Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si a fost si ziua de 1 mai in care preconizam sa fac operatiunea de montare. Si am montat foarte usor rulmentii noi si totodata si discurile ventilate. A fost foarte usor. Singura observatie este acea ca trebuiesc taiate protectiile de tabla din spatele discurilor. Noile discuri avand diametru mai mare loveste in anumite zone ale tablei. Eu le-am taiat doar buza aceea cu flexul si totul vine perfect. Tin sa spun ca am inlocuit si lichidul de frana si acum sunt alte frane. Mai am de rulat cam 100km si mai fac o aerisire si totu e gata. Din pacate n-am avut aparatul foto sa fac poze.
Multa bafta tuturor.
Skip ads

  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Alte frane vei avea daca scimbi discurile si etrierii de pe fata (342mm)
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dupa mai bine de 8 luni de cand n-am mai scris nimic tin sa spun ca sunt foarte multumit in prezent de cum functioneaza sistemul de franare. Acum sunt in cautare de etriere fata si discuri de diametru 314mm. Nu ma pot infinge sa fac investitii foarte mari caci va trebui sa achizitionez si roti de diametru mult mai mare 17" minim. Si nu cred ca se merita atata investitie. Zic ca un diametru de 302mm pe fata este arhisuficient. Apropo daca cunoasteti pe cineva care vinde sistem franare fata de 302 sau 314 poate sa-mi trimita o veste. Va multumesc frumos dragi colegi.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pt 314mm de minim 16" Îți trebuie jante, nu 17". Wink
Skip ads

  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am avut 314 mm si jantele de tabla pe 16 intrau fara probleme.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
teo1985 a scris:Salut, da merg si jante de 16 dar numai un anumit tip. Eu mi-am schimbat discurile cu unele de 314mm si sincer iarna trecuta m-am lovit de aceasta problema in sensul ca numai un model de janta de tabla pe 16'' mergea. Mare atentie insa la jantele de aliaj, conteaza foarte mult ET si modelul de janta. De exemplu la jantele de tabla pe 16" cele de astra H chiar daca aveau ET 39 nu-mi intrau si culmea unele de vectra c cu ET 41 mi-au intrat si asta datorita design-ului de janta. (Practic conteaza buza superioara a jantei pentru ca acolo loveste etrierul in ea)

Am scris acest lucru datorita a mesajului de mai sus. Am stat nitel pe ganduri dar m-am gandit ca poate fi eronat.
Skipero stiu ca ai avut ca ti-am citit postarile si prezentarea masinii. o stiu dinainte sa o achizitionezi.
Daca stiti pe cineva ce vinde sistem frana de 314 va rog da-ti de stire.
Va multumesc.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Scuze de off dar chiar as fi curios de unde o stii de dinainte s-o achizitionez.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Mesajul nu este eronat, a fost o problema cu care m-am confruntat si stiu despre ce vorbesc. Zilele astea o sa pun cateva poze cu modelul de janta de tabla pe 16" pe care le am acum si nu sunt probleme cu ele. De asemenea din ce imi aduc aminte pentru atunci m-am interesat foarte mult, pe vectra c forum uk si ei s-au confruntat cu aceeasi problema si au constat ca jantele structurale se portrivesc.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cel mai probabil din cauza et-ului nu se pot monta corect / nu se potrivesc anumite jante.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
skipero a scris:Scuze de off dar chiar as fi curios de unde o stii de dinainte s-o achizitionez.
.
Era pusa pe autovit daca-mi aduc bine aminte si o stiu doar din poze si nu fizic ca si masina.


Acum legat de jante si eu am acum de 16 " cu ET41 originale GM. AM avut rezerva mea si-am mai achizitionat 3 identice. Din ce am vazut modelul meu de janta este cam la toate acelasi. Despre jantele structurate stiu ca ele vin numai cu ET39. Am cautat foarte mult sa iau si cica nu exista cu ET41 asa ceva.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Conteaza si ET dar conteaza si modelul de janta. Jantele de Astra H au ET 39(din cate imi amintesc) si nu mi s-au potrivit din cauza buzei superioara a jantei unde vin decupajele cu gauri rotunde. Am pus jante de vectra C cu ET 41 si surpriza: au intrat! Aceste jante le am acum eu pe masina si merg 100%.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai draga Teo mai sus exact asta am discutat si noi. Faptul ca nu merg decat cele cu ET41. Pe care le am atat pe cele 5 de aliaj cat si pe cele 4 de tabla. Am asezat discul cu tot cu etrier pe o janta de aliaj si-am vazut ca etrierul este FREZAT din fabrica in parte de jos cam pe o lungime de 5cm ca sa nu loveasca in janta.
Acum sa revenim la discutia de discuri: Am achizitionat vineri ceea ce trebuia sa fac de la bun inceput. Set complet de franare fata.de pe vectra C 3.0. Sistemul l-am achizitionat complet de la mine din oras( Ploiesti) la un super pret.
Am luat de pe o Vectra C Break din anul 2005 Etriere ATE( sunt intr-o stare impecabila), discuri impecabile( unul avea grosimea de 28-asa cum sunt de noi iar unul de 27.6),placute care la demontare am vazut ca-s aproape noi si au 11mm grosime material frictiune si sunt TRW, inclusiv furtunasele existente din fabrica fixate pe etrier. Sambata le-am periat si curatat iar acum mai trebuie decat montajul. Acum trebuie sa mai desfac decat conducta la imbinare cu racordul de cauciuc si sa pun p-astea noi. Vineri fac montajul si aerisirea.
Daca ma credeti, vin cu precizarea ca totul a fost la pretul de 600lei. Am fost foarte norocos ca baiatul de la care le-am luat este un om de nota 20. Un baiat extraordinar si se ocupa doar cu Opel.
Skip ads

  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Le-ai luat foarte bine din punct de vedere financiar. Eu am dat daca imi amintesc bine 550 numai pe etrieri, discurile si placutele le-am achizitionat de noi fiind TRW respectiv ATE placutele. Asteptam impresii dupa montaj. Apropo am ramas dator cu cateva poze pe care le pun acum.


  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@Teo1985 legat de pret stiu ca am dat foarte bine. Pai stii bine ca am luat amandoi etrierele de pe aceeasi masina. Eu eram personal la Buzau cand am luat spatele si restul. Atunci iti pregatea tie etrierele fata. Daca aveam bani le luam atunci. Very Happy.
Pe etrierele spate am dat 200lei/buc iar cele fata erau 300lei/buc. Discurile noi Ate 292mm m-au costat 312lei iar placutele le-am avut aproape noi TRW si n-a mai fost nevoie de achizitie.
Multam de poze. Aceleasi jante le am si eu acum.
  • alin_vectra

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2015

  • Mesaj Privat
diferenta e semnificativa dupa ce faci up-grade-ul de frane. eu am facut operatiunea anul trecut in vara si e cea mai buna investitie facuta in masina...acum chiar franeaza.

eu am luat toti 4 etrierii cu 200 lei Very Happy...dar mi-am cumparat discuri si placute noi, originale, din UK. setul (2 discuri + placute) a fost 57 lire...a fost cam scump transportul dar tot am iesit la 1/3 din pretul pe care il cereau la magazine pe piese

mi-e ciuda ca nu am cumparat si furtune noi, cu ceva insertii metalice...sunt cam 100 EUR setul pt o punte...dar merita. elimina "moliciunea" aia din pedala cand apesi. furtunele de fabrica se "bombeaza" putin cand apesi, mai ales pe masura ce imbatranesc.

recomand de asemenea sa econditionati etrierii, sa schimbati garniturile de la pistonase si ghidajele, ca sa nu mai aveti treaba apoi
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am facut operatiunea vineri si totul a iesit perfect. Despre montaj doar atat pot spune: a fost super usor. Racordurile de cauciuc sunt in stare foarte buna. Nu sunt imbatranite. Garniturile sunt intr-o stare exceptionala, de parca ar fi fost puse curand. Ghidajul etrierelor de asemenea merge foarte bine. Despre franare doar atat: A MERITAT TOTI BANII. Masina pur si simplu "musca" din asfalt. Cred ca e una din cele mai bune realizari ale mele acest sistem complet de franare fata-spate de Vectra 3.0. Recomand oricui are posibilitatea sa faca acest UPGRADE. Multumesc tuturor colegilor pentru sfaturi si indemnul de a lua musai discuri de 314mm. O zi buna tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR