Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Vin si eu ca o contrapartida la ceea ce ne-a prezentat Cristian_ si anume Cheile Oltetului.Intradevar o zona frumoasa pe care am sa o vizitez cu prima ocazie.

Eu va propun Cheile Nerei.O alta zona salbatica,plina de peisaje minunate.

Accesul rutier în zonã este posibil dinspre drumul european E70 (DN6), de unde, în dreptul localitãþii Iablaniþa (aproximativ 15 km nord de Bãile Herculane pe E70) se coteºte spre vest, pe DN57B (Iablaniþa – Anina – Oraviþa, ocoleºte pe la nord zona Cheilor Nerei). Din Bozovici (la 48 km de Iablaniþa pe DN57B) drumul se continuã pe DJ571B încã aproximativ 20 km, pânã la ªopotul Nou, pentru a intra în chei dinspre sud.

De asemenea, accesul este posibil dinspre DN57, pe drumul judeþean DJ571, din Moldova Nouã sau din apropiere de Oraviþa (intersecþie între localitãþile Rãcãºdia ºi Nicolinþ). Se urmeazã DJ571 pânã la Sasca Montanã sau Sasca Românã, de unde se poate intra în Cheile Nerei. În zonã existã ºi o reþea de drumuri forestiere, în cazul în care intenþionaþi sã testaþi calitãþile autoturismului. Very Happy

Cine doreste cazare poate sa caute fara nici o problema pe net.Sunt destule pensiuni si foarte ieftine.Eu am stat la cort.Sincer,asa mi se ia cateodata de zgomot...Nu mai vreau sa aud decat sunetul apei si fosnetul frunzelor calcate in picioare.
Ei bine in aceasta zona am gasit tot ce mi-am dorit.

Atentie!Daca mergeti spre pastravarie!Lumea se aduna acolo la gratare si o sa auziti numai Guta,Salam si alte mezeluri.Plus gunoaie peste tot.E pacat!Dar e singurul loc pe unde se poate ajunge(accesibil),spre cascada Beusnita.

Haideti sa va arat si cateva imagini:


Lacul Dracului.












































O mica moara cu apa cristalina.
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Superbe pozele nu am stiut de locul acesta, s-a notat, cu prima ocazie trebuie vazut Smile , daca mai stie domnul zone eu urmaresc cu interes. Smile
Bafta
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Frumos, dom'le! Bv Gobelule! La fel ca si daddy vale, notat, e unul din putinele locuri in care nu am ajuns, desi am batut zona aia. La Orsova am facut practica in timpul facultatii. Locuri de pus cortul sunt prin zona, banuiesc!
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
avem o tara frumoasa.pacat de conducatori...
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Totusi ce imi recomanzi? Care drum de acces e mai bun? Prin S (Sopotu Nou) sau prin N (Sasca Romana) ? Intreb ptr ca la vara intentionam sa stam cateva zile la Herculane, si o sa ajungem negresit si aici.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@gobelu: Cheile Nerei intrau in planurile de minivacanta , dar fiind departe de Buc., si vremea nu foarte prietenoasa, au ramas pentru alta data.

@octav-bz: Pe langa Herculane sunt multe de vazut: Podul lui Dumnezeu , Manastirea Mraconia(parca) , Dunarea , Cerna... La herculane am stat la pensiunea unui domn Doctor. A fost ok. Daca vrei detalii iti scriu.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stiu zona Cristian. Am scris mai sus ca am facut practica la statiunea geografica Orsova. Intr-adevar sunt locuri superbe, privelistea Dunarii de la Manastirea Sf Ana de pe dealul Mosului e de neuitat. De-asemenea drumul de la Orsova spre Moldova Noua, de unde poti admira cazanele Dunarii, statuia lui Decebal, biserica de sub ape, etc. Si drumul de la Herculane la Baia de Arama e superb, prin muntii Cernei. Recomand cu caldura zona.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am luat-o prin S pe Sopotul nou apoi am facut dreapta la un moment dat pe un pod si de aici a inceput aventura.Daca nu aveti masina cu garda sus,nu va sfatuiesc sa o luati pe acest drum(congelatorul meu e plin si ar da pe afara).Este un drum de carute(de tara).
De ex era unu cu un logan care nu a avut nici o problema,dar noi(aveam un cielo si un 207),a trebuit de multe ori sa coboram din masina si sa curatam drumul de pietre.Dar se merita.
Sa nu va speriati daca gasiti porti pe durata drumului.Va dati jos,le deschideti,treceti mai departe si apoi le inchideti la loc.
In capat(la cantonul Damian daca nu ma insel),sa cereti voie oamenilor care stau acolo sa puneti cortul(asa e frumos),ca doar stati in curtea lor.O sa va roage sa nu faceti mizerie.Atat.Nu o sa gasiti ghene in zona.Noi tot ce am consumat ori am ars(ce se putea),ori le-am luat cu noi la plecare(cutii,plastic,etc).

Atentie!Nu lasati p-afara carne,sau legume.
Carnea o sa v-o manance cainii,iar legumele vacile.Astea chiar n-au nici o jena(ne-au halit toata ceapa).Dar...de.Vaca!

Nera este aproape,asa ca nu e o problema de apa(spalat).Nu recomand sa beti din ea.Pentru asta sunt cateva izvoare cu apa foarte buna.O sa va spuna sateanul de acolo.

Aveti mai jos cateva pensiuni cu nr de telefon si adresa.Pentru cei care doresc mai mult comfort :
(nu am stat la nici una asa ca nu pot recomanda nimic)

Pensiunea "Cheile Nerei"
Sasca Romana, nr.55,
Caras-Severin, Romania
Rezervari: Tel: 0721.095.591

Pensiunea DORA
Sasca Montana, Nr.749
Cod Postal 327 330
Caras Severin, Banat, Romania
Persoana de contact: d-na Ana Zavolan
0745 520 331 - mobil
0255 576 585 ; telefon Sasca Montana
0256 295 861 ; telefon Timisoara

PENSIUNEA NERA LAND
Sasca Montana , nr. 730
Telefon: 0723 624383; 0724 853151

PENSIUNE RUSTICA
Sasca Montana, Nr. 722
Telefon: 0255 576545
Mobil: 0722-989911

Ps. Atentie la vipere!

Si pentru mai mult ajutor..

http://www.cheilenerei-beusnita.ro/harta.htm
Skip ads

  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bravo, dom Gobelu ptr prezentare!
Si eu am fost prin zona , prin 1990 parca (mama ce batran sant!) si intradevar, pe vremea aia era o zona cu totul salbatica si nemaipomenit de pitoreasca. Am strabatut traseul Sopotul Nou-Sasca Romana in 3 zile , cu cortul admirind pe indelete totul....
Ptr cei ce ajung in zona: nu ezitati, intrati in chei, nu veti regreta...
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multam fain!
Asa cum spunea si colegu intrati in chei.E frumos...dar....nu va luati dupa orarul de traseu ca o sa blestemati.Cine l-a scris probabil ca l-a facut cu bicicleta pt ca nu ai cum sa ajungi in timpul ala decat daca fugi.Si nu sunt eu vreun gras.Chiar am mai facut expeditii.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
frumushel a scris:avem o tara frumoasa.pacat de conducatori...



.....pacat ca e locuita...
  • alex123ro

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
A fost cineva de curand la Cheile Nerei? m-ar interesa starea drumului de la Oravita pana la Sasca Montana.
Multumesc,
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:Superbe pozele nu am stiut de locul acesta, s-a notat, cu prima ocazie trebuie vazut Smile , daca mai stie domnul zone eu urmaresc cu interes. Smile
Bafta
merita am fost de 4 ori traseul la picior de la cap la cap cam 25 km
  • bogdanmat

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
alex123ro a scris:A fost cineva de curand la Cheile Nerei? m-ar interesa starea drumului de la Oravita pana la Sasca Montana.
Multumesc,


Pirin Oravita-Ciclova Romana - Potoc (dj571c) drumul e bun iar pe Macoviste (dj571) sunt ceva gropi.
  • alex123ro

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
bogdanmat a scris:
alex123ro a scris:A fost cineva de curand la Cheile Nerei? m-ar interesa starea drumului de la Oravita pana la Sasca Montana.
Multumesc,


Pirin Oravita-Ciclova Romana - Potoc (dj571c) drumul e bun iar pe Macoviste (dj571) sunt ceva gropi.


Multumesc pentru informatie, luni plec catre Cheile Nerei Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR