercat si cu astea doar ca din pacate sun mult mai sensibile(proasta calitate China) si se ingalbenesc repede la cald,asa ca am renuntat si stau asa cu ledurile arse nu pot sa fac nimic pacat ca astia de la GM (Hella) nu fac tipul asta de faruri ar fi frumos si sigur nu rahaturile astea chinezesti..

Problema este ca LEDurile nu sunt protejate in nici un fel. La englezi sau francezi pe forum am vazut ca primul lucru pe care il fac la montare e sa isi puna protectii.
Unii sunt mai norocosi poate de nu s-au ars, partea cu rezolvarea chinezilor e foarte OK din partea lor, paseaza mata Smile...
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
klod a scris:bec normal, h1
Atunci asta e explicatia ca LEDurile tale sunt OK (eu am pus faza scurta h1 8000K,iar lunga h1 10000K-xenon);daca pui xenon patesti la fel ca mine si e destul de naspa pt ca aceste faruri costa mult si garantia de un an prevede doar LEDuri de schimb(pe care tu trebuie sa le schimbi,dar cum faci...? )... Evil or Very Mad
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salve Catalin ux.Eu am gasit acel tutorial pe Opel Club Italia unde sunt inscris;din pacate admin.acestui site a sters tot cea ce era legat de modif,aprire..etc pt aceste faruri astra h,din cauza ca in acel video parea destul de usor(pt un profesionist),dar in realitate multi utenti si-au ars farurile si a fost un mic scandal sul forum_Deci decizia a fos eliminare tot.Eu nu am salvat video,dar e asemanator cu ce ai vazut pe net,Atentie mare la acele cleme eu am rupt doua.Eu am riscat pt ca deja aveam astea noi altfel nu incercam.Eu nu imi asum nici o responsabilitate,tu decizi daca merita.Eu in locul tau nu le-as desface,as incerca sa fac ceva gauri mici in spatele farului si bagare LEDuri,dupa care pui un pic de silicon_(asa e si mai usor de schimbat in caz ca se ard).Mai jos iti postez 3 tutorial care sigur iti vor fi de ajutor in cazul in care decizi de RISCARE'aceasta operatione...daca le incalzesti oricum se ingalbenesc putin asa ca dupa aia trebuie sa le lucidezi cu polis Surprised ...Sper ca ti-am fost de ajutor... Very Happy
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
dany77ro@
-probabil ca de aia nu am avut probleme cu ledurile, oricum,
acum masina o sa ramana asa pt ca peste cateva zile imi vine noua astra sport tourer S ,160 cv, oricum una peste alta am fost si sant multumit de astra h si sper sa ma faca multumit si cea noua, salutare !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR