Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Numai ca la 100 m de sosea, terenul nu mai este public si exista posibilitatea ca proprietarul lui sa le arate cat de nesemnificativ este riscul pe care il reprezinta copacii din imediata vecinatate a drumului in comparatie cu cei dela distanta.
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Copacii sunt pusi pe marginea drumului nu pe centru drumului ....cei din desert si-ar dorii sa aiba dar nu au,fara copaci nu avem oxigen,nu avem viata..
  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sunt si avantaje si dezavantaje,dar intotdeauna am auzit ca a intrat in copac deoarece a iesit de pe sosea depasind limita legala de viteza,sau a depasit si nu s-a asigurat,sau a calcat linia continua,etc,deci accidentele sunt provocate din cauza nerespectarii regulilor de circulatie,ci nu din cauza copacilor.
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu copacii sunt problema, ci lipsa parapetului de siguranțã. Acum, chiar dacã ar fi pus, fiind metalic, la noi s-ar fura într-o sãptãmânã.

Cam așa ceva se pune.


Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe langa alte rosturi copacii sunt pentru teoria darwinista, selectia naturala.
  • Retro

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pandelica a scris:....................... anuntau ca este de importanta strategica si a fost proiectat sa suporte aterizarea unor avioane pe timp de razboi................

Shi uite'asha ati aflati ce rol au copacii de pe marginea drumului........
Bafta
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:Si mie mi se par periculosi pomii de pe marginea soselei.
Ati observat ca in zone unde sunt foarte multi pomi pe marginea soselei sunt si multe cruci puse, multi oameni decedati. Eu personal merg mai incet pe soselele unde sunt plantati pomi pe margine, si asa ar trebui sa facem cu totii.
Am scapat dintr-un accident provocat de un coleg de serviciu, chiar cu masina pe care sunt acum, a intrat intr-o depasire avea 90-100, a depasit o duba, apoi urma un tir, afara era ceata, apoi a aparut o skoda octavia din fata, cu numere de bucuresti, baiatul a tras stanga si am iesid de pe sosea si am mers cativa metrii pe aratura, masina a ramas suspendata si s-a oprit in cativa metri. Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat ca daca erau pomi in zona aceea eram mort, era si pe locul din dreapta si nici nu am Airbag pe dreapta. are doar in volan, + ca nici centurile nu le aveam.

Acelasi lucru l-am patit si eu , doar ca invers
Un inconstient a intrat pe contrasens in fata mea , veneam dinspre Alexandria catre Bucuresti si un pegout sau cum so scrie , a vrut sa depaseasca si m-am trezit cu el in fata , am franat brusc , m-am speriat si am tras dreapta de volan .. si am iesit in camp (daca era vreun pom .. praf ma faceam si eu si prietena mea).. idiotul si-a continuat drumul .. dar l-as fi omorat cu mana mea daca il prindeam
Oricum in alta ordine de idei , de cele mai multe ori oamenii sunt vinovati ..
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pomii pe marginea drumului la vremea la care au fost plantati printre rolurile,ornamentale de orientare,de oxigenare,de fixare a trasamentelor, de aparare impotriva soarelui au avut si rol de mascare pentru observatorul aerian iar prin vizarea directa a cel putin 2 pomi stiindu-se ca distanta dintre ei trebuia sa fie fix de X metri se putea afla imediat distanta pana la acea sosea in cazul in care pe acolo se deplasa o coloana inamica...erau alte vremuri,alte mentalitati alte strategii bourul si zimbrul exista si pe atunci din acel motiv ei foloseau cu succes arborii pentru scarpinat pe spate,ori mai pe romaneste acum au rol doar de selectie.
P.S. din aceeasi categorie a reperelor exacte faceau parte bornele kilometrice si stalpii de pe marginea drumului respectiv inaltimea lor si distanta la care erau pusi...au disparut multe din aceste repere pentru observatori asa cum au disparut si cei care stiau la ce foloseau ..acum raman cei care se uita cu mirare la acea pedala mica din dreapta pedalierului si se intreaba de ce nu e voie sa o apesi cu ambele picioare.
Skip ads

  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pe timp de iarna pomii protejeaza soseaua de viscol si impiedica inzapezirea abundenta.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
geo24, asta crezi tu, dar pomul ala n-are ce sa opreasca, caci sunt prea rari, din asta exista parazapezi, care in ultima vreme nu se mai instaleaza din lene si nepasare. ar salva o tona de bani boii de la dezapezire, daca toamna s-ar duce sa ia parazapezile de la drumuri si poduri (ca-s gratis) si le-ar monta pe camp, iar primavara le-ar lua. asa ei salveaza bani stand cu lamele in garaj si lasand drumurile sa se inzepezeasca.

trecand peste asta, copacii aia au multe roluri, si s-au cam zis toate mai sus. Fixarea solului pentru ca nu are fundatie soseaua, protectie impotriva soarelui (sa nu uitam ca pe vremea lu impuscatu nu exista AC), protectie militara (impotriva avioanele spion care cautau miscari ale armatei), si in ultimul rand umbra.

Nu vreau sa par rau, dar prietenii colegului care a inceput topicul, au fost inconstienti, 170km/h pe drumuri judetene (in general doar drumurile mai proaste au ramas cu copaci pe ele) este inconstienta pura, mai ales ca era incepator. Copacii aia sunt siguri atat timp cat mergi cu 90km/h (sau chiar mai putin, in functie de ce poti). iar tot ce e peste, e pe barba ta.
Sunt multe tari in care e asa, daca vreti o sa fac poze cand scot masina din service cu drumurile din danemarca, sa vedeti aici o banda si jumatate de drum, de intri in sant daca vine ceva din fata, si cu copaci langa drum.

Imi aduc aminte asta vara, cand veneam de la mare, prin Viziru(Braila) cand am trecut pe langa un S class nou nout peste care cazuse un plop (masina era in mijlocul drumului) si plopu cred ca era la macar 20m de drum (plantat).

Fiecare trebuie sa mearga cu cat stie el ca poate, si condusul nu e o obligatie, e un privilegiu, iar pustiu ala sunt sigur ca nu avea nevoie de masina neaparat ci se plimba cu prietenii.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sustin cele mentionate de mine in pagina 2: Very Happy

Daci a scris:Pe vremea lui Ceausescu nu erau benzinarii cu WC-uri, asa ca pentru simplul om de rand era bun doar la a te invarti in jurul lui sa te protejezi de vant cand "ii udam". Cui i-a pasat in vremurile alea de poluare sau reducerea zgomotului? Singurul motiv cred ca e cel de a tine pamantul cu radacinile.
Dumnezeu sa-i ierte pe tineri!

  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Apropo de copaccii de pe marginea drumului: ieri dimineata in timp ce am intorceam din Ungaria, am luat din plin un copac cazut pe sosea. Ploua torential si din sens opus venea un autocar cu farurile prost reglate,deci am vazut foarte tarziu copacul de pe sosea, aveam oricum sub 80 km/h. Avand santuri de 2m pe marginea drumului plus copacii, pe banda din sens opus autocarul, nu am avut de ales si am intra direct in tulpina enorma a copacului cazut pe asfalt, am spulberat-o intruct era putred insa am incept acvaplanarea si dupa o pirueta am ajuns in sant. Imediat dupa impactul cu copacul nu am mai avut directie si nici frana , roata din dreapta fata s-e mai tine doar in telescop, deci am lassat-o in voia sortii nemaiputand-o controla. Masina nu cred ca mai poate fi refacuta intrucat e distrusa rau, poate o recarosare.
Am vreo sansa sa imi recuperez paguba de la cineva ?!? Greu de raspuns.
Am sunat imediat la 112, le-am explicat care e treaba si m-i s-a raspuns sa imi ridic masina cum pot si sa merg in 24 de ore pentru dovada ca daca nu sunt victime nu a pentru ce sa vina chiar daca masina e zob. (Am aflat ulterior ca asteptau cu totii vizita marelui BOC sa inaugureze cativa km de autostrada intre Arad si Timisoara ) Macar au trimis niste masini de la drumuri care au tras copacul de pe asfalt.
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai casco cred ca iti poti recupera baguba, astfel nu cred, imi pare rau pentru ce s-a intamplat.!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Colegu', imi pare rau sa aud de patania ta. Voi sunteti bine, sanatosi?
ANDR cred ca e culpabila. Ar fi de consultat un avocat, si vazut cum se poate recupera macar ceva din paguba. Nu stiu daca nu te incadrezi in categoria celor care pot fi despagubiti de fondul victimelor accidentelor rutiere, ar fi bine sa te interesezi.
Culpa celor de la ANDR e relativ usor de demonstrat, tu zici ca ai intrat in tulpina copacului, si aceasta s-a spulberat, ca era cam putreda. E evident ca acel copac trebuia taiat, nu a picat in drum ca l-a batut vantul, ci pentru ca era putred, si cei de la intretinerea drumui ar fi trebuit sa identifice problema si sa taie lemnu'
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Suntem bine, multumesc Lui Dumnezeu.
E o masina mai veche fara prea mare valoare (mai mult sentimentala) deci nu am nici casco. Am facut multe reparatii si am finisat detalii la masinuta asta sa o fac asa cum imi doream si ma doare sufletul sa o vad asa . . . Cred ca mai sunt in situatia mea, nu e problema de deplasat ca am masina de serviciu insa mi-e tare greu sa ma despart de ea. Probabil in curad o sa incep cautarea uneia identice (Vectra a) si o sa imi fac o clona a acesteia.
Multumesc pntru mesaje.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu armele ucid oamenii ... Oamenii ucid ... Ok sa zicem ca nu e copacul acolo iesi pe aratura , dar de ce ai ajuns acolo ? Ca ai mers cu 140-150 intr-o zona de 90 ? Ca tu consideri ca esti regele soselelor ? Ca nu ai masina pusa la punct dar tu nu ai nici o problema sa circuli cu ea chiar daca se poate rupe in orice moment ?
Consider ca au un rol bunicel pomii atat preventiv cat mai ales selectie naturala dupa cum bine spunea cineva mai sus . Vrem sa mergem cu viteza asteptam pana in 2050 cand sunt gata autostrazile . Au deja ceva ani celebrele semne cu " Familia te asteapta acasa " dar ca si prima oara cand le-am vazut in mintea mea se afla gandul ca nu se merita riscuri absurde sau sa mergi cu viteza in zone unde pericolul este unul clar . Mai bine apreciezi condusul/sofatul asculti o melodie frumoasa ( ca de asta avem sisteme audio in masina) admiri peisajul ( bine fara sa te fure ) .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, eu ma pazesc, pana acum in 13 ani de conducere si cateva sute de mii de km (mersi pe diverse masini, si mai bune, si mai rele) nu am provovat nici un accident

am fost accidentat de mai multe ori
- de 2 ori stateam sa dau prioritate si am fost acrosat in fundul masinii
- de 2 ori in aceeasi intersectie, circulam pe banda 2 si de pe drum fara prioritate insa cu vizibilitate mare am fost acrosat iarasi... (hai sa zic ca pe astea puteam sa le evit)
- odata pentru ca circulam pe banda 1 si o toanta s-a gandit ea sa se bage printre masinile care asteptau la semafor sa faca la stanga fara sa se asigure(hai sa zic ca si pe asta puteam sa-l evit)
- de vreo 3-4 ori in parcare (masina parcata regulamentar in alveola speciala), zgarietura din fata pana in spate
altele nici nu imi mai aduc aminte de ele (oglinzi atinse, bara zgariata, etc)

concluzia mea e ca degeaba ma pazesc daca sunt multi tampiti in trafic...
degeaba merg eu regulamentar ca se gaseste vreun cretin de pe contrasens sa depaseasca si sa ma impinga spre copac...


acum sa revenim la problema topic-ului
in ultima vreme in Galati (ma refer strict la drumurile din afara localitatilor) au cam fost eliminati acesti copaci de pe marginea drumului...
cel putin in zonele unde erau multe accidente din cauza acestor copaci...
au ramas destui insa sper ca in timp sa fie toti culcati la pamant...

PS: si eu am avut destui amici care au sfarsit din cauza copacilor insa asta este...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cum au murit din cauza copacilor?Asta chiar ca-i culmea.
Au derapat din cauza neadaptarii vitezei la conditiile de trafic si au lovit un copac?Pei ce vina avea copacul?
Venea cineva adormit la volan si a patruns pe contrasens si eu au incercat sa evite si au intrat in copac?Ce vina avea copacul?
Le-a cazut un copac putred sau de la vant pe masina?Ce vina avea copacul?
Acuma o sa dam vina si pe camp.A iesit pe camp s-a rasturnat si a murit.De ce nu era acolo pus un airbag urias care sa neutralizeze socurile.
I-mi pare rau de cele intamplate,dar deja o dati penal aiurea rau de tot.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu am vrut sa zic ca e vina copacilor ci am vrut sa zic ca daca nu erau copacii acolo, azi aveam posibilitatea sa vorbesc cu ei...

unul dintre accidente s-a petrecut din cauza unui sofer beat de pe o masina de teren care venind cu viteza foarte mare (expertiza a spus ca avea peste 160 km/h) a agatat masina amicului meu din spate, acesta a pierdut controlul volanului si masina s-a incolacit dupa un copac. a murit pe loc... era inevitabil zic eu...

chiar si eu am avut un incident foarte aproape de copaci, pe un drum pe care circulam cel putin odata la 2 saptamani, dupa o iarna putin mai grea au inceput sa apara craterele, micute... la un moment dat, in linie dreapta, un crater cu aproximativ 50 cm diametru si 20 adancime
fara sa-l vad am agatat cu roata din dreapta fata care a facut explozie si m-a tras grav dreapta
norocul meu a fost ca exact in acea zona cu maxim o luna inainte s-au gandit omuletii de la drumuri sa taie plopii respectivi...
am reusit sa ma urc pe ce ramasese din copac si masina a ramas infipta acolo si cu rotile din fata suspendate...
anvelopa era varza, janta la fel... bucsaraie si directie nu mai zic...
acea masina a fost reparata pe CASCO insa dupa incident nu a mai fost masina...
tragea dreapta destul de tare, la viteze de peste 80 se comporta ciudat, la frana mai brusca tragea stanga, etc...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mie imi plac cel mai mult cei care aduc argumentul ecologiei. S-a defrisat in ultimele doua decenii peste doua treimi di suprafata impadurita a tarisoarei (nu e exagerare, sunt date oficiale, deci e posibil ca situatia sa fie chiar si mai tragica), iar ecologistii sar in sus pentru 50 de pomi/km.
Eu zic ca e mai important sa respiri, chiar daca aerul e putin mai poluat, dar sa acceptam si ideea asta. A calculat vreodata cineva cat oxigen produc 50 de pomi si cat ar produce 1 km de gazon? Ca sa nu vorbim de un gard viu sau alte solutii civilizate...
Selectia naturala e un argument tampit, celui care crede in ea ii doresc sa fie calcat pe picior de fiecare nevinovat care s-a izbit pana acum de un pom de pe marginea soselei; si numai din familia mea ar avea doua vanatai...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR