Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
De la o vreme ,in viteza 1 si 2 urca f greu in ture pana la 2000 cand intra turbo si o ajuta.Daca dau drumu si la clima devine si mai puturoasa.
Nu s-a aprins nici un senzor pe bord. Am suspectat debitmetrul. Am pus unul nou, identic la cod ,(e tot Bosch) dar merge tot la fel de puturos.
Daca scot mufa de la debitmetru (fie nou sau vechi) masina merge mult mai bine, e mai sprintena, dar am si cod de eroare pe bord.
Ce sa fie?Astept pareri. Rolling Eyes
Multam
Skip ads

  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Urmaresc si eu cu interes "threadul"...mai ales ca si masina mea ii nitel mai "lenesa" si mi s-a spus (Reprezentanta Opel) ca debitmetrul ar fi una dintre cauze!..Am testat si eu fara mufa la debitmetru si masina merge minunat (parca ii la Raliu Very Happy)!...Tot ma codeam daca sa cumpar alt debitmetru sau nu!

ceea ce tu spui acum e ingrijorator..." Am pus unul nou, identic la cod ,(e tot Bosch) dar merge tot la fel de puturos". Inseamna ca o sa mai astept sa vad ce spun si altii ..inainte de a ma 'avanta" sa cumpar alt debitmetru!

P.S. (Banuiesc ca filtru de aer l-ai schimbat primul)
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Testat si eu debitmetru cica bun si la fel, aceasi senzatie de molaciune pana in 2000 de ture. Problema e ca....inainte sa te apuci sa cumperi alt debitmetru, sa poti curata valva EGR, verificat furtune sa nu fie vreunu fisurat sau mai stiu eu ce....si tot asa. Apoi mers la un tester si vazut acolo ce se intampla.
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema apare si la mine... De la un timp parca nu mai trage asa bine. Are momente cand urca destul de usor pana pe la 130km/h si momente cand nu mai vrea sa treaca de 110km/h. Filtrele + uleiul sunt schimbate de curand. O sa incerc sa curat debitmetru si valva EGR (dar cea din urma nu stiu unde este). E posibil sa fie motorina proasta? Am alimentat numai de la Petrom cu Top Euro Diesel 4.
Skip ads

  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
roadrunner79 a scris:Aceeasi problema apare si la mine... De la un timp parca nu mai trage asa bine. Are momente cand urca destul de usor pana pe la 130km/h si momente cand nu mai vrea sa treaca de 110km/h. Filtrele + uleiul sunt schimbate de curand. O sa incerc sa curat debitmetru si valva EGR (dar cea din urma nu stiu unde este). E posibil sa fie motorina proasta? Am alimentat numai de la Petrom cu Top Euro Diesel 4.
Am uitat sa precizez modelul Smile
-----------------------------------
Astra G Y17DT 2001
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Cica daca nu e partea cu debimetru se poate sa fie valva egr,sau partea ei de comanda.E comandata prin vacum.Filtrul de aer e proaspat schimbat.Costa cam 250 euro, poate gasesc una de proba. Crying or Very sad
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
oki!.."valva EGR..sau partea ei de comanda"..unde sunt localizate in masina?..si ce se poate curata la ea?


Eventual as putea sa ma duc la un mecanic si sa ii zic sa "Curatati va rog valva EGR?" Razz
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
este localizata undeva mai in spatele mufelor alea doua mari de la ecu,pe partea din spate a motorului.Are in ea trei furtunele de vacum .(e ca o ciuperca).Cred ca ea controleaza Egr-ul.
Stie cineva cum lucreaza exact si de cine este comandat egr-ul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR