Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Vasi VMP

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am mers de cateva ori in Elvetia si am mers pe traseul Romana-Ungaria-Austria-Germania-Elvetia(LUCERNA) ,sfatul meu este sa evitati sa alimentati in Ungaria.am alimentat si cu benzina si cu gpl dar preturile sunt afisate in forinti si se pare ca baietii de acolo profita putzin de chestia asta, ce sa mai vb am bagat gpl in ungaria cu un euro acum in februarie pe 25.....in Germania este gpl-ul 82centi la benzinariile Agip(are o calitate net superioare fata de al nostru) in Elvetia gasiti gpl numai daca treceti tunelul Gothard la iesire spre Italia dinspre Italia spre Ger nu au gpl....tunelul din insbruke costa 8,50 euro pt turisme...... sper sa va ajute sfaturile mele si DRUM BUN!
Skip ads

  • SuperB

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
traseul acesta il voi face si eu peste 3 saptamani, ai ceva sfaturi pentru cazari?
  • Vasi VMP

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut Super B! Sa nu vorbesc prostii, eu nu am oprit la moteluri, hoteluri etc pt ca am condus si sotia , din ce am auzizt la Paprik este super si ieftin si curat parca 30 euro camera cu baie cu tot.... eu momentan sunt tot in Elvetia poate ne vedem sau stiu eu la o bere ceva... tu in ce regiune vi?
  • Vasi VMP

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
aaa si sa nu uiti de vigneta 40 chf pe tot anul asa se ia aici.... daca ai carne de porc sau tzuica (palinca) mare atentie ai dreptu la 1kg de carne de porc proaspata de persoana ( eu am adus carne afumata) la afumatura potzi sa aduci 3 kg de pers tzuica sa nu depasesti 0,5 l de pers.. amenzi draconice ce depaseste ce am zis mai sus..nu potzi sa arunci k la unguri... in rest drum bun! si daca mai ai ceva sa ma intrebi itzi raspund cu mare placere....
Skip ads

  • alexghe

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
vrea sa ma aventurez la sf lunii intr-un roadtrip pana in Danemarka in Aalborg, cu ruta prin Ungaria, Cehia,Germania si ma gandesc la intors sa aleg alta ruta. Ceva sfaturi , recomandari?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hotelul Paprika e super Ok. Am stat la el si acum 3 saptamani. Ca sa evitati problemele din Ungaria platiti mereu cu cardul.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:...Ca sa evitati problemele din Ungaria platiti mereu cu cardul.


+1

vedeti ca la vigneta o sa va fraiereasca aia langa granita si o sa va zica ca nu au vigneta doar pe 10zile si plata in EUR . intrati in ceva sat, cautati o benzinarie care nu e in drum principal si va luati de acolo pe 4 zile cu plata cu cardul. nu va mai "ciupesc" nimic.
  • alexghe

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ok... bine de stiut , mi-e clar acum ca trebuie sa am cash dar si ceva pe card pentru a evita situatii jenante .Smile Mi s-a tot spus sa evit autostrazile nu numai pentru ceva economie dar si pentru a castiga la capitolul peisaj si lucruri interesante pe parcurs dar am retinere la faptul ca voi prelungi timpul si distanta de parcurs, are cineva ideea pe unde ar fi fain sa trec "drumuri judetene" sau cum se numesc pe la ei. Ma gandesc sa fac treaba asta si la ghici, e misterul dar mi-e sa nu ma trezesc ca dublez costul benzinei. Smile
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
prin Ungaria nu pierzi nimic daca mergi pe autostrada...e un peisaj destul de sec (campie, multe paduri, nu vezi nimic de pomi..., din cand in cand cate un deal)
daca ai de facut un drum lung (900+ km) iti recomand sa mergi pe autostrazi ptr a scoate un timp decent. pe nationale/judetene vei avea mutle limitari de viteza, mai sate, mai utilaje agricole,...

in Ungaria vigneta pe 4 zile e vreo 1600 HUF (nu mai stiu exact, dar pe acolo...) asta vine vreo 25RON (~5-6EUR). castigi mai mult mergand constand si lejer pe autostrada decat sa nu platesti banii aia si sa mergi pe nationale.
in Austria vigneta minima e ~8EUR, daca ai de traversat Austria la fel, e mai bine pe autostrada.
in Italia exista taxe ptr autostrada pe sectoare, sunt cam mari. Daca i de mers mult in Italia mergi pe autostrazi, in schimb daca nu ai de traversat Italia poti merge pe nationale, sunt foarte buna, si nu platesti acele taxe. plus ca in zona de nord (spre granita cu Austria si Elvetia) peisajele sunt spectaculoase.
  • alexghe

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
o sa iau pas cu pas drumul pe google earth sa vad daca-i ceva bun de vazut in anumite zone si cred ca imi fac un plan cu iesirile, dar in privinta Ungariei nu ma astept la cine stie ce, ma rezum la capitala si 2 orase de vazut la coaja asa. Oricum prima seara vreau sa raman in Mako, am inteles ca este un camping fain la iesire si...a doua seara nu m-am decis poate undeva la iesire din Viena, nici nu stiu. Cred totusi ca la intoarcere vin pe acelas traseu pt ca nu am cum sa ma bucur de obiective si plus ca ma zapacesc sa vad atatea chestii.Smile merci de sfat, ce-i drept nu e scumpa autostrada.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
in vama Nadlac ,vigneta de Ungaria + Austria 88 ron. (accepta si forinti si euro)...atit am platit cind am iesit cu conect-ul (autoutilitara).
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
alexghe a scris:vrea sa ma aventurez la sf lunii intr-un roadtrip pana in Danemarka in Aalborg, cu ruta prin Ungaria, Cehia,Germania si ma gandesc la intors sa aleg alta ruta. Ceva sfaturi , recomandari?

eu te sfatuiesc sa o iei Ungaria->austria->Germania-> Danemarca. si sa incerci sa o iei din regensburg pe E45 pana in Hamburg, nu o lua pe la berlin, caci chiar daca ar fi mai simplu pentru GPS, ai mai multe autostrazi de schimbat, si e mai greut. Poti eventual sa o iei la intoarcere pe acolo. In Cehia autostrada e facuta din dale de beton, si e foarte enervanta sa auzi mereu zgomotul cand schimbi dala, mai ceva ca in tren. E mai lung prin austria, dar merita, se merge frumos. Ai grija cu viteza in Austria, a stat politia in curul meu vreo 100km, de ce nu stiu, caci mergeam constant cu 120-125 si numai pe prima banda, schimbam doar la depasiri... Ciudat...
vezi sa nu uiti de vigniete, eu mi-am luat-o pe cea ungureasca inainte de vama de la o ghereta (nu vroiam sa ma tapuiasca ungurii si sa ma enerveze cu forintii lor, caci imi stricau tot drumul). Iar la austrieci cum amintrat, am oprit in SHell si am facut plinu + vignieta. In ungaria am mers intins, caci am observat ca astia cam au alergie la mine, in special oficialii, si nu vreau sa le dau motiv.
Ai grija cu alcoolul si cu tigarile, ungurii fac urat la alcoolul de casa. In rest luminile aprinse mereu, caci e scumpa rau amenda (peste tot) si condu legal Smile
Eu am oprit la baile felix cand am iesit, dupa 500km si 10 ore de condus, apoi am oprit iar in regensburg la intrare in germania (1000km si 9-10ore) caci aveam rezervare, mai mergeau vreo 300km dar n-am vrut, iar apoi am facut inca vreo 1200km in 11 ore... Nu puteam sa dorm in masia caci era iarna si nici nu puteam sa conduc prea mult caci oboseam iar pe inserate imi era greu...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
alexghe, daca te avantajeaza sa o iei spre Berlin e Ok drumul. Desi am GPS am mers fara el de la intrarea in Germania. Drum bun.
  • dinu m

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
in primul rand salutare all,vreau sa va spun ca vineri dimineata decolez spre germania cu vectrutza mea si as vrea si eu sa stiu exact daca pot lua vignete de la nadlag pentru ungaria si austri si cat costa si daca pot plati cu lei,va multumesc si am sa revin cu informatii la intoarcere
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
poti lua vignieta de gheretele dinaintea vamii si pentru ungaria si pentru austria. Din ce am inteles era vreo 88lei? (scrie intr-un post pe aici). eu am preferat sa iau doar pentru unguri de la gherete, si cum am intrat in austria am oprit la primul shel (500m dupa granita) si am luat de acolo in euro, caci tot trebuia sa alimetez (nu alimenta la unguri decat daca platesti cu cardul, au tendinta de a te fraieri la schimbul euro/forint). Nu mai stiu cat am dat, dar am inteles ca ar fi putin mai ieftin asa.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum spunea si colegul se pot lua roviniete si inainte de granita. Ce e amuzant e ca ei le ia pe loc de pe un site celebru de cumparat roviniete. Very Happy
Fiind din Bucuresti e bine sa pleci dimineata, seara esti la Paprika, mancare si un somn bun iar a doua zi pleci spre Germania.
Ca sa iti faci o idee. Ultima data am plecat la 10 din Craiova, la ora 9 seara eram la Paprika la granita cu Austria, plecand apoi la ora 9 dimineata am ajuns la ora 18 in Magdeburg(e la vreo 160 km de Berlin). Toate astea mergand lejer, ajungand relativ odihnit la destinatie.
  • dinu m

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
aha,eu vreau sa plec vineri dimi pe la 5 din cuc sa ajung dupa amiaza la arad unde am sa innoptez ca am acolo pe cineva,dupa care dis de dimineata sa parasesc tara si sper ca pana seara sa ajund in daggendorf
  • dinu m

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
oricum va multumesc pt ajutor
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu zic ca ce vrei tu sa faci e cel mai bine. in general traversarea tarii e mult mai obositoare decat 1000km pe autostrada in afara. Eu am iesit prin Oradea, pe la 8 am pleca din baile felix, am alimentat si pana in austria am mers glont, am alimentat iar, si am ajuns pana in Regensburg. Era ceasu vreo 6 seara, dar nu mai aveam chef de condus...
  • dinu m

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
pai eu zic ca este cel mai bine asa...acum doi ani am venit de la paris,am facut pana la noi la granita vreo2500-2700km in doua zile si o noapte dar cu opriri,iar de la nadleg si pana in bucuresti am facut vreo13-14ore,am prins super aglomerat de tiruri si tin sa te anunt ca nu sunt sofer de sambata si duminica,fac tzara foarte des cu turismul(7000-8000km)pe luna,asa ca...."traiasca" tzara asta a noastra plina de k...t
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR