Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va salut dragi colegi!
Sunt intr-o mare dilema, aceea de a alege urmatoarea masina a familiei, si apelez la opiniile si parerile voastre. In urma studierii forumurilor si a multor teste pe youtube si site-uri de profil optiunile mele s-au redus la Opel Astra si Skoda Octavia. Imi dau seama ca pe un forum Opel, parerile legate de aceasta alegere vor fi oarecum subiective dar imi asum acest risc Wink Variantele alese de mine ar fi:
- Opel Astra 1,4 Turbo 140 CP echipare Enjoy + pachet enjoy ( AC automat, BC, Proiectoare, afisaj triplu ) + scut motor + vopsea metalizata = aprox. 16300 euro din care mai pot scade si 3 rable
- Skoda Octavia 1,4 TSI 122 CP echipare Drive + vopsea metalizata + scut motor (egala ca optiuni cu astra) = aprox. 16200 euro minus 3 rable, sau aceeasi echipare dar cu motorul 1,6 tdi 105 Cp la 17300 minus 3 rable
Preturile sunt aprox. egale dar dimensiunile nici pe departe. Octavia e imensa in comparatie cu Astra la interior, de portbagaj numai vorbesc (mentionez ca familia se va mari cu inca un membru in acest an Very Happy ) dar in schimb Astra e mult mai frumoasa. Am vazut ca lumea se plange de calitatea fabricatiei la Opel si sincer cam asta ma sperie plus consumurile de 12% declarate de posesorii de 1,4 turbo de pe forum. De Octavia stiu ca sunt masini foarte solide, bine facute, iar motoarele si cutia de viteze fiind de la VW fiabilitatea este garantata.
Concluzia celor care au testat Octavia a fost "More value at lower price".. Rolling Eyes
Voi ce ati alege in locul meu?
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am de facut o mica corectare: Opel Astra este mult mai mare la interior fata de Skoda Octavia si tot in Opel se sta mult mai confortabil. Nu te lasa pacalit de dimensiunea mare a skodei in exterior si sa tragi concluzia ca este mare si in interior pentru ca nu este asa, spatiul se duce la portbagajul imens si ramine un loc destul de mic pentru pasageri. Asta e o greseala comuna pentru foarte multi. Protbagajul la Skoda I si II este foarte lung/adinc si ia din spatiul de la pasageri.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sincer, dintre cele doua as alege Skoda Octavia. Dupa cum m-am asteptat, AstraJ are destul de multe boli ale copilariei (vezi topicul modelului) si nu l-as achizitiona pana la primul facelift.

2.0TDI 140CP fiabilitate garantata? E o glumitza, nu?
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu ma gandeam la 1,6 tdi nu la cel de 2 L.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Octavia de 1,6 e submotorizata.Masina e destul de greoaie si diezel abia se va misca de pe loc.Cel mai mic motor la Octavia as recomanda 1,9TDI daca te gandesti la diesel.Acuma tine cont de evolutia carburantilor,cat vei merge cu masina.Diesel`ul se merita doar daca faci foarte multi km ,caci doar asa pretul benzinei va amortiza pretul pieselor de la motor care vor pica.Un diezel e mult mai pretentios si mai greu de intretinut decat o benzinara.
Nu stiu cum e Astra J dar la Skoda plasticele alea incep sa scartie mult prea devreme.
As vota pe Astra.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tine de gusturi intr-adevar,dar mie nu-mi place deloc struto-camila de Octavia.Iar motorul diesel 1.6TDI pomenit de tine e blestemat si deseori se fac referiri ca inlocuitorul groaznic al lui 1.9TDI de 105CP,desi e mai mare ca si cc,e mult mai fiabil.Referitor la spatiul interior,sa sti ca asa e,eu am ramas surprins cum de o masina asa de mare,poate sa aiba asa un spatiu interior...modest,sa-i zicem.Portbagajul e singurul lucru mare si bun la masina asta,in rest,nu stiu cat de calitativ poate fi acest VW ceh fata de unul german,autentic.Concluzia o tragi singur,dar eu as merge pe Astra.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea mergi pe octavia, mai ales ca vei avea in curand un nou membru in familie.
Eu m-am urcat in amandoua si am mers cu amandoua, Octavia 2 cu facelift banuiesc ca este modelul de care vorbesti, este cu mult mai mare inauntru si se sta mai bine la volan decat in astra j, eu am 1.97 inaltime deci dau mare atentie la acest lucru.

Dar,

Nu lua cu motorul de 1.6 tdi, pentru ca e proaspat lansat si tu vei suporta bolile copilariei, 1.4 tsi e mai mult decat suficient si poti intra pe vwforum sa vezi cat de reusit este.
Astra j este de asemenea foarte frumoasa, intr-adevar nu am mers cu 1.4 turbo, am mers cu noul 1.7 cdti de 125 care se comporta foarte ok, dar in timp vei simti lipsa de spatiu care o ai in octavia si o sa regreti ca nu ti-ai luat skoda.
Daca esti inalt ia-ti o masina pe masura pentru ca dupa un timp vei simti lipsa spatiului.

Bafta in alegerea ta
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de sfaturi. Eu avand acum un Polo 1,2 64 Cp imaginati-va ca aproape orice as cumpara o sa mi se para minunat. Legat de faptul ca Octavia de 1,6 tdi 105 Cp e submotorizata, eu am fost in test-drive cu noul Passat cu acest motor si mi s-a parut ok. Acum nu stiu daca 1,6 tdi de pe noul Passat e acelasi motor cu 1,6 de pe Octavia. E mult mai silentios ca cel de 2 L de pe Insignia, si as putea spune ca se poate compara ca silentiozitate cu Hdi-ul de pe Citroen C5. Stiu ca motoarele pe benzina sunt mult mai putin pretentioase dar consuma cam cu 30% mai mult si la cum creste pretul benzinei ma cam gandesc din ce in ce mai mult la diesel avand in vedere si faptul ca fac in medie 20-25.000 km pe an.
Daca mi-ar face arogantii de la Cardinal Motors o oferta la Jetta decizia ar fi fost deja luata. Dar ei vin cu replici de genul: "Pai Volkswagen e masina domne' nu se compara cu Opel. O sa vedeti la revanzare ca pe Opel nu o sa luati mai nimic.." sau " Mai mult de 2-3 % nu putem sa va reducem din pret pentru ca altfel noi nu am mai castiga nimic!"
Eu sunt de parere ca aproape toate masinile noi sunt bune si ca doar daca iti bati joc de ea sau daca ai ghinion sa iei una cu defect de fabricatie te chinui cu ea, altfel ar trebui sa fie totul ok.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
neagutiberiu a scris:Dar ei vin cu replici de genul: "Pai Volkswagen e masina domne' nu se compara cu Opel. O sa vedeti la revanzare ca pe Opel nu o sa luati mai nimic.." sau " Mai mult de 2-3 % nu putem sa va reducem din pret pentru ca altfel noi nu am mai castiga nimic!"


Sa vezi ce replici iti vor da cand se strica. Gen "asa face toate"

Am auzit si eu ca 1.6 TDI e poate mai "prastie" decat 2.0 TDI. Inchipuie-ti asa ceva Laughing

Cat despre masinile noi, iti vei schimba repede parerea si-ti vei da seama ce inseamna greseli de proiectare neasumate.
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Desi detin un vectra,pot spune ca skoda octavia este mai spatioasa,ce sa mai vorbim de Astra.Skoda e foarte fiabila,as zice peste opel si vw.Nu stiu despre diesel..dar motoarele pe benzina,in afara faptului ca au un consum relativ mare nu au probleme.Recomand Octavia..stiu ca o sa imi sariti in cap,dar este o masina foarte buna!Este singura masina in 20000 euro pe care as lua-o noua(ar avea ce dotari as vrea,motor etc.)
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
b13jyz a scris:Desi detin un vectra,pot spune ca skoda octavia este mai spatioasa
Laughing Laughing Laughing
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dimensiunile interioare Octavia
Dimensiuni confort fata: 1.164 mm/922 mm
Dimensiuni confort spate: 883 mm/627 mm
Inaltime scaun-plafon fata: 981 mm
Inaltime scaun-plafon spate: 966 mm
Volum portbagaj: 560 l
Pt Astra nu am gasit dimensiuni interioare. Daca le gasiti voi spuneti.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg de ce nu te orientezi spre o Toyota Corolla/Auris sau Hyundai i30/Kia Cee'd. Daca 1.6TDI ti s-a parut suficient, atunci ti se va parea suficient si un 1.4d de la Toyota sau 1.6d de la i30/Ce'ed. Nici variantele pe benzina nu's rele, 1.33 101CP de la Toyota, 1.4 90CP de pe Cee'd si 1.4 109CP de la i30 consuma real sub 8% in oras si trag multzumitor. Iar daca totusi te gandesti la 1.4T, atunci exista variante puternice si la Toyota (1.6i 132CP) si Hyundai i30/Cee'd (1.6i 126CP/122CP). Si crede-ma, ca am condus Corolla 1.6i 126CP si Cee'd 115CP (versiunile mai vechi de motor) si trag suficient pentru un non-racer.
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Stiu ca Toyota e campioana la fiabilitate dar sincer nu imi lac sub nici o forma iar in Kia nu am incredere. Singura masina care mi-ar face cu ochiul ar fi Kia Sportage dar e cam scumpa. Ar mai fi mazda 3 sedan dar din comentariile altora am inteles ca are suspensia foarte rigida. Si au ceva japonezele si coreenele astea la interior ce nu ma atrage.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, la Cee'd pot sa spun si eu ca e jalnic la interior, dar Corolla e chiar acceptabila: are plastice de calitate, multa spuma neagra, mi s-a parut chiar la nivel de AstraH la materiale interioare. Pozitia la volan e cam inalta pentru gustul meu, chiar si la nivelul cel mai jos, dar e ceva cu ce te obisnuiesti.

Personal imi place si Megane3. Motorul 1.5dci 110CP e vioi si merge aproape pe vapori de motorina.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tiberiu, comparatie este gresita iar. Compara Octavia 2 - Cruze. Compara Golf 6 - Astra J. Compara Insignia - Passat B6.

Desi nu pare, Skoda este divizia low cost a grupului VAG. Nu va fi si nici nu se vrea a fi peste un VW sau Opel.

Da, Octavia 2 are portbagaj, pentru ca asta cer est europenii. In rest, are o calitate a finisajelor mult mai scazuta fata de fratele mai mare Golf 5. (Ce ma amuza, la Octavia 2 cu facelift, scrie ”Octavia” in far, de unde rezulta si clientela target este in est europeni ce simt nevioa de a arata oricum si oricand ce masina au)

Eu inca mai zic sa te uiti si la o Astra J Caravan, la fel si la Golf 6 Combi, iar depre motorizare, in ziua de azi as alege cea mai mica/slaba motorizare de pe orice model, preferabil benzina, si apoi ii trantesc un GPL pe ea.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu as spune ca Skoda e divizia low-cost, ci e compania de nisa a grupului VAG. Octavia e undeva intre Jetta si Passat, iar Superb e undeva peste Passat. Nu au nici un corespondent pentru Golf.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dar au Fabia vs Polo. Unde clar se pozitioneaza pe segmentul low cost.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Intradevar, Fabia e pozitionata mai jos decat Polo, se vede si dupa preturi. Daca Octavia si Jetta sunt comparabile la pret, Fabia incepe de mult mai jos decat Polo.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Octavia 2 e fix un golf 5 cu portbagaj, Octavia 1 e fix un golf 4 cu portbagaj.

Exeo de la Seat e un A4, modelul 2001-2005 si tot asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR