Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
In timpul mersului, in special la drum rau am un trancanit la denivelari/gropi. Tin sa precizez ca masina are punte cu pachetul pt drumuri grele.
Am schimbat pana acum bucsele la toba,, bucsa de la bara de torsiune, am inversat telescoapele + verificat un control vizual al arcurilor si talerelor ce tin arcurile, am verificat bucsile la service , am eliminat tot din portbagaj. Vreo 2-3 zile lucrurile sau linistit.
Bataia a revenit, nu stiu ce sa mai verific, unde sa caut problema.
As lua din dezmembrari niste telescoape, poate bucsile de pe telescoape nu sunt ok sub presiune.
Bataia imi pare pe partea dreapta. Am tot desfacut pe sub ea poate gasesc o cauza. La service dau din umeri nu isi dau seama.
Iar cand merg pe un drum pietruit trancane non-stop , bataia ar fi metalica, am cautat de pietre si alte minuni, am spalat cu jetul .... nu ii dau de capat.
Un sfat? Help
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, puntea pentru pachet pt. drumuri grele e cea de la modelele 1.4 si 1.8. Si astea nu au bara de torsiune. Unde e greseala?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ca titlu informativ http://www.google.ro/search....html%3B615%3B461

Mia mia spus un mecanic aceasta treaba. in plus acea bara de torsiune creste stabilitatea cu 20% si invers proportional confortul.
Sunt pe telefon momentan si nu gasesc ceva mai bun
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Singura varianta sa pui bara stabilizatoare la o punte de drumuri grele e asta, dar in nici un caz nu e oem.

http://www.corsa-c.co.uk/fo...-Bar-%28BHR69Z%29

Astept poze si lamuriri. De altfel EPC4 spune CLAR, bara stabilizatoare pe punte EXCLUDING BAD ROAD PACKAGE.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Una peste alta eu am patit exact asta pe spate....toate erau in regula dar pe dreapta trancanea ca naiba in mers.
De vina au fost cauciucurile de la telescop. Nu bucsa de jos a telescopului ci cauciucurile din partea de sus a telescopului. Unul sub caroserie si unul sus in portbagaj.
Le-am schimbat si acum e liniste.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
la aia ma gandeam si eu. dar: in partea de sus nu am bucse .. la imbinarea dintre piulita si axul telescopului. in interiorul masinii
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
E un cauciuc acolo...nu bucsa.
Am sa fac o poza cum e dar deseara cand plec de la munca
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Uite aici poza:
liviu2004 a scris:Astazi au sosit cateva piese, un cauciuc sus la arc, suruburile si piulitele de la prinderea puntii de caroserie, 2 suruburi noi pentru un etrier, 2 cleme de plastic pentru sustinere conducta de frana pe punte, o bucsa pentru sustinere arc partea de jos, cele de pe masina sunt pur si simplu distruse, amortizoare noi Sachs. In seara asta puntea a zburat de pe masina. Maine sper sa pot scoate cablul de frana tot. Apoi sa incep reconfigurarea tevilor de frana pentru ABS, de scos regulatorul de presiune ..... si multe altele.


  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Liviu maine poate apuc sa fac poze sub ea.
catastefan da miam readus aminte . sub masina e bucsa de cauciuc a telescopului care parea cam imbatranita, iar cea din masina ..imbatranita la fel.
din ce stiu eu cea de pe telescop nu poate fi schimbata separat. poate gresesc. iar cea din masina da. ciudat este faptul ca am schimbat telescoapele intre ele , bataia a ramas pe acceasi parte.
oricum unul din.amortizoare are capul ros de la o desfacere a proprietarului anterior si le voi schimba complet. poate poate scap. dar ma cam mir.
PS liviu ... poate epc'u tau are dreptate .. dar cine stie ce a facut broscarul inainte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR